Başlangıç Grafik Tasarım Photoshop ile resim optimizasyonu nasıl yapılır ?

Photoshop ile resim optimizasyonu nasıl yapılır ?

0

 Photoshop ile resim optimizasyonu | Photoshop ile sitelerinize yükleyeceğiniz resimleri optimize edebileceğiniz ve daha hızlı web sayfaları sunabilmenizi sağlayacak olan Photoshop web için kaydet özelliğinden biraz bahsedelim. Photoshop‘un bizlere sunduğu bu güzelliği yapan pek çok arayüz vardır. Ben genelde kullandığım yöntemi sizlere aktarmak istiyorum. Online olarak yapma imkanınız vardır. Çeşitli eklentiler de bunu yapıyordur. Hepsi limitli yada ücretli büyük ihtimalle. Bu yöntem sabır istese de ücretsiz ve oldukça etkili. Hazıra konmayıp kendi işimizi kendimiz yapmalıyız değil mi ? Photoshop resim optimizasyonu işlemine başlayalım…

Photoshop ile resim optimizasyonu

Resimleri web siteniz için optimize etmeniz seo açısından son derece önemlidir. Sitenizi arama motorlarında daha iyi konumlara getirmek için sitenizi hızlandırmalısınız. Bu konuda detaylı bilgi almak için WordPress sitenizi hızlandıracak 18 ipucu -2017 adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Geç yüklenen web sayfalarını insanlar sevmezler. Bu da arama motorlarının sitenizi sevmemesi demektir. Sitenizi sevmeyen arama motorları sizi malesef ikinci plana atar. Resimlerin kalitesini gözle görülür düzeyde bozmadan boyutlarını düşürebilmeniz için photoshop kullanmanızı tavsiye ederim. Web sitesi için görsel çıkarıyor iseniz bu işlerle az çok alakalısınız demektir. Lütfen kullanmıyorsanız bir an önce kullanmaya başlayın…

Photoshop ile resim optimizasyonu nasıl yapılır ?

Photoshop resim optimizasyonu işlemi için bu yazıda kullanmak özere kısa süre önce yaptığım bir çalışmayı seçtim. Bu resmi daha önceden optimize ettim fakat web için çıktı almadım. Resmin ilk boyutu 20MB’ın üzerindeydi fakat ben bunu ilk kayıtta 1.78 MB olarak optimize ettim. Fakat bir web sayfası için bu büyük bir rakam olduğu için bu çalışmayı web sayfalarına uygun olarak optimize etmem gerekiyordu. Bu resmi photoshop üzerinde açarak CTRL+SHİFT+ALT+S kombinasyonu ile WEB için Kaydet arayüzünde açtım. Dosya menüsünden Web için Kaydet demek isterseniz size kalmış ikisi aynı kapıya çıkıyor.

Web için kaydetme işleminde ekrana gelen 2 yada 4 resmi incelediğinizde bir tanesi orijinal resim diğerleri optimize edilmiş resimlerdir. 1.78 MB olan ve bu yazıda kullamış olduğum ilk resmin bu işlem sonrasında 48.9 KB olduğunu görüyorsunuz. Arada yüzlerce kat fark olmasına rağmen gözle görülür fark bulunmamaktadır. Burada kalite olarak takıntılı yaklaşırsanız ilgili  web için kaydet arayüzünde PNG-24 formatını da deneyip daha yüksek kalitede görseller oluşturabilirsiniz. Boyutu artıracak olsa da bu işlem de çok kullanılmaktadır. Size tavsiyem yazı içinde sadece olayı görsel ile açıklamak için kullandığınız ve kalitesi çok yüksek olmasa da olur dediğiniz görseller için jpg yüksek ayarında kayıt yapın. Kalite önemli ise PNG-24 formatında kayıt yapın. Projenize göre boyutlar değişecektir ama genel olarak bu işlem görsellerinizi 500KB altında bir boyutta kayıt etmenize olanak sağlayacaktır.

İnceleme
Photoshop Resim Optimizasyonu
Önceki İçerikYeni nesil oyun bilgisayarı HP Omen X (canavar)
Sonraki İçerikFilezilla nedir ve nasıl kullanılır ?
Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!