Başlangıç WhatsApp Whatsapp Süreli Mesajlar Kapalı Ne Demek?

Whatsapp Süreli Mesajlar Kapalı Ne Demek?

0

En çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp süreli mesajlar kapalı ne demek sizin için hazırladık. Şu an için herkesin kullanımına sunulmayan özellik zamanla yaygınlaştırılacak. Bu özellik sayesinde gönderdiğiniz mesajlar belirli sürenin sonunda otomatik olarak kaybolacaktır. Bireysel ya da grup sohbetlerine gönderdiğiniz mesajların saklanmaması için otomatik olarak silme işlemi yapılacaktır. şu an için mesajların silineceği süre olarak 7 gün belirlenmiştir.

WhatsApp Süreli Mesajlar Kapalı Ne Demek?
WhatsApp Süreli Mesajlar Kapalı Ne Demek?

Her kullanıcı mesajlarının süreli olması özelliğini kendisi belirleyebilecektir. Whatsapp ayarlarından mesajların süreli olmasını etkinleştirirseniz gönderdiğiniz tüm mesajlar belirli süre sonunda silinir. Eğer bu özelliği kapatırsanız da mesajlar kalıcı hale gelir. Alıntılanan mesajlar ise kalıcı olmaya devam eder.

Eğer mesaj gönderdiğiniz kişi 7 gün içinde bu mesajı açmazsa mesaj kaybolacaktır. Ancak mesajlar bildirimlerde önizleme ile görüntülenebilecektir.

Whatsapp süreli mesajlar özelliği mesajların kaydedilmesine engel değildir. Mesajın başkasına gönderilmesi, ekran görüntüsü alınması ya da yedekleme yapılması gibi şekillerde saklanması mümkündür. Ancak yedekleme geri yüklendiğinde süreli mesajlar kaybolacaktır.

WhatsApp üzerinden gönderilen medya da süreli mesajlara dahildir. Eğer süreli mesajlar özelliği etkinse medya 7 gün sonra kaybolur. Ancak karşı tarafın Whatsapp’ında otomatik indirme açıksa bu medyalar cihaza indirildiği için galeriye kaydedilmiş olur. İsterseniz WhatsApp – Ayarlar – Veri ve Depolama Kullanımı şeklinde ilerleyerek otomatik indirme özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

WhatsApp Süreli Mesajları Etkinleştirme

Bireysel bir sohbette 2 katılımcı vardır ve her bir katılımcı süreli mesajları etkinleştirebilir. Eğer iki katılımcı da süreli mesaj kullanıyorsa sohbet 7 gün sonra silinir. Katılımcılardan biri süreli mesaj özelliğini kullanıyorsa sohbette o kişinin tüm mesajları silinir. Peki, whatsapp süreli mesaj etkinleştirme nasıl yapılır?

  • İlk olarak telefonda yüklü WhatsApp uygulamasına girin.
  • Mesajların süreli olmasını istediğiniz kişiyi seçin.
  • Süreli mesajlar’a dokunun.
  • Onay ekranından DEVAM’a dokunun.
  • “Açık” olarak seçin.

ilgini çekebilir: WhatsApp Yedekleme Nereye Kaydedilir?

WhatsApp Süreli Mesajları Devre Dışı Bırakma

Açık olan Whatsapp süreli mesajlar kapalı ne demek diyenler için özelliğin nasıl kapatılacağını anlatalım:

  • İlk olarak telefonda yüklü WhatsApp uygulamasına girin.
  • Mesajların süreli olmasını istediğiniz kişiyi seçin.
  • Süreli mesajlar’a dokunun.
  • Onay ekranından DEVAM’a dokunun.
  • “Kapalı” olarak seçin.

Grup Sohbetlerinde Süreli Mesajlar

Whatsapp gruplarındaki sohbetlere gönderilen mesajların süreli olup olmayacağı katılımcılar tarafından belirlenemez. Süreli mesajlar ayarını grup yöneticisi belirleyecektir. Grupta süreli mesaj gönderilmesi kapalı ya da açık olabilir. Eğer süreli mesajlara kapalı grup olursa katılımcılar grupta sadece kalıcı mesaj oluşturabilir. Süreli mesajlar açıksa katılımcıların gönderdiği mesajlar 7 gün sonra silinecektir.

Gruplarda herkesin yönetici olması halinde her bir katılımcı kendisi süreli mesaj özelliğini özelleştirebilir. Whatsapp gruplarında süreli mesaj göndermek tamamen grup yöneticisinin inisiyatifindedir.

Gruplarda süreli mesajlar özelliğini etkinleştirme ya da devre dışı bırakma yine yukarıda anlattığımız gibi ayarlardan yapılacaktır. Sadece kişi adı yerine grup adına dokunarak ilerlemeniz yeterlidir. Bu özellikler yakın zamanda gelecek olan WhatsApp güncellemesi ile kullanılmaya devam edecektir.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!