Marvel Filmleri İzleme Sırası – Marvel Filmlerini Sırası ile İzleyin

Marvel, 1939 yılında Newyork’ta, Martin Godman tarafından kurulan bir çizgi roman şirketidir.  Süper kahramanların öyküleri 1939 yılında Norman ve Human Toruch ile başlar. Bu romanlarda kahramanlar kötüler ile değil, bilim adamları ve suçlular ile mücadele eder. 2. Dünya Savaşı sonrasında Kaptan Amerika karakteri oluşur. Daha sonra Superman, Batman, Aquaman ile süper kahraman topluluğu kurulur. 1956 yılında çizgi roman piyasası bir durgunluk yaşar. 1961 yılında Fantastik Dörtlü ile Marvel atağa geçer. Daha sonra X-Men, Daredevil serileri gelir. 1990’lı yıllarda neslin çizgi romanlarının yabancı olması ile Marvel film serileri ortaya çıkar. Popüler olan Marvel serileri Marvel filmleri izleme sırası ile  takip edilen ve en çok tercih edilen süper kahraman dizilerinden olmuştur.

Marvel Filmleri İzleme Sırası - Marvel Filmlerini Sırası ile İzleyin
Marvel Filmleri İzleme Sırası – Marvel Filmlerini Sırası ile İzleyin

Kahramanlara kişilik katan Marvel, çizgi romanlarında okuyucunun kendinden bir şey bulmasını amaçlar.  Marvel filmleri ile izleyiciler olayları, kahramanları anlar ve sinematik evreni yakalar, bundan keyif alır. Marvel filmleri, fantastik kahramanların hikâyelerini sevenler için iyi bir kaynak olacaktır. Marvel filmleri her seride ilgi uyandırıp gizemli olaylar yaratarak izleyenlerin bir sonraki seriyi merakla beklemelerini sağlamıştır. Marvel filmleri izleme sırası ile göreceğimiz karakterler aslında tamamen güçlü olmayan, hata yapan, insansı özellikler taşıyan kahramanlardır. Hikayeyi anlamak için Marvel filmleri ve izleme sırası izleyiciler için iyi bir kaynak oluşturur.

Marvel Filmleri İzleme Sırası – Yayın Sırası

Marvel’in geniş hikaye örgüsünü anlayabilmek için filmler belirli bir sıralama ile izlenmelidir. Filmlerin çıkış tarihinden çok konularına göre bir yol izlemek uygun olacaktır.

Marvel Filmleri İzleme Sırası - Yayın Sırası
Marvel Filmleri İzleme Sırası – Yayın Sırası

Listemizi inceledikten sonra MARVEL Karakterleri: En Sevilen ve En İyi Marvel Karakterleri adlı içeriğimize göz atmanızı öneririz.

1. Kaptan Amerika: İlk Yenilmezler (IMDB 6,9)

Kaptan Amerika: İlk Yenilmezler
Kaptan Amerika: İlk Yenilmezler

İkinci Dünya Savaşı sonrasında filmin kahramanı askeri bir deneye gönüllü olur ve Hydra topluluğuna savaş ilan eder. İzleyici, Hydra lideri Red Skull ve Hydra’nın silahı ve güç kaynağı olan Tesseract ile tanışır. Kaptan Amerika karakteri Steve Rogers’ı Chris Evans canlandırmıştır. (2011)

2. Captain Marvel (IMDB 6,9)

Captain Marvel
Captain Marvel

Skrull isimli uzaylılarla savaşan Captain Marvel, istihbarat yöneticisi ve tüm Marvel kahramanları ile bir bağlantısı olan Nick Fury ile tanışır. Captain Marvel’i Brie Larson canlandırmıştır. (2019)

3. Iron Man (IMDB 7,9)

Iron Man
Iron Man

Zengin bir silah mühendisi olan Tony, yeni füze tanıtımı için Afganistan’a gider ve burada rehin alınır. Tony’den silah üretmesini isterler ama o kendisine demir bir zırh yapar ve Iron Man’e dönüşür. Iron Man karakterini Robert Downey canlandırmıştır. (2008)

4. Iron Man 2 (IMDB 7,0)

Iron Man 2
Iron Man 2

Tony Stark demir adam kimliğini açıkladıktan sonra zırhı vermesi için devlet tarafından baskı görür. Rakibi Hammer ve Ivan demir adam formülünü ele geçirmek için mücadeleye girer. (2010)

5. The Incredible Hulk (IMDB 6,7)

The Incredible Hulk
Marvel Filmleri İzleme Sırası – The Incredible Hulk

Brezilya’da yaşayan Bruce, öfke nöbetlerini kontrol etmeye çalışacak bir formül bulmaya çalışır. Amerikalı General, Hulk’u yakalar ama Hulk kaçar. Kendisine yardımcı olacak doktoru bulmak için Amerika’ya gider. Generalin askerlerinden biri takıntılıdır. Onun gibi güçlenmek üzere serumu kendine uygular ve Abomination’a dönüşmesine sebep olur. Hulk artık yalnızca kendisi ile mücadele etmiyordur, Abomination’la karşılaşır ve onu yener. (2008)

6. Thor (IMDB 7,0)

Thor
Thor

Şimşek Tanrısı Thor’un kardeşi Loki ile sürekli mücadelesi konu edilir. Dünya dışı gezegenler de bu seride devreye girmektedir. Thor’u Chris Hesworth canlandırmaktadır. (2011)

7. Yenilmezler (IMDB 8)

Yenilmezler
Yenilmezler

Marvel’in süper kahraman ekibinin devreye girdiği ve Marvel Sinema Evreni’nin kapanış serisidir. (2012)

8. Iron Man 3 (IMDB 7,2)

Iron Man 3
Iron Man 3

Yenilmezler ekibinin Newyork maceraları anlatılır. Tony Stark’ın savaştan geriye kalan ruh hali ve geride kalanlar ile mücadelesi konu edilir. (2012)

9. Thor: Karanlık Dünya (IMDB 6,9)

Thor: Karanlık Dünya
Thor: Karanlık Dünya

Bu seride Thor, soyları tükendiği zannedilen Kara Elfler ile mücadele eder. (2013)

10. Kaptan Amerika: Kış Askeri (IMDB 7,7)

Kaptan Amerika: Kış Askeri
Marvel Filmleri İzleme Sırası – Kaptan Amerika: Kış Askeri

Kaptan Amerika bu seride gizli bir devlet örgütü olan Shield için çalışır. İntikamcılar grubu üyesi olan ve insan gücünde özelliğe sahip Falcon karakteri konu edilir. (2014)

11. Galaksinin Koruyucuları (IMDB 8,0)

Galaksinin Koruyucuları
Galaksinin Koruyucuları

Galaksinin koruyucuları ve haydut Peter ile bu seride tanışıyoruz. Konuşan rakun ve ağaç film kahramanları arasındadır. (2014)

12. Galaksinin Koruyucuları 2 (IMDB 7,6)

Galaksinin Koruyucuları 2
Galaksinin Koruyucuları 2

İlk seriden sonraki bu filmde Star Lord ve çevresinde gelişen olaylar anlatılıyor. (2014)

13. Ultron Çağı (IMDB 7,3)

Ultron Çağı
Ultron Çağı

Bruce Banner ve Tony Stark’ın yaptığı bir hata sonucu yapay zekanın gerçekleştirmek istediği kötülükleri engellemek için verilen mücadele anlatılır. (2015)

14. Ant-Man (IMDB 7,3)

Ant-Man
Marvel Filmleri İzleme Sırası – Ant-Man

Dr.Hank, cisimleri küçültme deneyleri yapar iken bir kazaya uğrar ve çevresindeki böceklerle iletişim kurma yeteneği kazanır. Dr.Hank’i Michael Douglas canlandırır. (2015)

15. Kaptan Amerika Kahramanların Savaşı (IMDB 7,8)

Kaptan Amerika Kahramanların Savaşı
Kaptan Amerika Kahramanların Savaşı

Yenilmezlerin bir olayda kötü sonuçlara sebep olması ile devlet tarafından yönlendirilecekleri bir sistemin kurulması için baskıya başlarlar. Bu şekilde Yenilmezler, Kaptan Amerika’nın dahil olduğu insanların iyiliği için savaşan bir grup, diğeri de hükümet kontrolünü sağlayan ikinci grup olarak ikiye ayrılır. (2016)

16. Örümcek Adam – Eve Dönüş (IMDB 7,8)

Örümcek Adam - Eve Dönüş
Örümcek Adam – Eve Dönüş

Örümcek adam, Peter Avengers grubuna katılmak ister. İleri teknoloji kullanılarak üretilen silahları kötü adamlara satan Vulture’a savaş açar. (2017)

17. Doktor Strange (IMDB 7,5)

Doktor Strange
Doktor Strange

Bir trafik kazasında elleri zarar gören cerrah Steven(Benedicht Chumberbach), çareyi mistik dünyada bulmaya çalışır. Cerrah kendini bir anda bir anda dünyayı kurtaran adam olarak bulur. (2016)

18. Black Panther (IMDB 7,3)

Black Panther
Black Panther

T’Challa, babası öldükten sonra Wakanda’nın yeni kralı olur. Kuzeni Killmonger ile taht kavgası başlar.  Tabiatın sunduğu özel karışımla Killmonger Black Panther’e dönüşür. (2018)

19. Thor: Ragnarok (IMDB 7,9)

Thor Ragnarok
Marvel Filmleri İzleme Sırası – Thor Ragnarok

Odin, Thor ve Loki’nin kız kardeşleri Hl-ela ile mücadelesini anlatır. (2017)

20. Avengers Sonsuzluk Savaşı (IMDB 8,4)

Avengers Sonsuzluk Savaşı
Avengers Sonsuzluk Savaşı

Thanos, evren nüfusunu azaltmak için 6 adet sonsuzluk taşına ulaşmaya çalışır. (2018)

21. Ant Man ve Wasp (IMDB 7,0)

Ant Man ve Wasp
Ant Man ve Wasp

Kahramanların savaşında ev hapsi olan Scott, Dr. Hope ve Dr. Hant ile karşı karşıya gelir. Scott Wasp ile işbirliği yapmak zorunda kalır. (2018)

22. Avengers Endgame: Oyunun Sonu (IMDB 8,4)

Avengers-Endgame: Oyunun Sonu
Avengers-Endgame: Oyunun Sonu

Infinity War sonucu nüfus azalmıştır ve insanlık bunun  psikolojik etkileri ile mücadele etmektedir. Scott ve Ant-Man bir teknoloji ile kaybettiklerini yeniden kazanmaya çalışır. (2019)

23. Örümcek Adam Evden Uzakta (IMDB 7,5)

Örümcek Adam-Evden Uzakta
Marvel Filmleri İzleme Sırası – Örümcek Adam-Evden Uzakta

Marvel Sinematik Evren’in yeni dönem filmidir. Peter Endgame sonrası toparlanmaya çalışır. Bir gezide Nick, Fury ile karşılaşır ve dünyanın geleceği ile ilgili bir mücadeleye başlayacaktır. (2019)

Süper kahraman filmleri denince akla ilk gelen firma şüphesiz ki Marvel Studios. Son zamanlarda bilgisayar teknolojilerinin de gelişmesi ile akıl almaz işler çıkaran ekip, bizleri ekrana kilitlemeyi başarıyor. COVID-19 döneminde tüm sektörler gibi zayıflamış olan film sektörü, Marvel Studios ekibinin işleri ile yakın zamanda yeni filmler yardımıyla tekrar hareketlenecektir. Yeni çıkacak olan filmleri dört gözle bekliyoruz. Takibe devam…

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın