Facebook Profil Kilitleme Nedir, Nasıl Yapılır?

Facebook profil kilitleme, Facebook kullanıcılarının profil bilgilerini ve içeriklerini sınırlamak veya gizlemek için kullanabilecekleri bir güvenlik özelliğidir. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde profilinizi genel kullanıcılardan veya belirli kişilerden gizleyebilirsiniz. Bu yazımızda facebook profil kilitleme özelliği hakkında konuşacağız.

Meta, Türkiye’de kullanıma sunduğu yeni güvenlik özellikleri ile kullanıcılarının dijital güvenliğini artırmayı hedefliyor. İlk olarak, “Facebook Koruması” adı verilen özellik; insan hakları savunucuları, gazeteciler ve hükümet yetkilileri gibi yüksek risk altındaki kişiler için tasarlanmış program artık tüm kullanıcıların hizmetinde. Bu özellik kullanıcıların dijital kimliklerini ve bilgilerini kötü niyetli kişilerden korumayı amaçlıyor. Böylece kullanıcılar, profil bilgilerini ve içeriklerini koruma altına alabilecek.

Facebook Profil Kilitleme Özellikleri

Facebook Profil Kilitleme
Facebook Profil Kilitleme

Facebook profilinizi kilitlediğinizde bazı gizlilik ayarları ve sınırlamalar aktif hale gelecektir. Gelin şimdi bunlara bakalım:

 • Profil kilidi, arkadaşlık isteği almanızı engellemez. Yani herkes size hala arkadaşlık isteği gönderebilir ve siz de herhangi birine arkadaşlık isteği gönderebilirsiniz.
 • Mesaj ayarlarınız değişmez. Yani herkese mesaj gönderebilirsiniz. Herhangi bir kişiden mesaj alabilirsiniz. Ancak arkadaş listenizde olmayan kişilerin mesaj göndermesini kısıtlayabilirsiniz.
 • Profil kilidi, bazı kişisel bilgilerinizi gizler. Doğum yeriniz, şu an oturduğunuz şehir, eğitim detayları gibi bilgiler bilinmeyen kişiler tarafından görülemez.
 • Profil fotoğraflarınız, kapak fotoğraflarınız ile ilgili bilgilerle birlikte arkadaş listenizde olmayan kullanıcılara karşı profilinizi kilitlemiş olursunuz. Yani arkadaş listenizde olmayan kişiler profil resminizi göremez veya yakınlaştıramazlar.
 • Eğer tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık istekleri konusunda rahatsızlık yaşıyorsanız; bu kişileri kalıcı olarak engelleyebilirsiniz.

Facebook profil kilitleme, Facebook gizliliğinizi artırmak ve tanımadığınız kişilerin sizi daha fazla görmesini engellemek için kullanabileceğiniz bir araçtır. DİKKAT: Arkadaşlık istekleri ve mesajlar hala gelebilir. Bu yüzden bu ayarları dikkatli bir şekilde yönetmelisiniz.

Adım Adım Facebook Profil Kilitleme

Facebook profilinizi kilitleme ve kaldırma işlemlerini iPhone ve bilgisayar (PC) üzerinde nasıl yapabileceğinizi adım adım anlatmaya çalıştık:

Facebook Profil Kilitleme (iPhone ve Android)

 • Facebook uygulamasını açın ve sağ alt köşedeki Menü (üç yatay çizgi) simgesine dokunun.
 • Menü açıldığında, ekranı biraz aşağı kaydırın ve “Ayarlar” seçeneğine dokunun.
 • “Hedef Kitle ve Görünürlük” başlığının altındaki “Profil Kilitleme” yazısına dokunun.
 • Karşınıza bir ekran gelecektir. Bu ekranda “Profilini kilitle” yazılı bir buton bulunmalıdır. Bu butona dokunun.
 • Bu adımdan sonra profiliniz kilitlemek için bir onay ekranı görmelisiniz. Profilinizi kilitlemek istediğinize dair onay vermek içinse bu ekranda “Evet Kilitle” seçeneğine dokunun.

