Gmail Şifre Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır? ✔️ 2023

Gmail şifre değiştirme işlemi oldukça basit bir işlemdir. Fakat şifre değiştirmenin yanı sıra bazı bilgilerin de bilinmesinde fayda vardır. Sizler için Gmail şifresinin nasıl değiştirildiğini ve daha fazlasını bu içerikte anlatıyor olacağız.

Kullandığımız sitelerin ve uygulamaların güvenlik önlemleri her zaman yeterli olmayabilir. Bu sebeple kendi güvenliğimizi sağlamak zorunda kalabiliriz. Kendi güvenliğimizi sağlamanın en önemli yollarından biri güçlü şifreler kullanmaktır. Gmail şifre değiştirme adımları ile güçlü şifreler oluşturarak hesabınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Gmail Şifre Değiştirme neden önemlidir?

En çok kullanılan Mail hizmetlerinden biri olan Gmail şifresinin değiştirilmesi bazı durumlarda çok önemli olabiliyor. Eğer herhangi bir Google servisine giriş yaparken şifreyi yanlışlıkla görünür yaptıysanız ya da başka bir şekilde şifrenizi kaptırdıysanız Gmail şifreniz de ifşa olmuş olabilir. Bu durumda Gmail şifrenizi değiştirmeniz gerekir.

gmail şifre değiştirme
gmail şifre değiştirme

Gmail şifrenizi düzenli aralıklarda değiştirmeniz güvenlik için iyi bir hamle olacaktır. Şifre kırma ve internette güvende olmanın yolları başlıklı içeriklerimizde daha önce şifre güvenliği ile ilgili detaylı bilgilere yer vermiştik. Tüm bu bilgileri kullanarak Gmail şifrenizi düzenli olarak değiştirmenizi öneririz.

Gmail şifre değiştirme nasıl yapılır?

Google servisleriniz ve Gmail şifreniz aynı şifredir. Tüm Google servisinizin şifresi aynı olduğu için aslında Google hesabınızın şifresini değiştirmiş olursunuz. Google hesabınızın aynı zamanda Gmail hesabınızın şifresini değiştirmek için şu adımları izleyin:

gmail şifre değiştirme

1. İlk olarak Gmail resmi sitesine girin ve sağ üstte bulunan Oturum Açın butonuna tıklayın. Bu işlemi mobil uygulama üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Eğer hesabınız zaten açık ise sonraki adıma geçebilirsiniz.

google hesabınızı yönetin

2. Gmail hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üstten profil resminize tıklayın ve Google Hesabınızı Yönetin butonuna tıklayın.

google güvenlik ayarları

3. Sol menüde bulunan Güvenlik sekmesine gidin. Eğer bu yazıyı okuduğunuz tarayıcı ile şifresini değiştirmek istediğiniz Gmail hesabınıza giriş yaptıysanız buraya tıklayarak ilgili Güvenlik sayfasına gidebilirsiniz. Unutmayın, bu bağlantı sadece oturumunuz açıksa, yani Gmail hesabınıza giriş yaptıysanız çalışır.

4. Açılan sayfada aşağıda bulunan Şifre ayarlarına tıklayın. Bu ayar yukarıdaki resimde kırmızı ile işaretlenen ayardır.

gmail şifre değiştirme

5. Açılan sayfada şifrenizi değiştirmeniz için öncelikle hesabınızın şifresini girmeniz istenir. Gmail şifre değiştirme işleminden önce mevcut şifrenizi girmeniz istenir. Şifrenizi girdikten sonra daha sonraki sayfayı görebilirsiniz.

Daha sonraki ekran ise yukarıdaki resimdeki şifre sıfırlama ve yeni şifre belirleme ekranıdır. Buraya yeni şifrenizi yazın ve Şifreyi Değiştir butonuna tıklayın. Gmail şifreniz değişmiş olacaktır.

Diğer Gmail ve Google içeriklerimize de göz atmayı unutmayın:

Güçlü şifreler kullanmayı ihmal etmeyin!

