Başlangıç Güvenlik Kripto Para Dolandırıcılığından Kaçınmanın Yolları

Kripto Para Dolandırıcılığından Kaçınmanın Yolları

0

Son zamanlarda Kripto para dolandırıcılıkları artış göstermekte. Bununla birlikte, Başkan Barack Obama, Joe Biden, Elon Musk, Bill Gates, Kanye West ve Michael Bloomberg gibi önde gelen isimlerin Twitter hesaplarının hacklendiği büyük bir aldatmaca yaşandı . Aslında, daha geniş bir kitleye ulaşmak için doğrulanmış hesaplarına sahte tweetlerin yerleştirildiği bir tür kripto para birimi dolandırıcılığıydı.

Sahte tweet’te takipçilerden Bitcoin kullanarak belirli bir adrese para göndermeleri istendi ve karşılığında iki katı miktar alacaklardı. Bu tür kripto para birimi dolandırıcılığı oldukça yaygındır ve dolandırıcıların şüphesiz insanları kandırmak için başvurduğu tüm dolandırıcılık yöntemlerinin farkında olmalısınız. Bu yüzden kripto para dolandırıcılığından nasıl kaçınılacağına dair çeşitli farklı yollar derledim;

 • Sahte Kripto Yatırım Platformları
 • Tweetler ve Diğer Sosyal Medya Güncellemeleri Yoluyla Eşantiyon Dolandırıcılığı
 • Dolandırıcılık E-postaları, Kimlik Avı, Teknik Destek, Kimliğe Bürünme Dolandırıcılığı
 • Yatırım Dolandırıcılığı
 • Yükleyici veya Yükleme Dolandırıcılığı
 • İlk Para Teklifleri (ICO’lar)
 • Düzenlenmemiş Komisyoncular ve Borsalar
 • Bitcoin Ticaret Sistemleri
 • Madencilik Dolandırıcılığı
 • Pompa ve Boşaltma şemaları.

Kripto Para Dolandırıcılığından Kaçınmanın Yolları

1. Sahte Kripto Yatırım Platformları

Otantik kripto yatırım şirketlerine benzemek için oluşturulmuş çok sayıda sahte web sitesi veya mobil uygulama var. Ancak sahte bir web sitesini belirlemenin birkaç yolu vardır. Örneğin, her zaman URL çubuğunun yanında güvenliği belirten küçük kilit simgesini aramalı ve site adresinde “https” bulunmayan sitelerden kaçınmalısınız. Bazen saldırganlar, adresin bir harfini değiştirerek sahte bir URL oluşturur. 

Bilgisayar korsanları tarafından kullanılan diğer bir yaygın yöntem, gerçek olanlarla benzer adlara ve kullanıcı arayüzüne sahip sahte mobil uygulamalar oluşturmaktır. Herhangi bir platformda oturum açma bilgilerinizi girmeden önce, uygulamanın veya web sitesinin güvenli ve emniyetli olup olmadığını iki kez kontrol etmelisiniz.

2. Tweetler ve Diğer Sosyal Medya Güncellemeleri Yoluyla Hediye Dolandırıcılığı;

Tıpkı Twitter’da gerçekleşen son sahte kripto para dolandırıcılığı gibi, yanıltıcı tweetler veya Facebook veya diğer sosyal medya güncellemeleri yoluyla şüpheli planların kurbanı olabilir. Gerçek olamayacak kadar iyi bir kripto para birimi anlaşması sunan bir sosyal medya gönderisi görürseniz, bunun sahte olma ihtimali yüksektir.

3. Dolandırıcılık E-postaları, Kimlik Avı, Teknik Destek, Kimliğe Bürünme Dolandırıcılığı;

Şimdi bu , her birimizin karşılaşmış olması gereken ortak bir yöntemdir . Muhtemelen bankanızın kimliğine bürünen ve oturum açma kimlik bilgilerinizi veya diğer hassas bilgilerinizi bulmaya çalışan çok sayıda spam e-posta veya çağrı alırsınız. Benzer şekilde, saldırganlar gelen kutunuzda aynı logolar ve markalarla meşru kripto para şirketiniz olarak görünebilir.


Önerilen içerik: Bilgisayarım da Mining Yapıldığını Nasıl Anlarım?


Genellikle kötü amaçlı bağlantılar veya dosyalarla birlikte gelirler, bu nedenle bu tür e-postaların veya mesajların içindeki bir bağlantıya asla tıklamamalısınız. Dolandırıcılar, para çalmak için sahte ICO’ları veya ilk madeni para tekliflerini duyuracak kadar ileri gider. Bu sahte e-postalara ve web sitesi tekliflerine kanmayın. Tüm ayrıntıları gözden geçirmek için zaman ayırın. Ayrıca şu noktaları aklınızda bulundurun.

 • Personeli veya bu konuda başka birini desteklemek için asla makinenize uzaktan erişim vermeyin
 • 2FA (2-Faktörlü Kimlik Doğrulama) güvenlik kodlarınızı veya şifrelerinizi paylaşmayın
 • Gizli kişisel bilgilerinizi isteyen giden aramaları asla kabul etmeyin
 • Dolandırıcılar yasal telefon numaralarını da yanıltabilir.

4. Yatırım Dolandırıcılığı

Kripto para dolandırıcıları, kripto para birimi gönderirseniz genellikle yüksek ve genellikle gerçekçi olmayan getiriler sunduğunu iddia eden görünüşte yasal platformlar kurarlar. Bu gibi durumlarda belirli önlemlerin alınması tavsiye edilir.

 • Yüksek getiri vaat eden web siteleri veya hizmetlerden şüphelenmek sorun değil
 • Kripto para birimini yalnızca bilinen ve güvenilir üçüncü taraflara gönderin
 • Yeni bir iletişim durumunda, gerçekliğini doğrulamak için kuruluşu iyice araştırın.

5. Yükleyici veya Yükleme Dolandırıcılığı

Cryptocurrency dolandırıcıları genellikle çeşitli platformlarda “yükleme” hizmetleri sunar. Yüksek limitli Coinbase hesaplarına ihtiyaç duyduklarını iddia ediyorlar ve karşılığında kurbana kazancın bir kısmını teklif etme sözü veriyorlar. Bu gibi durumlarda, ödeme sahtekarlığını sürdürmek için risk altındaki hesaplarda çalınan kredi kartlarını kullanırlar.

Sonunda, asıl kart sahibi dolandırıcılığı keşfettikten sonra mağdur ödeme suçlarıyla baş başa kalır. O zamana kadar, dolandırıcı mevcut tüm kripto para birimlerini çalar ve doğrulanmış ödeme yöntemlerinden yetkisiz ücretler alır.

6. İlk Para Teklifleri (ICO’lar)

İlk Para Teklifleri, temelde yeni başlatılan kripto para birimleri için para toplama mekanizmalarıdır. ICO’lardaki yatırımcılar yeni girişimde token alır. Yatırımcılar her yıl ICO’lara milyarlarca dolar akıtıyor. Meşru olan birkaç ICO var, arkasında gerçek bir iş planı veya teknolojisi olmayan birkaç ICO var.

Aslında çoğu, teknoloji veya endüstri deneyimi olmayan bireyler tarafından hazırlanan bir teknik incelemeden başka bir şey olmadan piyasaya sürülüyor. Bu nedenle, vaatler ne kadar büyük olursa olsun, ICO’lara yatırım yapmadan önce çok dikkatli olmalısınız.

7. Düzenlenmemiş Komisyoncular ve Borsalar

Kripto para birimleri ve kripto para birimi alım satım ürünleri sunan, yüzlerce olmasa da düzinelerce düzenlenmemiş çevrimiçi borsa ve aracı kurum vardır. Bir kez daha, gerçek olamayacak kadar iyi promosyonlara ve hızlı zenginlik vaatlerine karşı dikkatli olmalısınız çünkü bu sadece başka bir kripto para birimi dolandırıcılığı olabilir.

Bir kez para yatırdığınızda, bu tür bir firma sizden aşırı komisyonlar alır veya para çekmeyi çok zorlaştırır. En kötü durumda, paranızı çalabilirler.

8. Madencilik Dolandırıcılığı

Herhangi bir düzenli yatırımcı, pahalı donanımlar olmadan çalışan bulut madenciliği yoluyla kripto para madenciliği yapabilir. Kullanıcıların altcoin madenciliği yapmak için sabit bir oranda sunucu alanı kiralamasına izin veren birkaç bulut madenciliği hizmeti vardır.

Şimdi, bu, donanıma yatırım yapmadan evde oturan Bitcoin gibi altcoinleri çıkarmak için kazançlı bir seçenek gibi görünüyor. Ancak ilk kez yatırım yapan biri olarak, hizmetlerin gerçek olup olmadığını nasıl anlarsınız yoksa zor kazandığınız parayı çalmak için sadece kripto para birimi dolandırıcılığı yapıyorlar mı?

Sahte olanları belirlemenin bir yolu da onların yüce vaatlerini analiz etmektir. Yatırımınızdan yüksek getiri vaat etme eğilimindedirler ve getiriler için geçerli olan gizli ücretten asla bahsetmezler. Şüphesiz yatırımcılardan para çekmeye devam etmek için sistemlerini akıllıca tasarlarlar.

Gerçekte, hiçbir gerçek şirket bu kadar büyük karları garanti edemez. Bu nedenle, bulut madenciliği sunucularına kaydolmadan önce daima tetikte olun. Ayrıca, paylaşılan bir sunucudayken verilerinizin tehlikeye atılmadığından emin olun.

9. Pompa ve Boşaltma şemaları

Şüpheyi önlemek ve fırsatı kazançlı kılmak için, kripto para birimi dolandırıcıları büyük oranda yeni bir altcoin satın alır. Bu, kripto para biriminin piyasa fiyatını bir süre artırır ve diğer yatırımcılar arasında sahte bir iyi getiri hissini tetikler, hadi kripto para dolandırıcılıkları alınabilecek başlıca önlemleri inceleyelim

Şüphelenmeyen yatırımcılar yeni madeni paraya yatırım yapmaya başlar başlamaz ve fiyatlar yükselir yükselmez, dolandırıcılar coin paylarını daha yüksek bir fiyata satarlar. Böylece sadece başlangıçta yatırdıkları parayı geri almakla kalmaz, aynı zamanda bundan fazlasını da toplarlar.

Menkul kıymetler piyasası hakkında konuşursak, pompalama ve damping yasadışıdır (İllegal). Ancak kripto para birimleri söz konusu olduğunda, gri bölgeye düşüyor. Pompalama ve boşaltma planları tarafından kandırılmamak için, kripto para birimi dolandırıcılıklarına düşmekten kaçınmak için daha popüler ve istikrarlı bir para seçmeye çalışmalısınız.

Sizin Kripto Para dolandırıcılıkları ve kaçınmanın yolları hakkında düşünceleriniz neler? Hemen aşağıdan yorum bırakarak görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!