Facebook Profil Kilitleme (PC)

 • Tarayıcınızı kullanarak Facebook hesabınıza giriş yapın.
 • Sağ üst köşede profil fotoğrafınızın bulunduğu yere tıklayın.
 • Profilinizin üstünde “Profili Düzenle” yazan bir seçenek göreceksiniz. Bu seçeneğin hemen altında üç nokta simgesine tıklayın.
 • Açılan menüde “Profili Kilidini Aç” seçeneğini bulun ve buna tıklayın.
 • Bir açılır pencere daha görünecektir. Bu pencerede “Profilinizi Kilitle” yazan bir seçenek bulunmalıdır. Bu seçeneğe tıklayarak profilinizi kilitleyebilirsiniz.

Dipnot: Facebook Profil Kilidi Kaldırma

Eğer Facebook profil kilidini kaldırmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin:

 • Facebook profil sayfanıza gidin.
 • Sağ üst köşede bulunan “Diğer” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan menüden “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğini seçin ve ardından “Gizlilik” üzerine tıklayın.
 • Ekranı aşağı kaydırın ve “Profil” seçeneğini bulun.
 • “Profilinizi kimler görebilir” altında bulunan seçenekler arasından “Herkese Açık” seçeneğini seçin.
 • Son olarak “Kaydet” düğmesine tıklayarak değişiklikleri kaydedin.

Profilinizdeki kilidi kaldırdığınızda; herkes profil resminizi, kapak fotoğrafınızı, gönderilerinizi ve diğer bilgilerinizi görebilir. Bu işlemi dikkatlice yapmalı ve gizlilik tercihlerinizi gözden geçirmelisiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Sonuç

Facebook profilinizi iPhone veya bilgisayar üzerinden facebook profil kilitleme ve kaldırma işlemlerini yukarıdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz. Profil kilidi kaldırmak istediğinizde ise profilinizi herkese açık hale getirebilirsiniz. Sizlere aktardığımız adımları dikkatlice takip ederek Facebook profilinizin gizlilik ayarlarını istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Facebook profil kilitleme bende neden yok?

Facebook’un güvenlik ve gizlilik ayarları zaman zaman güncellenebilir ve coğrafi olarak farklılık gösterebilir. Bu yüzden Facebook destek ekibinden yardım talep etmelisiniz.

Facebook profili kilitleyince ne olur?

Facebook profil kilitleme özelliği etkinleştirildiğinde, profilinizde bazı değişiklikler meydana gelir. Profil fotoğrafınız ve kapak fotoğrafınız sadece arkadaşlarınız tarafından görüntülenir.

Facebook profil resmi nasıl gizlenir?

– Facebook hesabınıza giriş yapın ve ana sayfanıza gelin.
– Sağ üst köşedeki profil resminize tıklayın.
– Profilinize geldiğinizde, profil resminizin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz. Profil resminiz büyüdüğünde, “Profil Fotoğrafınızı Güncelleyin” veya benzeri bir seçenek görmelisiniz. Bu seçeneğe tıklayın.
– Profil fotoğrafı düzenleme sayfasına geldiğinizdeyse fotoğrafın altında “Gizlilik” seçeneğini görmelisiniz. Bu seçeneğe tıklayın.
– “Kimlerin bu profil fotoğrafını görebileceğini seçin” veya benzeri bir açılır pencere göreceksiniz. Bu pencereden gizlilik ayarlarınızı seçebilirsiniz.
Gizlilik ayarlarınıza tıklayarak kimlerin profil fotoğrafınızı görebileceğini seçebilirsiniz. Seçenekler genellikle “Herkese Açık”, “Arkadaşlar”, “Sadece Ben” vb. şeklinde olacaktır. İstediğiniz seçeneği seçerek kaydedin. Böylece Facebook profil kitleme ile resminizi gizleyebilir veya sadece belirli kişilere görünür hale getirebilirsiniz.


Yorum yapın