Başlangıç Oyun Oyun Oynarken Bilgisayar Donuyor Çözüm

Oyun Oynarken Bilgisayar Donuyor Çözüm

2

Oyun oynarken bilgisayar donuyor çözüm yolları nelerdir? Oyun sırasında bilgisayar donma sorunlarında aşağıda belirtilmiş olan nedenler, genellikle çok karşılaşılan sebepler arasında yer almaktadır. Bu sorunları önlemek ve çözüme kavuşturmak için neler yapılması gerektiğini makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Oyun Oynarken Bilgisayar Donuyor Çözüm
Oyun Oynarken Bilgisayar Donuyor Çözüm

Oyun Oynarken Bilgisayar Donuyor Çözüm Yolları

Isınma

Oyun oynarken bilgisayarınız aşırı derecede ısınırsa bu yüzden oyunlarda donma ve kapanmalar görünebilir. Bunun için dizüstü bilgisayarlarda oyun oynarken soğutucu kullanabilirsiniz. Masaüstü bilgisayarlarda ısınma kaymaklı donma sorununu önlemek için bilgisayar kasasını düzenli olarak temizlemek ve CPU (işlemci) termal macunun vakti geldiğinde düzenli olarak yenilenmesi  işinize yarayacaktır.

Birden Fazla Antivürüs  Bulunması

Kullanmış olduğunuz bilgisayarınızda, birden fazla Antivirüs programı kurulu ise ya da kullanmış olduğunuz antivirüs programı yeterli düzeyde kaliteli değilse donma sorunları yaşanabilir. Programları virüse karşı korumak için sistem taramaları ve diğer görevler sırasında sistem belleğinin büyük bir kısmı kullandığı için bizden fazla antivirüs olması bilgisayarın oyun esnasında ve normal kullanım sırasında donmasına neden olabilir.

Malware

Bilgisayarınızda herhangi bir şekilde kötü amaçlı bir yazılım varsa bu yüzden de oyun esnasında donma ve kapanma problemleri görülebilir. Bunu ortadan kaldırmak için kaliteli güvenilir bir antivirüs kullanmanız gerekmektedir.

Bozuk Driverlar

Bilgisayarınızda bulunan driverlar, işletim sistemi ve donanım aylıkları arasında iletişim kurmak için kullanılır. bazı zamanlar  virüs ya da başka sebepler nedeniyle  driverlar bozulabilir. Oyun esnasında driver kökenli donmalar yaşamamak için her zaman güncel driverları sahip olduğunuzdan emin olun.

BIOS Ayarlarını Sıfırlama

BIOS’u varsayılan olarak sıfırlarsanız  oyun alanında meydana gelebilecek dolma sorunlarınızı çözebilirsiniz. Bunu yapmak için ana karttan CMOS’u kaldırıp, birkaç dakika sonra tekrar yerine  takarsanız, BİOS ayarlarını sıfırlama  işlemi tamamlanacaktır. BIOS ayarlarından anlamayan kişilerin, bu riskli işlemi yapmamaları tavsiye edilir.

Çalışan Programlar

Bilgisayarınızdaki tüm programları çalışabilmesi için dahili ve donanım kaynaklarına ihtiyaç duymaktadır. Aynı anda çok sayıda program çalıştırmanızı halinde CPU gücü ve RAM (bellek) gibi donanım kaynaklarınız  çok çabuk edileceği için dolma ve gecikme problemleri baş gösterebilir. Oyunlar sırasında bu durum sıkıntı yaratacağından bu durumu önleyebilmek adına sadece ihtiyacınız olan uygulamaları kullanmak ve gereksiz programlar ile birlikte arka planda çalışan programları da kapatmamız oyunlarda yaşanan dolmaların önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Sonuç olarak;

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bana sebeplerin dışında bilgisayarda oyun oynarken donma sorunu için başka sorunlar da bulunabilir. Örneğin kullanmış olduğunuz bilgisayarın donanım özellikleri oynadığınız oyunu desteklenmiyor olabilir.  Bu sorunları ortadan kaldırmak için geri yükleme yapabilir veya format atabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Ben roblox oynarken pc im donuyor ne kadar beklesen fayda etmez.Ortalama 5 dakika gibi bir sürede donuyor. (Süre tuttum) Lütfen yardım edin :((((

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!