Instagram Keşfet Sıfırlama ✔️ Keşfet Temizleme 2023

Instagram keşfet sıfırlama işlemi birçok kişi tarafından merak edilen bir işlemdir. Gün içerisinde baktığımız hikâyelere, ilgi alanlarımıza ve beğenilerimize göre Instagram keşfet sayfamız şekillenir. Fakat bazen bu sayfa oldukça karmaşık bir hal alabilir. Bu yüzden sıfırlamak ve en baştan oluşmasını sağlamak iyi bir tercih olur. Bunu yapabilmek için ise keşfet temizleme işleminin ne olduğu ve nasıl yapıldığı öğrenilmelidir. Biz de içeriğimizde Instagram keşfet sıfırlama işleminin nasıl yapılacağını göstereceğiz.

Instagram Keşfet Sıfırlama - Keşfet Temizleme
Instagram Keşfet Sıfırlama – Keşfet Temizleme

Instagram Keşfet Sıfırlama

Instagram üzerinde gün içerisinde milyonlarca gönderi paylaşılıyor. Bu gönderilerin hepsi birbirinden farklı bir konuya ve kategoriye hitap ediyor. Ayrıca herkes her kategoriyi takip etmiyor. Durum böyle olunca Instagram algoritmaları kişiye yalnızca kişinin ilgisini çekecek içerikleri göstermeye çalışıyor. Fakat bazen görüntülenen farklı içerikler, farklı ilgi alanlarına yapılan yorumlar, beğeniler ve takipler bu algoritmanın çalışma şeklini bozabiliyor. Bunun yanında bazen keşfet sayfamızı bazı kişilerin incelemesini istemeyebiliyoruz. Durum böyle olunca akla tek bir çözüm geliyor: Instagram Keşfet Sıfırlama.

Instagram Keşfet Temizleme işlemi geçtiğimiz zamanlara kadar mevcut olan bir özellik değildi. Fakat Instagram bu durumu anlamış olacak ki yeni bir güncelleme ile keşfet sayfanızı temizlemeniz için bazı sistemler geliştirdi. Siz de bu yöntemleri uygulayarak Instagram keşfet sayfanızı ilk günkü haline geri döndürebilirsiniz.

Instagram Keşfet Sayfası Nasıl Düzenlenir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Instagram keşfet sayfasında sizin ilgi alanlarınıza göre içerikler gösterilmektedir. Fakat istenmeyen içerikler olduğu durumlarda tüm keşfet sayfanızı sıfırlamak zorunda değilsiniz. Bir daha görmek istemediğiniz gönderileri seçerek, bunların bir daha sayfanızda gözükmemesini sağlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Instagram Keşfet Sıfırlama - Keşfet Temizleme
Instagram Keşfet Sıfırlama – Keşfet Temizleme
 • Instagram uygulamasına hesabınızla giriş yapın.
 • Keşfet sayfasına girin.
 • Görmek istemediğiniz gönderi veya gönderiye tıklayın.
 • Gönderinin sağ üstünde bulunan üç noktaya dokunun.
 • Açılan menüde ikinci sırada bulunan “İlgilenmiyorum” yazısına tıklayın.

Bu işlemden sonra seçtiğiniz gönderiye benzer gönderilerin hepsi keşfet sayfanızdan kaldırılacaktır. Böylece lokal olarak adlandırabileceğimiz bir sıfırlama işlemi gerçekleştirmiş olursunuz. Fakat keşfet sayfanız böyle temizliklerle istediğiniz hale gelmiyorsa tamamen sıfırlama işlemi yapmanız gerekecektir.

Instagram Aktiflik Kapatma Yöntemi başlıklı içeriğimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

Instagram Keşfet Sıfırlama İşlemi

Teker teker temizlik yapmak yerine tüm keşfet sayfasını fabrika ayarlarına geri döndürmek istiyorsanız Instagram Keşfet Sıfırlama işlemini yapmanız gerekecektir. Bu işlem diğer işlemlere göre daha basit olup anında tüm verilerden kurtulmanızı sağlar. Aşağıdaki adımları uygulayarak keşfet temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bunu yapmadan önce işlemin geri alınamayacağını unutmayın.

Instagram keşfet arama geçmişi temizleme
Instagram keşfet arama geçmişi temizleme
 • Instagram uygulamasına hesabınızla giriş yapın.
 • Alt taraftaki menüden profil fotoğrafınıza tıklayarak profilinize ilerleyin.
 • Sağ üst köşede bulunan üç noktaya tıklayarak menüyü açın.
 • Menü içerisinde en başta bulunan “Ayarlar” yazısına tıklayın.
 • Bu sayfa içerisinde başlarda yer alan “Güvenlik” sekmesini bulun ve tıklayın.
 • Sayfanın en altında bulunan “Arama Geçmişi” sayfasına girin.
 • Burada “Tüm Verileri Temizle” yazısına tıklayın.

Böylece tüm arama verileriniz ve dolayısıyla keşfet verileriniz silinmiş olacaktır. Daha da detaylı bir temizlik yapma amacındaysanız direkt olarak telefonunuzun uygulama ayarlarından Instagram verilerini temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Böylece tüm verileriniz temizlenir ve keşfet sayfanız da sıfırlanmış olur. Umarız içeriğimiz sayesinde Instagram Keşfet Sıfırlama işleminin nasıl yapıldığını anlamış ve kolayca keşfet sayfanızı istediğiniz gibi yeni haline kavuşturmuşsunuzdur.

Instagram hesabınız başkasının eline geçtiyse Instagram hesap kurtarma içeriğimizi okumanızı şiddetle tavsiye ederiz. Buradaki yönlendirmeler sayesinde hesabınızı geri almanız oldukça mümkün. Instagram şifrenizin sıfırlandığına dair bildirim alıyor iseniz ilgili içeriğimizi okuyarak bu konuda da detaylı bilgi edinebilirsiniz. Sitemizdeki diğer içeriklere de göz atmayı unutmayın.

Yorum yapın