Instagram İsim Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram isim değiştirme işlemi hakkında öğrenmek istediğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Instagram isminizi değiştirmenin en kolay yolları rehberimizde yer alıyor. Adınızı nasıl değiştireceğinizi bu yazının sonunda öğreneceksiniz…

Instagram İsim Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?
Instagram İsim Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Birçok kişi tarafından kullanılan ve oldukça popüler olan sosyal medya uygulaması olan Instagram, kullanıcılarına hesaplarının isimlerini değiştirme imkanını da veriyor. Kullanıcılar mevcut hesap isimlerinden sıkılmışlarsa veya daha iyi bir kullanıcı adına sahip olmak istiyorlarsa eğer bunu kolaylıkla yapabilirler. Bunların dışında bazen kullanıcı adımızı değiştirmek zorunda da kalabiliriz.

Örneğin hesabımızı biri çalmak istediğinde gelen bildirim üzerine ismimizi değiştirmek isteyebiliriz. Böyle durumlarla karşı karşıya kaldığınızda kullanıcı adınızı nasıl değiştireceğinizi bilmiyorsanız eğer bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. Instagram isim değiştirme adımlarını sizler için bu yazımızda derledik.

Instagram İsim Değiştirme Adımları Nelerdir?

Instagram’a üye olurken sistemin size verdiği varsayılan kullanıcı adını kullanıyor olabilirsiniz. Daha sonra bu ismin sizin için uygun olmadığını düşünüp değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda hesabınızda herhangi bir sorun yaşamadan bu ismi kolayca değiştirebilirsiniz. Instagram isim değiştirme adımları şu şekildedir:

 • İlk olarak telefonunuzdan Instagram uygulamasına giriş yapınız ve hesabınıza giriş yaptıktan sonra Profil alanına giriniz.
 • Profil alanına girdikten sonra Profil Düzenle butonuna tıklayınız.
 • Karşınıza çıkan ekranda ADI yazan yere istediğiniz ismi yazınız.
 • İstediğiniz ismi bu alana yazdıktan sonra kaydedin.

Instagram’da isim değiştirmek bu kadar kolaydır.

Instagram isminizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz
Instagram isminizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz

Instagram isim değiştirme adımlarını sadece telefonunuzdaki uygulama üzerinden değil aynı zamanda bilgisayarınızdan da yapabilirsiniz. Bilgisayardan Instagram isim değiştirme adımları ise şu şekildedir:

Instagram İsim Değiştirme Adımları Nelerdir?
 • Tarayıcıdan instagram.com adresine girerek hesabınıza giriş yapınız.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra Profil sayfasına tıklayınız.
 • Karşınıza çıkan sayfadan Profili Düzenle kısmına gelerek kullanmak istediğiniz yeni kullanıcı adını giriniz.
 • Adın kısmına istediğiniz ismi yazın ve kaydedin. Ardık profiliniz bu isimle görünür.

Tarayıcı üzerinden isim değiştirme de aynı uygulamada yaptığınız adımlar gibi oldukça kolaydır. Bu adımları izleyerek daha iyi ve kullanışlı bir isme sahip olabilirsiniz. Peki, Instagram ismimizi her zaman sınırsız sayıda değiştirebiliyor muyuz? Veya Instagram isim değiştirme durumunda herhangi bir engel var mı?

Instagram isim değiştirme engeli hangi durumlarda geçerlidir?

Instagram isim değiştirme konusunda herhangi bir engel olup olmadığını merak edebilirsiniz. İsminizi değiştirdikten sonra tekrar yenisiyle değiştirmek isteyebilirsiniz veya eskisine dönmek isteyebilirsiniz. Bunu yapmak istediğinizde Instagram ad değiştirme işlemlerini tekrar yapabilirsiniz.

İsminizi değiştirme konusunda herhangi bir engel yok ancak süre konusunda bir engel var. İsminizi değiştirdikten sonra 14 gün içerisinde isminizi yeniden değiştiremezsiniz veya tekrar eskisine 14 gün içinde dönemezsiniz. 14 gün boyunca eski kullanıcı adınızı bir başkası da alamayacağı için bu sürenin sonunda tekrar eski isminize dönme şansınız olacaktır. Eğer 14 gün sonra eski isminize dönmek istemezseniz bir başkası bu ismi almaya hak kazanacaktır.

instagram adınızı değiştirin
instagram adınızı değiştirin

Bu süre konusu dışında bir de Instagram’da bazı kullanıcı adlarını almada da sorun yaşayabilirsiniz. Başkası tarafından kullanılan kullanıcı adlarıyla birlikte aynı zamanda herhangi bir din ya da ırkla dalga geçen isimleri, cinsiyetçi veya pedofili içeren isimleri ya da bunlara benzer isimleri kullanıcı adı olarak almanız mümkün değildir.

