Başlangıç Haber Instagram, Arama Altyapısını Değiştirdi

Instagram, Arama Altyapısını Değiştirdi

0

Instagram arama sistemini geliştirdi. Bundan böyle arama çubuğuna yazdığınız şeylerle alakalı karşınıza sadece hesaplar ve etiketler çıkmayacak. Aramalarda fotoğraf ve videolar da gösterilecek.

Facebook şirketinin sahibi olduğu popüler sosyal medya platformu, gün geçtikçe yeni özelliklerle kullanıcısının karşısına çıkıyor. Arama algoritmaları üzerinde uzun süredir çalışan Instagram, aramalar bölümüne büyük bir kolaylık getirdi. Şimdiye kadar Instagram’da arama yaptığımızda karşımıza şu seçenekler çıkıyordu: “Başlıca”, “Hesaplar”, “Ses”, “Etiketler” ve “Yerler”.

Instagram Arama Sistemini Geliştirdi

Instagram, yeni arama özelliğini TikTok’tan esinlenmiş olabilir. Aranan terimle ilgili fotoğraf ve videoların gösterildiği bu sistem, TikTok’ta uzun zamandır var. Instagram’da arama çubuğuna örneğin ‘Istanbul’ yazdığınızda karşınıza sadece içinde ‘İstanbul’ geçen hesap, etiket ve konumlar değil, o kelimeyle alakalı tüm fotoğraf ve videolar da çıkacak.

Ancak şimdilik bu özellik sadece İngilizce dil öncelikli olmak üzere belirli kişiler için kullanıma girdi. Yeni arama altyapısı herkes için aktif olacak, fakat bu biraz zaman alabilir. Instagram keşifleri adına güzel bir gelişme olduğu ortada. Popüler sosyal medya uygulamasının yeni haberlerine yetişemiyoruz. Instagram, geçtiğimiz günlerde fenomenleri ve influencer’ları üzecek bir karar almıştı.

İlgili İçerik: Instagram Keşfet Sıfırlama – Keşfet Temizleme

Instagram Yukarı Kaydırma Dönemi Sona Eriyor

Instagram yukarı kaydırma dönemi tarih oluyor! Hikayeler için bağlantı çıkartmalarını test eden Instagram, 30 Ağustos’tan sonra yukarı kaydırma sistemine son verecek. Paylaşılan Hikayeler’e normal bir çıkartma ile bağlantı eklenebilecek. Takipçiler bu çıkarmaya tıklayarak verilen bağlantıya Instagram’dan çıkış yapmadan erişebilecek.

Yukarı kaydırma ve bağlantı ekleme özelliği zaten minimum 10k takipçili hesaplar için aktifti. Hikayelerdeki bağlantı çıkartmaları ise tüm kullanıcılar için gelecek. Bağlantı çıkartmalarının yönlendirdiği adrese uygulamadan çıkış yapmadan erişim imkanı herkes için aktif edilecek. Tabii bu da biraz zaman alabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!