Google hesabınızın (Gmail) şifresini belirlerken özel karakter kullanmaya özen gösterin. Bir büyük bir küçük harf, özel karakter ve en az 8 karakterli şifre kullanmaya özen gösterin.

Güvenli olmayan şifre: ayse123

Güvenli olan şifre: AY.sE.1990!!#

Gmail ve diğer hesaplarınızın şifresini kaybetmeniz durumunda kurtarma işlemlerini sorunsuz tamamlamak için telefon numaranız ve kurtarma e-posta adresinizin olması çok önemli. Yeni açtığınız herhangi bir sitenin üyeliğinde mutlaka telefon numarası ve kurtarma (yedek) e-posta adresi kullanın. Böylece olası durumlarda şifre sıfırlama işlemi daha kolay yapılabilir.

Gmail Şifre Sıfırlama ile ilgili sıkça sorulan sorular

Şifrelerimizin zorlu ve karmaşık olması güvenlik açısından son derece önemli. Herhangi bir sebepten dolayı Gmail hesabınızın şifresini değiştirmek istediğinizde aklınıza bazı sorular gelebilir. Bu soruların bir kısmını bazı kullanıcılarımızdan talep edip bu alanda yanıtlamaya karar verdik. Kendi sorularınız için lütfen sayfa sonundan yorum yaparak sorularınızı bizimle paylaşın!

Gmail şifremi unuttum Android kullanıyorum ne yapmalıyım?

Android kullanıcıları Gmail şifresini sıfırlamak için iki farklı yöntem kullanabilir.
Android için Gmail uygulamasını kullanarak şifre sıfırlama talebinde bulunabilirsiniz.
Gmail.com sitesine giderek parola sıfırlama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Gmail şifre değiştirme ne sıklıkla yapılmalı?

Şifreleri güvenli cihazlardan düzenli olarak değiştirmek güvenlik için son derece faydalı bir faaliyettir. Ayda bir, Üç ayda bir ya da Altı ayda bir şifrenizi değiştirmenizde fayda var.
Ne kadar sık değiştirirseniz o kadar unutma riskiniz artar. Bu yüzden şifrelerinizi unutmamaya özen gösterin. En iyi 10 Şifre Yönetici Programları adlı içeriği de mutlaka kontrol edin.

E-Posta şifremi unuttum nasıl sıfırlarım?

Kullandığınız E-Posta servisinin resmi web sitesi ya da mobil uygulaması üzerinden parola ya da şifre sıfırlama işlemlerini yapmanız gerekir.
Gmail, Outlook, Yandex Mail ve diğer e-posta servisleri için parola sıfırlama adımları neredeyse aynıdır.

Gmail şifremi unuttum telefon numarası yok nasıl erişebilirim?

Yedek e-posta adresi tanımlamışsanız bu adres ile Gmail şifrenizi kurtarabilirsiniz.
Telefon numarası olmayan Gmail hesaplarını kurtarmak ve geri almak bazı durumlarda çok zor olabilir. Bu sebeple hesaplarınıza mutlaka telefon numarası ekleyip 2 aşamalı doğrulamayı etkinleştirin.

Gmail şifremi unuttum doğrulayamıyorum ne yapmalıyım?

Gmail şifre unutulması yaygın yaşanan bir durum. Şifre sıfırlama işlemlerinin başlatılması ile unutulan şifre yerine başka bir şifre belirlenebilir.
Hesaba erişim sağlayamıyor iseniz cep telefon numaranız ya da kurtarma e-postanız ile şifre sıfırlama yapmanız gerekir.

E-Posta şifremi unuttum giriş yapamıyorum ne yapmalıyım?

Cep telefon numarası ile giriş yapmayı deneyebilirsiniz. Cep telefonunuz hesabınız kayıtlı değilse e-posta adresinizi mutlaka öğrenmelisiniz.
Eskiden mail gönderdiğiniz birileri varsa gmail hesabınızın kullanıcı adını öğrenebilirsiniz.
İlgili hesabın şifresini unuttuğunuza dair şifre sıfırlama talebinde bulunabilirsiniz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın