MediaTek Dimensity 9000 5G Tanıtıldı: Hangi Telefonlarda Yer Alacak?

Kasım ayında duyurulan MediaTek Dimensity 9000 5G mobil işlemcisi dün resmi bir lansmanla tanıtıldı. 2022’de piyasaya sürülecek olan bazı akıllı telefonlara güç verecek olan son teknoloji 5G işlemcinin özellikleri neler? Hangi telefonlarda bu işlemciye yer verilecek? İşte detaylar…

MediaTek Dimensity 9000 5G İşlemcisinin Özellikleri ve Yer Alacağı Telefonlar

Tayvan merkezli yarı iletken devi MediaTek, 5G özellikli yeni mobil işlemcisini dün tanıttı. Yeni amiral gemisi akıllı telefon işlemcisi MediaTek Dimensity 9000 5G, gelecek yıl piyasaya sürülecek bazı telefon modellerinde yer alacak. Şimdiden birkaç markayla anlaşma sağlandı. Buna göre yeni işlemciyi telefonlarında kullanacak markalar; Honor, Oppo, Vivo ve Xiaomi olacak.

MediaTek’in amiral gemisi yonga seti, yeni yılın ilk çeyreğinde piyasaya çıkacak. 10 çekirdekli Arm Mali-G710 GPU ile Arm Cortex CPU entegre edilen sekiz çekirdekli bir mimariye sahip olduğu biliniyor. TSMC’nin 4nm üretim süreci üzerine inşa edildiği bildirildi. Şirket bir basın açıklamasında, yeni MediaTek Dimensity 9000 5G işlemcisi tarafından desteklenen ilk akıllı telefonların 2022’in ilk çeyreğinde piyasaya sürülmeye başlayacağını açıkladı.

Yeni işlemci, Armv9 mimarisini 3.05GHz’e kadar saat hızına sahip bir Arm Cortex-X2 CPU, maksimum 2,85 GHz saat hızına çıkan üç Arm Cortex-A710 CPU ve ve dört ARM Cortex-A510 CPU ile entegre ediyor. Ayrıca, 7.500 Mbps hıza kadar LPDDR5x RAM‘i destekliyor.

MediaTek Dimensity 9000 5G yongası, firmanın önceki nesillerine kıyasla 4 kat güç verimliliği kazancı sağladığı iddia edilen beşinci nesil Uygulama İşlemci Birimini (APU 5.0) kullanıyor. MediaTek HyperEngine 5.0 teknolojisi sayesinde grafik çoğaltmayı optimize ediyor ve GPU üzerindeki yükü azaltmak için yapay zeka hızlandırma tekniğini kullanıyor.

İlgili İçerik: Qualcomm, Snapdragon İşlemcisi Hakkında Önemli Açıklamalarda Bulundu

MediaTek işlemcisi ayrıca, 18-bit HDR MediaTek Imagiq 790 ISP, 3GPP Release 16 5G modem, 144Hz WQHD+ ekranı veya 180Hz full-HD+ ekranları destekleyen MediaTek MiraVision 790’a sahip. Wi-Fi 6E ve Bluetooth 5.3 destekli mobil işlemci, 5G özellikli telefonlara büyük bir güç ve son teknoloji özellikler verecek.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın