Instagram Canlı Yayın İndirme Yöntemleri ✔️ 2023

İnstagram canlı yayın indirme konusunda kullanılabilecek yöntemlerin sayısı oldukça kısıtlıdır. Canlı olarak ekrana gelen bir yayın olduğu için indirme işlemini gerçekleştirmek pek de mümkün görülmemektedir. İndirme işleminin gerçekleşebilmesi için canlı yayın videosunun bir yerde kayıt altına alınması gerekmektedir. Anlık olarak akan bir görüntünün indirilebilmesi söz konusu değildir. 

instagram canlı yayın indirme
instagram canlı yayın indirme

İnstagram, gelişime en fazla değer veren platformlardan biri olarak bilinmektedir. Sürekli olarak bir gelişim hedefinde yol almakta, kullanımı daha keyifli hale getirecek özellikler geliştirmektedir. 

Geliştirdiği özelliklerle birlikte kullanımı kolaylaştırmanın yanı sıra çeşitlendirmektedir. Çeşitlenen kullanım, insanların farklı isteklerinin ve ihtiyaçlarının da doğmasına sebep olmaktadır. 

Geliştirilen canlı yayın özelliğinde de bu durumu söz konusu olduğu görülebilmektedir. Yapılan canlı yayınlar neticesinde bazı istekler ve ihtiyaçlar meydana gelmektedir. Bunların arasında Instagram canlı yayın indirme konusu dikkat çekmektedir. Gerçekleştirilen canlı yayındaki görüntülen daha sonradan da izlenebilmek üzere indirilmek istenmektedir. 

İnstagram Canlı Yayın İndirme – IGTV 

instagram igtv
instagram igtv indirme

İnstagram üzerinde gerçekleştirilen bir canlı yayını indirilebilmesi için platform içerisine kaydedilmesi gerekmektedir. Kaydedilmeyen bir yayına sonradan ulaşmak ve indirmek mümkün olmamaktadır. Canlı bir yayın olduğu için gerçekleştiği esnada da indirme söz konusu olamamaktadır. 

İndirme işleminin yapılabilmesi için canlı yayının hesap sahibi tarafından IGTV kısmına kaydedilmesi gerekmektedir. IGTV kısmına kaydedilerek paylaşılan canlı yayını indirebilmek mümkündür. Canlı yayın sona erdikten sonra IGTV üzerinden paylaşılmaması durumunda bir daha canlı yayına erişim sağlamak ve indirmek mümkün olmayacaktır. 

Hesap sahibi bu durumunda muaftır. Hesap sahibi eğer canlı yayınları arşive kaydettiyse 30 gün içerisinde yeniden izleyebilmektedir. Hatta dilerse bu süre zarfında IGTV üzerinden de paylaşabilmektedir. 

IGTV üzerinden paylaşması durumunda İnstagram canlı yayın indirme hususunda hizmet veren sitelerin desteğiyle indirmek mümkün olmaktadır. Bu kapsamda bakıldığında önerilebilecek olan site ve kullanım aşamaları aşağıda ifade edilmiştir. 

 • İndirmek istediğiniz canlı yayının IGTV paylaşımını açınız. 
 • Paylaşımın alt kısmındaki üç noktaya tıklayınız. 
 • Sonrasında ise “Bağlantıyı Kopyala” yazısına tıklayınız. 
 • İnternet tarayıcınızı başlatınız. 
 • Adres satırına igram.io yazarak siteye giriş yapınız. 
 • Sitenin ilk ekranındaki kutucuğa kopyalamış olduğunuz bağlantı adresini yapıştırınız. 
igram.io ile canlı yayın indirin
igram.io ile canlı igtv indirin
 • Hemen sağ kısmındaki “Download” isimli kısma tıklayınız. 
 • Ekranın sol kısmında IGTV videosu görüntülenecektir. Videonun alt kısmındaki “Download.mp4” kısmına tıklayarak indiriniz. 

İnstagram Canlı Yayın İndirme – Ekran Kaydı 

ekran kaydı ile canlı yayını kaydedin
ekran kaydı ile canlı yayını kaydedin

İnstagram canlı yayının indirilebilmesi için kullanılabilecek tek yöntem olarak IGTV bilinmektedir. Canlı yayın yalnızca IGTV üzerinden kaydedildiği için indirilmesi hususunda da kullanılabilecek tek yöntem olarak görülmektedir. 

İfade edildiği gibi tam anlamıyla bir indirme söz konusu olmasa da kullanılabilecek farklı bir yöntem daha bulunmaktadır. Bu yöntem kullanıldığında canlı yayın anlık olarak kaydedilmektedir. Kayıt işlemini gerçekleştiren cihazın penceresindeki görünümle sunulmaktadır. Bu esnada cihaza gelen bildirimler de kayıt altına alınmaktadır. 

Bu sebepten ekran kaydı alma yöntemi pek fazla tercih edilmese de mecbur kalındığı durumlar olabilmektedir. Instagram canlı yayın indirme hedefinde olan ve IGTV kısmından paylaşılmaması sebebiyle ekran kaydı yöntemini izlemek zorunda kalan kullanıcıların yapması gerekenler şu şekildedir: 

 • Cihazınızın ekran kaydedici özelliği bulunuyorsa canlı yayın esnasında bu özelliği devreye sokunuz. 
 • Cihazınızın ekran kaydedici özelliği bulunmuyorsa veya nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız uygulama mağazanızdan bir ekran kaydedici uygulaması indiriniz. 
 • Google Play Store üzerinden “InShot Inc.” firması tarafından geliştirilen XRecorder” isimli uygulamayı indiriniz. 
instagram için ekran kaydedici
instagram için ekran kaydedici
 • Uygulamayı açtığınızda gelen izin taleplerini onaylayınız. 
 • Sonrasında ekranın sağ kısımlarında turuncu renkli bir kamera simgesi belirecektir. Simgeye tıklayınız. 
 • Simgeye tıkladıktan sonra beliren kırmızı renkli kayıt başlat simgesine tıklayınız. 
 • Tıkladıktan sonra yine çeşitli izinler istenecektir. İstenen tüm izin taleplerini onayladıktan sonra üçten geriye doğru sayacak ve kayıt başlayacaktır. Kaydı durdurmak için yine kamera simgesine tıklayınız. Sonrasında durdur simgesine tıklayınız. 

Belirtilen adımları takip ederek ekran kaydı almanız durumunda Instagram canlı yayın indirme işleminiz başarıyla sonuçlanarak galerinize kaydedilecektir. Eğer indirmek istediğiniz canlı yayın IGTV kısmında paylaşılıyorsa ilk yöntemi kullanarak indirme yapmanız daha yararlı olacaktır. Yayındaki görüntü en sade haliyle sunulacaktır. Ekran kaydı alınması durumunda bildirimler, mesajlar, canlı yayın penceresi gibi görüntü kalabalıkları olacaktır. 

“Instagram Canlı Yayın İndirme Yöntemleri ✔️ 2023” üzerine bir yorum

 1. “İnstagram canlı yayın indirme konusunda kullanılabilecek yöntemlerin sayısı oldukça kısıtlıdır. Canlı olarak ekrana gelen bir yayın olduğu için indirme işlemini gerçekleştirmek pek de mümkün görülmemektedir. ”
  Buram buram cehalet kokan cümleler.
  Şu an Google Playdan install dosyası kalkan STORY SAVE prgramı ile her tür instagram medyasını indiriyorum. Programın APK kurulumunu zamanında yedeklemiştim. Acaip pratik. Hikaye, resim video indirmek zaten basit. Bu programın en güzel özelliği bir canlı yayını izlemeden arka planda da indirebilirsiniz. Hatta aynı anda birden fazla canlı yayını da indirirsiniz.

  Cevapla

Yorum yapın