Ana sayfa Genel Bilgisayar Kendini Yeniden Başlatıyor Sorunu Çözümü

Bilgisayar Kendini Yeniden Başlatıyor Sorunu Çözümü

0

Bilgisayar kendini yeniden başlatıyor sorunu nasıl çözülür? Bilgisayarda beklenmedik bir sorun nedeniyle; bilgisayar kendini yeniden başlatıyor sorunu görülüyorsa buna neden olan birçok etken bulunabilir.

Bilgisayar Kendini Yeniden Başlatıyor Sorunu
Bilgisayar Kendini Yeniden Başlatıyor Sorunu

Bilgisayar Kendini Yeniden Başlatıyor Sorunu ve Çözümü

Bilgisayarın kullanım esnasında kendini yeniden başlatması genel itibariyle yazılımsal bir sorundur. Bu durumda en çok rastlanılan durum sürücü yani driver hataları olmaktadır. Bu hatalar genellikle anakart sürücüsünde ve ekran kartı sürücüsünde yaşanmaktadır. Sürücü hatası nedeniyle bilgisayarın kendini başlatması sorununu çözmek için güncel sürücüleri yüklemeniz gerekmektedir. Ekran kartı hatası, bilgisayarınız yeni yazılımları veya oyunları çalıştırırken meydana gelebilir. Ekran kartının son sürümünü yükleyerek sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Ekran kartının aşırı ısınması da bilgisayarınızın kendi kendine yeniden başlatılmasına neden olabilir. Ekran kartının fanını temizlemenin yanı sıra, güç kaynağı, işlemci ve kasa fanlarını temizlemek ısı artışının önüne geçmede size yardımcı olacaktır.

Yeniden Başlayan Bilgisayar

Herhangi bir oyun veya program kurulumu ile birlikte Windows update işleminden sonra kendi kendine restart atan bilgisayarlar için en kısa çözüm sistem geri yükleme işlemi yapmaktır.  Bunun dışında manuel olarak kurduğunuz oyun veya programı kaldırabilirsiniz. Windows update işlemini kaldırabilir veya güncelleştirmeleri denetle ama indirme ve kurma konusundaki kararı bana bırak seçeneğini tercih edebilirsiniz. Virüs nedeniyle bu sorun yaşamamak için kaliteli bir antivirüs programı kullanabilirsiniz. Belli aralıklarla bilgisayarınızda antivirüs programı ile tarama yapmak sizin ve bilgisayarınızın daha yüksek performansla çalışmasına doğrudan katkıda bulunacaktır.

Yazılımsal bir sorun nedeniyle bilgisayarınız sürekli yerel başlıyorsa açılış ekranında sürekli F8 tuşuna basarak Güvenli Mod’da açmayı deneyebilirsiniz. Sorun çözülmedi ise geriye kalan tek yöntem format atmaktır.

Bilgisayarım Kendi Kendine Yeniden Başlıyor

Kısaca bu soruna yol açan sebeplerin  çözümlerinden bahsedersek,  öncelikli olarak her zaman güncel driverların kullanılması gerekmektedir. Ekran kartı vb yerlerde aşırı ısınma olmasını engellemek için, belli aralıklarla bilgisayarda bulunan fanlar tozlardan temizlenmelidir. Bu önlemleri alırsak ve uygularsak, bilgisayarımızın kendi kendine kapanma gibi sorunlar yaşamasının önüne geçilerek bilgisayarımızın kullanma ömrü de artacaktır. Bilgisayarın kendini yeniden başlatması gibi sorunlarla karşılaşmamak için size verdiğimiz tavsiyelere uygulayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!