Başlangıç Haber Havale ve EFT işlemleri FAST sayesinde 7/24 yapılabilecek!

Havale ve EFT işlemleri FAST sayesinde 7/24 yapılabilecek!

0

Banka kanalıyla 7/24 para transferi, havale ve EFT yapmanızı sağlayacak olan FAST sistemi devreye girdi. 2020’nin sonlarına doğru yetişmesi planlanan sistemin yürürlüğe girdiği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından duyuruldu. FAST sistemi banka kullanıcılarının 7/24 havale ve EFT yapmasını sağlamaktadır. Böylece artan para trafiği zaman sınırına takılmayacaktır.

Havale ve EFT
Havale ve EFT

Mesai Saatlerine Takılmaya Son

FAST açılımı Fonların Anlık ve Sürekli Transferi  demektir. Adından da anlaşıldığı gibi bankalar artık mesai saatlerine takılmadan işlem yapabilecektir.

  • Havale aynı bankanın müşterileri arasında gerçekleşir. Şu anki koşullarda her an havale yapmak mümkündür. Banka müşterinin işlem talebine anlık olarak yanıt verir. Gece saatleri, hafta sonu ya da resmi tatillerde havale yapılabilir.
  • EFT ise farklı bankaların müşterileri arasındaki para transferi anlamına gelir. Bu işlem ise maalesef mesai kavramına takılır. Hafta içi 08.00 – 17.30 saatleri arasında EFT yapmak mümkündür. Resmi tatillerde, ulusal bayramlarda vs. EFT yapılamaz.

ilgini çekebilir: Kripto Para Dolandırıcılığından Kaçınmanın Yolları

Yürürlüğe giren FAST sayesinde artık havale – EFT mesai kavramına takılmadan her an yapılabilecektir. Dijitalleşen dünyaya bankalar da ayak uydurdu ve 7/24 işlem hacmi TCMB duyurusu ile başladı.

FAST sistemi deneme sürümü için 50 TL limit bulunuyordu. Ancak sistemin yürürlüğe girmesi ile bu limit 1.000 TL olarak yükseltildi. Yan tek seferde FAST yoluyla göndereceğiniz EFT ya da havale ücreti 1.000 TL olacaktır. Ancak bu limitin üst sınırını belirleme hakkı size aittir. Bankanız üzerinden limiti değiştirebilirsiniz ancak üst sınır olan 1.000 TL’yi aşamaz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!