Sality Virüsü Nasıl Temizlenir?
Güvenlik

Sality Virüsü Nasıl Temizlenir?

Sality virüsü nasıl temizlenir? Win32 SalityAA virüsü nasıl temizlenir? Bu virüs bilgisayarıma bulaşırsa ne yapmalıyım? Gibi soruların cevapları ve Win32.Sality.AA virüsü temizleme ile ilgili yapılması gerekenler gibi tüm detaylar hakkında ayrıntılı bilgiler aşağıda anlatılmıştır.

Sality Virüsü Nasıl Temizlenir?
Sality Virüsü Nasıl Temizlenir?

Sality Virüsü Nasıl Temizlenir? Detaylar

Win32 SalityAA virüsü, çok yaygın görülen ve Windows işletim sistemini yerle bir eden virüs türüdür. Sality virüsünün ilk keşfedilme zamanı 2003 yılına dayanır. O günden bu yana, bu virüsün pek çok yeni versiyonu çıkmıştır. Uyursam sistem dosyalarına zarar vermekte hem de trojen özelliği bulunmaktadır. Bu özellik kötü niyetli kişilerin bilgisayarımızı kontrol edebilmesine olanak tanır.

Sality virüsü, Windows çalıştırılabilir dosyalar arasında yer alan EXE ve SCR uzantılı dosyaların sürücülerini hedef alır. Aynı zamanda bilgisayarın tüm tuş hareketlerini kaydederek Uzaktaki bir bilgisayara gönderir. Bu sayede kötü niyetli kişiler, kullanıcı adı ve şifrelerinizi, banka hesap bilgilerinizi, kredi kartı bilgilerinizi veya daha önemli birçok bilginizi kopyalayarak ele geçirebilir. Tüm bunların dışında, W32/Sality-AA virüsü, System.ini dosyasının içeriğini de değiştirerek sizi zor duruma sokar.

Sality Virüsü Özellikleri

Sality virüsü, farklı versiyonlar ile karşımıza çıkmaktadır demiştik. Bu farklı versiyonlar, Farklı özelliklere de sahip olabilmektedir. Bazı versiyonlarda bilgisayardan dosyaları silerken bazı versiyonlarda key logger olarak çalışarak basılı tuşları uzakmış sunucuya gönderebilir. Ayrıca kullanmış olduğunuz antivirüs programını da devreden çıkarırlar. Antivirüs programının yanı sıra, firewall da yüklü olmalıdır

W32/Sality-AA Virüsü Nasıl Temizlenir?

Sality virüsü temizleme işlemi için kullanabileceğiniz Bazı programlar bulunmaktadır. Bu virüsü temizleme işlemine başlamadan önce virüs kalmaması ve sonradan tekrar bilgisayara bu virüsü bulaştırmaması için tüm USB ve taşınabilir bellek, diskler bilgisayara bağlı olmalıdır.

Sality Virüsü Temizleme Programları

Eğer biri sevgiden işlemi sırasında bilgisayarınız internete bağlanmıyorsa Sality virüsü temizleme programları başka bir bilgisayar üzerinden USB belleğe kaydedilebilir. Kaspersky sality Killer ve AVG Sality Temizleme ile bilgisayarımızda tarama gerçekleştirip, virüs temizleme işlemini gerçekleştirin. Ardından Rkill ile bellekte aktif olan zararlı yazılımları sonlandırın. Daha sonra da  Dr.Web CureIt kullanarak bilgisayarınızı tam tarama modu ile tarayın. Bu işlemleri yaptıktan sonra Malwarebytes programı ile bilgisayarınızda derin bir tarama yapın. En son aşama olarak zararlı malware vs için Norton Power Eraser kullanmak yararlı olacaktır.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Bilir Kişi

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bilgi, belirli bir ücret karşılığında herhangi bir mahzene tıkılmamalı. (World Wide Web) Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.