internette aradığım kitabı nasıl bulurum
Önerilen

İnternette Aradığım Kitabı Nasıl Bulurum? ✔️ 2022

Bazen hakkında birkaç bilgi hatırladığınız ama adını hatırlayamadığınız kitabı bulmak isteyenler için internette aradığım kitabı nasıl bulurum sorusunu sizin için cevapladık. Çoğu zaman kitabın konusunu ya da kahramanlarını hatırlarsınız ancak adını, yazarını hatırlayamazsınız. İşte bu durumlarda o kitabı bulmak için deneyeceğiniz pek çok yol bulunuyor.

internette aradığım kitabı nasıl bulurum
internette aradığım kitabı nasıl bulurum

Aradığınız kitabı bulmak için gerekli olan en önemli şey detayları hatırlamaktır. Kitabın kapağında ne olduğu, yazarın resmi, kitapta geçen bir diyalog, bir isim ya da bir olay gibi bütün detaylar sizin aradığınızı bulmanızı kolaylaştırır. Bunlarla ilgili arama yaparken karşınıza çıkan ipuçlarını değerlendirin. Böylece yeni ipuçları bulmanız mümkündür. Bulduğunuz her bir ipucu kitabı bulmanız için size kolaylık sağlar ve bir adım daha ileri gitmeniz için yeterlidir. Bu nedenle sabırlı davranmanız ve vazgeçmeden aramanız gerekir.

Aradığınız kitabı bulmanın en kolay yollarından biri elinizdeki bilgileri arama motorlarına yazmaktır. Kitapla ilgili ne hatırlıyor iseniz Google Arama ve Google Görsel Arama kısmına yazıp çıkan sonuçları inceleyebilirsiniz. Bu şekilde bulamıyor iseniz aşağıdaki kitap bulma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Google’da Kitabı Aratmak

Kitaptan sadece hatırladığınız kısımları Google’da yazarak aratabilirsiniz. Kitabın kahramanlarını hatırlıyorsanız onu yazarak aramayı deneyebilirsiniz. Kitaptaki unutulmaz bir cümle aklınıza kazınmışsa sizin için en iyi ipucudur. Bu şekilde kitabı bulabileceğiniz gibi sizi kitaba yaklaştıran bazı ipuçları da bulabilirsiniz.

Google Kitaplar ile Arayın

Google Kitaplar içinde taranarak yüklenen milyonlarca kitap vardır. Sizi aradığınız kitap da büyük ihtimalle bunlardan biridir. Google Play Store’a girin ve kitaplar sekmesini açın. Buradan e kitaplar listelenecektir. İlgili aramanız sayesinde kitapları bulmak mümkündür.

Yine kitaptan hatırladığınız kısmi şeyleri yazarak arama yapabilirsiniz. Arama sonuçlarında referans sayısı, ortak kelime öbekleri gibi bilgilere de ulaşabilirsiniz. Uygulamasında kitaptan örnek sayfalar görüntülenmektedir. Bu sayfalar sayesinde kitabın aradığınız kitap olup olmadığını görebileceksiniz. Aranılan kitabı internette bulmak için en iyi yollardandır.

İlgini çekebilir: En İyi Sesli Kitap Uygulaması – Sesli Kitap Uygulamaları [Android & iOS]

Bookfinder

Bir kitap arama motoru diyebileceğiniz Bookfinder dünya genelinde kullanılan bir arama motorudur. Kütüphanesi çok gelişmiş olduğu için aradığınız kitabı bulma ihtimaliniz çok yüksektir. Basılı olmayan kitaplar, ders kitapları daha pek çok kaynağa erişim mümkündür.

WorldCat

Dünyanın en büyük online kütüphanesi diyebileceğimiz bir ağdır. Dünya genelinde 170 ülkede kullanılır. Küresel olması sayesinde yerli yabancı pek çok kitaba erişim mümkündür. Kitapla ilgili hatırladığınız kısımları yazarak aratma yapabilirsiniz.

The Library of Congress

Kitap, harita, müzik, kayıt, resim gibi pek çok kaydı içinde bulunduran dijital bir kütüphanedir. Hatta el yazması eserlere bile ulaşmak mümkündür. Bulmak istediğiniz kitabı buradan aratmak büyük ihtimalle sonuç verecektir.

Amazon Araması ile Kitap Bulma

Amazon içinde gelişmiş bir kitap arama özelliği vardır. Bir cümle, bir anahtar kelime, bir başlık sizin için yeterlidir. Bu şekilde yapacağınız arama ile sonuca ulaşabilirsiniz. Ancak sonuçları daraltarak arama yapmayı ihmal etmeyin.

Kitapseverlerin bilgi birikiminden yararlanın

Aradığınız kitabı siz bulamıyorsanız bulabilecek olanlardan yardım isteyebilirsiniz. Bunun için en iyi yol kitapseverlerin buluştuğu platformlardan yararlanmaktır. Kitapseverlerin toplandığı forumlar, platformlar sizin sorunuzun yanıtı olabilir. Bu topluluklarda bulunan kişiler arasında mutlaka sizin aradığınız kitabı okuyan, bilen olacaktır. Siz de bu kişilerin deneyimlerinden yararlanabilirsiniz. İnternette aradığım kitabı nasıl bulurum diyenler için bu yollardan biri mutlaka çözüm olacaktır.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[2 kişinin oyu: 3]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.