Instagram hesabınızı herhangi bir sebepten ötürü kaybettiyseniz Instagram hesap kurtarma adımlarını incelemenizi öneririz. Ayrıca Instagram kullanıcı adları listemizi inceleyerek ise kullanıcı adı tavsiyelerimizi görüntüleyebilirsiniz. Instagram hesabınızı dondurduysanız ve geri açamıyor iseniz Instagram dondurulan hesabı geri açma bağlantısını tıklayabilirsiniz. Ayrıca açılan sayfadaki bilgileri değerlendirebilirsiniz.

Instagram İsim Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram’da profil fotoğrafı kadar önemli olan kullanıcı adı, kaydolma işlemi sırasında belirlenen en önemli kıstaslardan biridir. Başka kullanıcıların sizi tanıyabilmelerini sağlayan kullanıcı adı, değiştirme konusunda zorlu bazı kuralları da barındırabilmektedir. Fakat şimdilerde ortaya çıkan adımlarla Instagram isim değiştirme işlemleri kolayca yapılabiliyor.

Kullanıcılar, son isim değişikliğinin üzerinden 14 gün geçmesiyle yeni kullanıcı adlarını kolayca kullanmaya başlayabiliyorlar. Bu durum, sadece birkaç adım üzerinden dakikalar içerisinde gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca Instagram isim değiştirme işlemlerini sadece bilgisayardan değil mobil cihazlar üzerinden de yapabiliyoruz. İşte, Instagram isim değiştirme işlemlerine dair merak edilen tüm detaylar.

Mobil Cihazlarda Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme

Mobil Cihazlarda Instagram Kullanıcı Adı Nasıl Değiştirilir?
 • Mobil uygulama üzerinden Instagram isim değiştirme işlemlerini tamamlamak için ilk olarak uygulamaya giriş yapıyoruz.
 • Ardından profil sayfamızı açıyoruz.
 • Açtığımız bölümde yer alan ‘’Profili Düzenle’’ seçeneğine tıklıyoruz.
 • Ardından değiştirmek istediğimiz kullanıcı adının üzerine tıklıyoruz.
 • Bu noktada kendimize yeni bir kullanıcı adı belirleyerek bunu ilgili bölüme yazıyoruz.
 • Daha sonra en alttaki ‘’Bitti’’ yazısına tıklayarak işlemleri tamamlamış olacağız.

Internet Sitesi Üzerinden Instagram Kullanıcı Adı Değişikliği

 • İlk olarak https://www.instagram.com adresine bilgisayarlarımız üzerinden giriş yapmamız gerekiyor.
 • Kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yaptıktan sonra profil sayfamıza erişim sağlıyoruz.
 • Burada yer alan ‘’Profili Düzenle’’ seçeneğine tıklıyoruz.
 • Ardından eski kullanıcı adımızın üzerine tıklayarak değiştirmek istediğimiz yeni kullanıcı adını yazıyoruz.
 • Son olarak sayfanın en alt bölümünde yer alan ‘’Gönder’’ butonuna tıklayarak kullanıcı adı değiştirme işlemlerini tamamlıyoruz.

Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme Konusunda Mutlaka Bilinmesi Gerekenler!

 • Instagram’da eski kullanıcı adı, başkasının aldığı bir kullanıcı adı ile değiştirilememektedir.
 • Yeni kullanıcı adında yalnızca harf, rakamlar, nokta ve alt çizgi yer almalıdır.
 • Instagram’da kullanıcı adı değiştirildikten sonra yeni bir kullanıcı adı 14 gün sonra alınabiliyor.
 • Kullanıcı adı değiştirme işleminden sonra yorumlarda, paylaşımlarda, beğenilerde ve sohbetlerde gözüken isim, yenisi ile değiştirilecektir.
 • Kullanıcı adı değişiminin ardından bahsedilen hikayelerde sadece eski kullanıcı adı gözükmektedir. Öncesinde biri sizi etiketlemişse bu etiketler güncellenmiyor. Eski kullanıcı adı adı ile kalıyor.
 • Instagram’da görünen kullanıcı adı, birkaç kere değiştirilebiliyor.

Bu yazıda sizlere Instagram adınızı nasıl değiştirebileceğiniz hakkında detaylı bilgiler verdik. Ayrıca kullanıcı adı değiştirme ile ilgili bazı ek bilgilere de yer vermeye çalıştık. Sitemizde bulunan diğer Instagram içeriklerini inceleyerek benzeri konularda da bilgi sahibi olabilirsiniz. Konu hakkındaki soru, görüş ve önerileriniz için lütfen yorum yapmaya çekinmeyin.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın