Hackerların Kullandığı 10 Şifre Kırma Metodu

En etkili şifre kırma yöntemleri en çok sonuç veren şifre kırma yöntemleridir. Bu yazıdaki teorik bilgiler tamamen şifrelerin nasıl kırıldığını anlama ve bu tür saldırılardan nasıl korunmamız gerektiğini öğrenme amacıyla sizlere sunulmaktadır.

Wifi ağımızdan sosyal medya hesaplarımıza kadar bir çok servisin şifreler ile korunduğunu biliyoruz. Bu şifrelerin kırılması ya da ele geçirilmesi son derece mümkün olabilmektedir. Tüm bu şifreler genelde aynı yöntemler ile kırılırlar. Şifrelerimizi korumak için bu yöntemlerin nasıl işlediğini iyi anlamamız gerekiyor.

Şifre kırma yöntemlerini öğrenmeden önce bu konuyu ziyaret etme amacınıza karar vermeniz size zaman kazandıracak ve konuyu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu konudaki şifre kırma yöntemleri spesifik olarak bir sitenin, bir sosyal medya hesabının ya da bir üyeliğin şifresini kırmaya yönelik olmaktan çok, şifre kırmanın mantığını derinlemesine anlamayı hedefliyor.

En Etkili Şifre Kırma Yöntemleri

Bu yazıda ise tam olarak bu konular üzerinde duruyor olacağız. Dünya çapında en çok kullanılan parola kırma yöntemleri ve bu yöntemlerin nasıl uygulandığını ele alıyor olacağız. Instagram, Facebook, Twitter, TikTok ve diğer siteler için şifre kırma yöntemleri de bu listedeki yöntemler ile benzeşmekte, temelinde bu yöntemlerle aynı olmaktadır. Bu yüzden bu yazıdaki tüm yöntemleri ve yazı içerisindeki öneri içerikleri dikkatle okuyun.

Hackerların Kullandığı En Etkili 10+ Şifre Kırma Metodu 2023 [Güncellendi]

Şifre / Parola kırma yöntemleri aktif ve pasif olarak ikiye ayrılır. Aktif şifre kırma yöntemlerinde hedef sistemlere anlık olarak saldırı gerçekleştirilir. Pasif şifre kırma yöntemlerinde ise offline ortamlarda şifreler bulunur, tahmin edilir ya da ele geçirilir.

En etkili şifre kırma yöntemleri sırası ile şu başlıklardan oluşmaktadır;

Başlamadan önce ufak bir bilgi: Yukarıda bulunan tüm bu saldırı yöntemlerinden etkili bir şekilde korunmak için internette güvende olmanın yolları konumuzu da okumayı ihmal etmeyin. Bu iki konuyu okuduktan sonra iddia ediyoruz ki kimse sizi kıramayacak! Bu şifre kırma yöntemlerinin teorik izahı da şu şekildedir;

Dictionary Attack / Sözlük Saldırısı 💀

Bu saldırı türünde hedef sistemden elde edilen hash edilmiş şifrelerin mevcut hash parola veritabanlarındaki karşılıklarını kullanarak tahmin edilmesi ya da kırılması söz konusudur. Bu şu anlama gelir; webdeyazilim.com sitesinin veritabanını ve kullanıcılar tablosunu bir şekilde ele geçirmişsinizdir. Bu tabloda yer alan kullanıcıların parolaları SHA1 algoritması ile şifrelenmiştir. Bu hash’ı decode etmek yıllarınızı alacaktır. (Eğer şanslı iseniz)

En Etkili Şifre Kırma Yöntemleri

Fakat skullsecurity.org gibi bu şifrelenmiş parolaları sürekli olarak güncelleyip servis eden siteler sayesinde bu şifrelerin arasından hedef kişinin ya da sistemin parolasını kırmanız mümkün olacaktır.

Daha basit bir örnek ile; web siteme giriş yaptığım hesabın parolası “benimSifrem2” olsun. Bu parolanın hash (sha1) edilmiş hali “167bbc7a3d6c707dd4ad721eb67217d6eff539ff” olacaktır. Veri tabanından elde ettiğiniz veri “167bbc7a3d6c707dd4ad721eb67217d6eff539ff” olacağından hesaba giriş yapamayacaksınız. Fakat elinize geçen hash edilmiş veriyi çeşitli servislerin veri tabanında arattığınızda “benimSifrem2” sonucunu bulabiliyor olsaydınız işler değişmez miydi? Kesinlikle değişirdi.

Dictionary Attack yani sözlük saldırılarında bu şekilde bir yol izlenir. Elde edilen şifrelenmiş parolalar, belli başlı yığınlanmış veri tabanlarında aratılarak decode edilmiş karşılıkları bulunmaya çalışılır. Sözlükte bir kelimenin anlamını araştırmak gibi.

Brute Force Attack / Kaba Kuvvet Saldırısı 💀

Brute Force Attack / Kaba Kuvvet saldırılarının temel amacı parolaları deneme yanılma yolu ile kırmaktır. Belirli bir parola algoritmasına göre denemeler yapılır ve parolalar kırılana kadar bu süreç devam eder.

En Etkili Şifre Kırma Yöntemleri

Bu yöntemin zayıf parolalarda işe yaradığı bilinir fakat karmaşıklaştırılmış parolaları kırmada iyi olmadığı da gerçek. 8 haneli özel karakterlerden oluşan bir parolayı kırabilmesi için çok güçlü donanımların kullanılması ve yıllarca beklemeye yetecek kadar sabrınızın olması gerekir.

Örnekle, parolası 123456 olan birinin hesabını bu yöntemle kırabilirsiniz. Fakat 3_*^saS4sa45S.3 parolasına sahip birinin hesabını bu yöntemle kırmanız imkansız olabilir. Aslına bakarsanız her şifre kırılır. Güncel teknoloji ile bunun ne kadar sürede olacağı önemlidir. 200 yıl sürecek bir saldırı sonucunda hedef kişinin şifreyi değiştirmesini düşündüğünüzde çileden çıkabilirsiniz. Çileden çıkmaya razı iseniz Kali Linux üzerinde kullanabileceğiniz şifre kırma araçlarına bir göz atın derim.

Rainbow Table Attack / Gökkuşağı Tablosu Saldırısı 💀

Bu şifre kırma yönteminde parolaların düz ve hash hallerininin bulunması gerekir. Brute Force Attack’larında olduğu gibi sıra sıra tüm parolaları denemeye dayalıdır. Fakat denediği parolaları belirli bir kritere göre seçmektedir. Bu kriter ise düz karşılığı olan hash edilmiş parolaları sistem üzerinde sürekli olarak denemekten geçer.

En Etkili Şifre Kırma Yöntemleri

Gökkuşağı tablosu saldırısı olarak dilimize geçen bu saldırı türünde daha eski şifre kırma yöntemlerinden farklı olarak hazır hash edilmiş parolaların denenmesi esastır. Daha eski şifre kırma yöntemlerinde eldeki kelime listesi önce hash ediliyor daha sonra bu hash edilmiş parolalar veritabanlarında arandıktan sonra bulunan decode edilmiş karşılıkları sistem üzerinde deneniyordu. Bu da çok fazla donanım gücü ve zaman gerektiriyordu.

Gökkuşağı tablosu saldırı türünde ise en çok  tercih edilen parola oluşturucu (rockyou wordlist gibi) servislerinden alınan hashler kullanılır. Bu sayede elde olan ya da olmayan şifrelenmemiş parolalar hash edilerek sistem üzerinde kabakuvvet saldırısına dahil edilmiş olur.

Phishing / Kimlik Avı 💀

Hedef kişi ya da sistemin yöneticisinden bir parola  istediğinizi düşünün. Alenen parolasını istediğiniz kişi size karşı oldukça farklı bir tavır sergileyecektir. Herhangi birinin parolasını ne şekilde isterseniz o parolayı size verir sorusu üzerinde durduğunuzda işin ucu Phishing / Kimlik Avı saldırısına varacaktır.

En Etkili Şifre Kırma Yöntemleri

Eğer birinin parolasını istemeyi bilirseniz o parolayı alırsınız. Doğrudan Instagram hesabımın parolasını isterseniz belki vermeyebilirim. Fakat beni Instagram hesabıma giriş yaptığıma inandırarak bilgisayarımda sahte bir Instagram giriş sayfası açmaya zorlarsanız ve ben de kullanıcı bilgilerimi burada girersem parolamı o zaman benden almış olursunuz. Böylece kimlik avı saldırısı gerçekleşmiş olur.

Kimlik Avı (Phishing) saldırılarında hedef kişinin parolası Sosyal Mühendislik yolu ile ele geçirilir. Dolaylı yoldan parolayı sistem yöneticisinin rızası ile gizlice almış olur.

Social Engineering / Sosyal Mühendislik 💀

Bu şifre kırma yönteminde ise hedef kişinin analiz edilmesi, çıkarımlarda bulunulması ve bu çıkarımların son derece dikkatli şekilde seçilmesi gerekir. Hedef kişinin parolasını kırmak için hangi yolun seçileceği sosyal mühendislik yöntemlerinize bağlıdır.

En Etkili Şifre Kırma Yöntemleri

Az önce Instagram örneğini vermiştim. Benim Instagram ile yakından ilgilendiğimi, Instagram ile ilgili içerikleri takip ettiğimi ve bu konuda oldukça takıntılı olduğumu bilerek bana sahte Instagram giriş sayfası göndermeniz, Sosyal Mühendislik saldırısı gerçekleştirdiğiniz anlamına gelir.

İddia kuponları ile yakından ilgilenen birine “Tutması garanti kuponlar” adı altında kupon sayfası gönderdiğinizi düşünün. Hedef kişi bu sayfayı açtığında sürekli girmiş olduğu kupon sitesinin giriş panelinin tasarımını görecek olsun. Bu paneli sürekli kullandığını bilmeniz Sosyal Mühendisliğin bir parçasıdır. Bu sayfaya giriş bilgilerini yazıp gönderdiği anda aslında bu bilgileri size gönderiyor olacaktır. Çünkü göndermiş olduğunuz bağlantıda açılan sayfa gerçekten iddia sitesi değil de sizin o siteye birebir benzettiğiniz sahte bir sitedir.

Hedef kişinin en baştan beri tanınması, neye tıklayabileceği ve hangi arayüzde şifresini daha rahat girebileceğini en başından en sonuna kadar hesaplama sürecine Sosyal Mühendislik diyebiliriz.

Malware / Kötü Amaçlı Yazılım 💀

Şifre kırma yöntemlerinden en çok tercih edilen biri de kötü amaçlı yazılım (Malware) kullanımıdır. Saldırganlar hedef parolaları kırmak ve ele geçirmek için Malware adı verilen zararlılar kullanır.

En Etkili Şifre Kırma Yöntemleri

Malware’ların çalışma mantığı, parolanızı girdiğiniz anda tuş vuruşlarınızı ve ekran resimlerinizi eşzamanlı olarak saldırganın veri merkezlerine iletilmesi şeklindedir. Siz  güvenerek giriş yaptığınız herhangi bir serviste vakit geçirirken saldırgan çoktan şifrenizi ele geçirmiş olur.

Eğer bilgisayarınıza Malware bulaşmış ise çalışmaya başladığı andan itibaren tüm tuş vuruşlarınızı eşzamanlı olarak saldırgana göndermiş demektir.

Offline Cracking / Çevrimdışı Şifre Kırma 💀

Bu şifre kırma yönteminde hedef sistemden ele geçirilen bir parola dosyası yardımı ile parolaların bir ya da birkaç kısmı kurtarılır. Kurtarılan bu parolalar hedef sisteme sahip yönetici erişimi içerebilir.

Bu tür parola dosyaları Windows üzerinde Güvenlik Hesabı Yöneticisi (SAM) ve Linux üzerinde /etc/shadow olarak örneklendirilebilir. Offline Cracking / Çevrimdışı Şifre Kırma yöntemlerinin çoğunda saldırganın hedef sistem üzerinde yönetici (root) haklarına sahip olması gerekir.

Bu yönetici erişimini elde etmek için hedef sisteme önceki başlıkta bahsi geçen Malware tarzı zararlılar bulaştırabilir. Malware bulaştırılmış bir sistemde neden tuş vuruşları alınmıyor ve Offline Cracking deneniyor derseniz de cevabı oldukça basit: Hedef sistemde yönetici düzenli olarak hesaplarından çıkış yapmıyorsa yapılması gereken iki hamle vardır.

Bu hamlelerden ilki, hedef sistemdeki yöneticinin hesaplarından çıkış yapmasını sağlamaktır. Tarayıcı çerezlerini temizlemek iyi bir hamle olabilir. Kullandığınız Malware özelliklerine göre bu hamleleri türetebilirsiniz.

Bu hamlelerden ikincisi ise şu an ki başlığımız olan Çevrimdışı Şifre Kırma yöntemidir. Hedef sistemin yöneticisi düzenli olarak hesaplarından çıkış yapmadığı biliniyorsa –ki bunu bilmek sosyal mühendisliğe örnektir- ilk ya da son girişinden kalan parola dosyalarını ele geçirip onları yer ve zaman gözetmeksizin kırmaktır.

Parola dosyası ele geçirildiğinde dosya okuma işlemi hangi ortamda, hangi zamanda ve hangi saldırgan tarafından yapılırsa yapılsın parola ele geçirilebilmektedir. Bu da bu yöntemi Offline yani Çevrimdışı yaptığımızı gösterir.

Shoulder Surfing / Omuz Sörfü 💀

Bu şifre kırma yönteminde yeterince teknik hamleler bulunmamaktadır. Bu yüzden gerçek anlamda hacking Dünya’sında heyecan uyandırmaz. Omuz Sörfü saldırıları (Shoulder Surfing) saldırganın hedef sistemi ve sahibini fiziksel olarak takip ettiği ve sinsice şifreyi görmeyi beklediği şifre kırma yöntemidir.

En Etkili Şifre Kırma Yöntemleri

İş ortamınızda, okulda, otobüste ya da her nerede olursanız olun ekranınızı dikizleyen insanlar eğer herhangi bir şifrenizi görmek için bu eylemi gerçekleştiriyor ise bilerek ya da bilmeyerek Omuz Sörfü (Shoulder Surfing) saldırısını yapmış olur.

ATM sırasında arkanızda bekleyen birinin sürekli olarak sizi takip ediyor olması, kartınızın şifresini görmeye çalışması ya da hesap bilgilerinizden bir kısmını görmeyi umması da bu saldırıya örnektir.

Spidering / Örümcek 💀

Arama motorlarına veri sunan fedailer olarak bilinen örümcekler hacking Dünya’sında oldukça tanınmaktadır. Görevleri son derece kutsaldır ki bu yüzden saldırganların kendilerine seçtiği fedailer olmaları kaçınılmazdır.

En Etkili Şifre Kırma Yöntemleri

Örümcekler ne kadar iyi donatılırsa o kadar veri sağlamaktadır. Bu şifre kırma yönteminde Saldırgan, kendisine koşulsuz şartsız itaat edecek örümcekler tasarlar. Bu örümcekler istediği direktifleri yer ve zaman gözetmeksizin uygulayabilir ve saldırgana eşzamanlı olarak bu direktifler doğrultusunda aldığı bilgileri gönderebilir.

Örümcekler günümüzde yaygın olarak bilgi toplamak için kullanılıyor. Belirli bir firmanın hedef kitlesini analiz etmek için belli başlı siteleri, yorumları ve içerikleri taraması için özenle oluşturulmuş örümcekler görev alıyor.

Arama motorlarının bir sorguya eşdeğer olarak atadığı içerikleri arama evresi de örümcekler sayesinde gerçekleşir.

Saldırganlar ise şifre kırmanın en önemli aşamalarından biri olan bilgi toplama aşamasını özenle oluşturduğu örümceklere yaptırır. Örümcekler sitenizdeki tüm URL’leri tarayabilir. SQL Injection taraması, dizin taraması ya da local ağınızda port taramasını örümceklerine yaptırabilir. Manual olarak yapıldığında yüzlerce kat daha fazla zaman alan bu işlemleri örümcekler sayesinde kısayoldan halledebilir.

Örümceklerin topladığı tüm bu veriler analiz edilerek çok güçlü kelime listeleri (WordList) oluşturulabilir. Bilgi toplamadaki asıl amaç da budur. Toplanan bilginin saldırı sistemine bir şekilde dahil edilmesi gerekir. Örümcekler yardımı ile elde edilen veriler özel terminal uygulamaları ile istenen kurala göre kelimeler türetir. Bu kelimer de kullanılacak olan Brute Force Attack (Kaba Kuvvet Saldırısı) metoduna göre saldırıya dahil edilir ve sonuca ulaşma hedeflenir.

Örümceklerin elde ettiği verileri analiz edip bir çıkarımda bulunmak bilgi edinme evresine dahildir. Bilgiler analiz edildikten sonra çıkarımda bulunmak ve bu çıkarımları hedef sisteme uygun yöntemle uygulamak sosyal mühendisliğin bir parçasıdır.

Bu sürecin olumlu ya da olumsuz sonuçlanması yöntemin değerini etkilememelidir. En basit Phishing saldırıları ile çok yüksek erişimli hesapların ele geçirildiği gibi çok basit sistemlere Malware’lar ile girilemediği görülmüştür. Burada en önemli faktör Bilgi toplama, Tersine Mühendislik ve Sosyal Mühendislik uygulamalarını yapan saldırganın stratejileridir.

Guess / Tahmin Etme Saldırıları 💀

Bu şifre kırma yöntemi ise isteyerek ya da istemeyerek bir çok kişinin yaptığı bir saldırı yöntemidir. Yukarıdaki teknik kavramlara hakim olmayan ama başka birinin şifresini kırmak isteyenlerin kullanacağı yegane yöntemdir.

En Etkili Şifre Kırma Yöntemleri

Hedef kişinin parolasını tahmin etmeye dayalı olan bu yöntem çoğu zaman hüsranla sonuçlanır. Fakat bilgi toplama evresi verimli geçen bir hacking girişiminin bu yöntemle de işe yarayacağını unutmamak gerekir. Tüm bu yöntem ve uygulamaları iyi şekilde kombinlemek tamamen yeteneğe ve tecrübeye bağlıdır.

Hedef kişinin telefon numarasını, TC kimlik numarasını, sevgilisinin adını, kendi adını ve tüm bunların kombinasyonunu manuel olarak denemesi tahmin etme saldırılarına örnektir. Bu en temel hacking yöntemlerinden biridir. Bu denli eski hacking yöntemleri yukarıdaki şifre kırma yöntemlerine öncülük etmiştir.

En Etkili Şifre Kırma Yöntemleri yukarıdaki açıklamalara göre incelendiğinde çoğunlukla hedef sistemde yönetici olan kişilere yönelik hazırlanmaktadır. Bir şifreyi kırmak için o şifreyi bilen kişiler hedef alınır. Nadiren de olsa sistem içerisindeki çeşitli dosyalardan elde edilmeye çalışılan bu şifreler ne kadar önemli ise o kadar tehlikededir.

Instagram Şifre Kırma Yöntemleri

instagram şifre kırma

Bu konuyu ziyaret eden pek çok kullanıcı Instagram şifre kırma yöntemlerini spesifik olarak soruyor. Unutmuş olduğu ya da çalınan Instagram hesabının erişimini tekrar alabilmek için şifre kırma yöntemlerini araştıran bu kullanıcılarımız için Instagram şifre kırma yöntemleri adında bir konu yayınladık. Bu konuyu da dikkatle okuyup yazı içlerindeki bağlantıları kullanarak neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

2021’de en çok kullanılan şifreler‘i inceleyerek insanların hangi şifreleri kullandığını görebilirsiniz. Bu şifreleri kullanmak güvenli değil. Eğer böyle bir şifreniz varsa Instagram şifrenizi yenileyin. Eğer karmaşık şifreler aklınızda kalmıyorsa ve şifrelerinizi güvenli bir ortamda saklamak istiyorsanız Windows İçin En iyi 10 Ücretsiz Şifre Yönetici Programları‘nı inceleyebilirsiniz.

Her şeye rağmen Instagram şifrenizi kaybettiyseniz ve tekrar bulmak istiyorsanız Instagram Şifre Bulma: Instagram Şifrelerini Bul adlı konumuzu inceleyebilir ve içerisindeki bağlantıları da kullanarak şifrenizi bulabilirsiniz. Eğer şifrenizi bulmak yetmiyorsa ve Instagram hesabınızı geri alamıyorsanız Instagram Hesap Kurtarma konumuzu inceleyebilirsiniz. Burada sizler için güncel hesap kurtarma ve şifre bulma yöntemlerini anlatıyoruz.

PDF Şifre Kırma

PDF Şifre Kırma

PDF dosyalarındaki verileri gizlemek için PDF şifreleri kullanılır. Bu şifreler PDF oluşturucusu tarafından belirlenir. PDF şifrelerini izinsiz şekilde elde etmek isteyen kullanıcılar olabilir.

Bu sebeplerden ötürü PDF şifre kırma gittikçe zorlaşan bir işlemdir. Adli bilişim standartlarında şifre kırma eylemi mümkün gibi görünse de güncel PDF yapma programlarında algoritmalar daha iyi işler. Yani PDF şifrelerini kırmak git gide daha da zorlaşmaktadır.

PDF dosyalarının şifresini kırdığını iddia eden program ve siteler genelde basit Brute Force saldırılarını dener. Fakat PDF şifresi karmaşık şifrelerden oluşuyor ise bu programlar şifreleri kıramayacaktır. Tabii ki eski PDF sürümlerinin şifrelerini kıracak yeni algoritmalar geliştirilebilir.

Telefonu Sıfırlamadan Şifre Kırma

Telefonu Sıfırlamadan Şifre Kırma

Bazı telefonlarda sıfırlamadan şifre kırmak mümkündür. Fakat güncel telefonlarda verilerin güvenliğini sağlamak için ek güvenlik önlemleri bulunur. Bu tür durumlarda ya telefonu sıfırlamanız gerekir ya da şifreyi hatırlamanız.

Özellikle eski telefonlarda sıfırlamadan şifre kırmak biraz daha kolaydır.

iPhone Şifre Kırma

iPhone Şifre Kırma

iPhone telefonlardaki güvenlik Android telefonlara nazaran biraz daha fazladır. Elbette %100 korunan bir telefon değil. iCloud şifresi ve unutulan PIN şifresi ya da tuş takımı şifresi bazı şartlarda kırılabiliyor.

Bu işlem telefon modeli, iOS sürümü ve güncel yöntemlere göre olumlu ya da olumsuz şekilde sonuçlanabilir. Android gibi kolay olmadığı için profesyonel destek alınabilir.

Telefon Şifre Kırma

Telefon Şifre Kırma

Genel olarak telefon şifresini kırmak verilerin silinmesi ile sonuçlanır. Telefondaki verileri silmeden şifre kırmanın da yöntemleri var elbette. Fakat güncel işletim sistemleri, programlar ve donanım aygıtları, veri sızıntılarını engelleyecek şekilde tasarlanmıştır.

Eskiye nazaran telefon şifresini kırmak daha zordur ve veri kaybetme riski yüksektir.

Facebook Şifre Kırma

Facebook Şifre Kırma

Bu rehberde yazmış olduğum şifre kırmayla ilgili yöntemlerinin çoğu Facebook için de geçerlidir. Sosyal medya üyelikleri genellikle Phishing saldırısı ile ele geçirilir. Bunun yanı sıra Keylogger ve Brute Force saldırıları da tercih edilir.

Facebook da diğer sosyal medya siteleri gibi belli bir yere kadar koruma sağlasa da güvenlik her zaman insan faktörüne takılır. Aslında Facebook hesabı değil, Facebook hesabının sahibi hacklenmiş olur.

Rar Şifre Kırma

Dosya sıkıştırma formatlarından biri olan .rar, dosyaları daha korunaklı halde saklamak için şifreleme teknolojisini kullanır. Eğer bir klasörü ya da dosyayı arşivlerken parola koruması koyarsanız arşiv sadece parola girildiğinde açılabilir.

Rar Şifre Kırma

Arşiv dosyalarının şifresinin kırılması günümüzde oldukça zordur. İmkansız denebilecek kadar güç olan rar şifrelerinin kırılması, nadiren de olsa mümkün olabilir. Brute Force saldırıları ile basit rar şifreleri kırılabilir.

rar şifrelerini kırdığını iddia eden pek çok program ya basit şifreleri kırabilmek için programlanmıştır. Ya da sahte bir programdır. Amacı virüs dağıtmak ve bulaştırmaktır.

Eski arşivleyici programlar ile şifrelenene arşiv dosyalarının şifrelerini kırmak çeşitli açıklar sayesinde mümkün olabilir. Güncel sürümlerde bu daha zordur.

Tablet Şifre Kırma

Tablet Şifre Kırma

Telefonların ve tabletlerin şifreleri aynı şekilde kırılır. Verilerin kaybolma durumu telefonlarda olduğu gibi tabletlerde de model ve işletim sistemi durumuna bağlıdır. Ayrıca yöntemlerin güncelliği de bu konuda belirleyicidir.

Winrar Şifre Kırma

Winrar Şifre Kırma

Daha önce rar şifrelerinin kırılması ile ilgili söylediğim her şey winrar şifreleri için de geçerlidir. Her iki ifade aynı dosya grubunu temsil eder. Winrar, dosya arşivleyici popüler bir programdır. .rar ise bir arşiv dosya uzantısıdır. (.zip gibi)

Her ikisi için kullanılan şifre kırılma metotları aynıdır.

Şifre Kırma Programı

Şifre Kırma Programı

İnternette yüzlerce belki binlerce şifre kıran programa denk gelirsiniz. Fakat pek çoğunun işe yaramadığını görürsünüz. Çünkü şifreler sadece brute force ile eğer basit ise kırılabilir. Bu işlem oldukça zor olduğu için şifreyi elde etmek için pek çok program geliştirilmiştir.

Şifreyi elde etmenin farklı yolları vardır. Keylogger adlı yazılımlar ya da Phishing gibi yöntemler ile şifreler elde edilebilir. Bu yöntemleri uygulamanızda bazı programlar yardımcı rolünü üstlenir. Fakat doğrudan şifre kırmazlar, kıramazlar.

Bu tür programlar genelde virüs içerir, kullanımı tehlikelidir. Ava gideni avlamak için tasarlanmışlardır.

Excel Şifre Kırma

PDF dosyalarında olduğu gibi Excel dosyalarında da şifrelemeye izin verilir. Verilerin ele geçirilmemesi ve korunması adına şifre uygulanan Excel dosyalarının şifrelerini kırmak için bazı metotlar bulunur.

Fakat bu metotlar yine basit şifre kullanan dosyalar için geçerlidir. Ayrıca bu metotlar her yerden erişebileceğiniz metotlar değildir. Çünkü geneli siber güvenlik uzmanları, araştırmacıları tarafından özel olarak kodlanabilir.

Pek çok Excel şifresi karmaşık ifadelerden oluşur. Çünkü şifrelerin amacı verileri korumaktır. En azından verilere ulaşmayı geciktirmeyi hedefleyenler daha karmaşık ve güçlü şifreler kullanırlar.

Eski Excel programlarında oluşturulan Excel dosyalarının şifrelerini kırmak bazı durumlarda mümkün olabiliyor. Fakat yeni sürümler o kadar kolay kırılamayabilir.

Şifre Kırma ile ilgili sıkça sorular;

Şifre kırma ile ilgili pek çok yorum ve soru alıyoruz. Bu konuda en sık karşılaştığımız sorulara kısa cevaplar vererek benzer soruları soran kişilere yardımcı olmayı hedefliyoruz. Detaylı cevap isteyen kullanıcılarımız konu altına yorum bırakabilirler. En kısa sürede yanıtlayacağız.

En kolay şifre kırma yöntemi hangisidir?

En kolay şifre kırma yöntemi, kırmak istediğiniz şifrenin ne şifresi ve ne kadar karmaşık olduğuna bağlıdır. Daha farklı metriklere göre de şifre kırma işlemi daha zor ya da daha kolay olabilir. Doğru yöntem her durumda değişeceği için bu sorunun net yanıtı yoktur. Fakat en kolay şifre kırma yöntemi genellikle Phishing ve Burte Force’dur.

Wifi Şifre Kırma yöntemleri nelerdir?

Wifi şifrelerini kırmak için genellikle bazı şartların karşılanıyor olması gerekir. WiFi dağıtımı yapan teknolojinin güvenliğindeki zafiyetten yararlanılarak wifi şifresi kırmak mümkün olur. Bu işlem için genellikle En İyi WiFi Şifre Kırıcı programları kullanılır. Bu programlar sonuç vermez ise WiFi Şifre Kırma işlemleri tekrar gözden geçirilir. Bu konuda ne kadar çok bilgiye sahip olursanız daha fazla saldırı türü denersiniz ve sonuca bir o kadar daha yakın olursunuz.

Telefonu sıfırlamadan şifre kırma işlemi yapılabiliyor mu?

Telefonu sıfırlamadan şifre kırmak mümkün olabiliyor. Bu işlem telefon marka, model ve işletim sistemi sürümüne göre farklılık gösteriyor. Böyle bir durumda yapılması gereken ilk şey bir profesyonele danışmak. Eğer kendiniz yapmak istiyorsanız marka model ve işletim sistemi bilgileri ile biraz araştırma yapmanızda fayda var. Eğer telefonu sıfırlayarak şifre kırmak isterseniz hard reset konularımıza göz atabilirsiniz.

Uygulama şifre kırma işlemleri nasıl yapılır?

Uygulamaların şifresini kırmaktan kasıt burada çok önemli. Eğer kodları yazılmış bir uygulamanın kodlarına uygulanan bir şifreleme söz konusu ile bazı tersine mühendislik yöntemleri bulunuyor. Bu yöntemler ile uygulama şifresi kırmak hem yasal değil hem de etik değil. Fakat kendi uygulamalarınıza tersine mühendislik yaparak uygulama kodlarınızı koruyabilirsiniz.

Eğer uygulama şifresi kırmadan kastınız herhangi bir kilitli uygulamanın şifresini kırmak ise uygulamada bir güvenlik açığı bulmanız gerekir. Bu konu çok yaygın ve detaylı bir konu olduğundan sadece bu kadarını söylemekle yetinebiliriz.

4 haneli şifre kırma işlemi ne kadar kolay?

Zor ve karmaşık şifreler seçmeniz gerektiğinden sıkça bahsediyoruz. Bunun sebebi şifrenizin kolaylıkla kırılamıyor olmasını sağlamaktır. Bu durumla ilişkili olan bu sorunun yanıtı aslında oldukça basit. 4 haneli şifreleri kırmak son derece kolay olabilir. Tabii ki şifrenin hangi ortama girildiği ve hangi ortamda şifre deneneceği çok önemli.

4 haneli şifreler için genellikle brute force adı verilen deneme yanılma saldırıları kullanılır. Şifrenin deneneceği ortama proxy ve çeşitli eklemeler ile şifre denenir. 9999’a kadar denenecek şifre sayısı çok az olduğu için genellikle bu tür saldırılarda şifre kırılır. Burada asıl önemli olan konu; şifrenin ilgili ortamda art arda denenebiliyor olmasını sağlamaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

WiFi şifre kırma nasıl yapılır?

WiFi şifre kırma işlemleri WiFi ağının güvenlik düzeyine göre farklılık gösterir. Bu konuda yardım alacağınız birkaç içerik bulunur:

WiFi Şifre Kırma: WiFi Şifre Kırma Programı ✔️
WiFi Şifre Kırma ✔️ WiFi Şifre Kırıcı +14 Uygulama

En kolay şifre kırma yöntemi nedir?

En kolay şifre kırma yöntemi Phishing, Keylogger ve Brute Force olarak bilinir. Duruma göre bu üç şifre kırma yöntemi tercih edilebilir.

Telefon şifre kırma nasıl yapılır?

Telefon şifresini kırmak için Google Hesabının parolasını bilmeniz gerekir. Ayrıca çeşitli programlar ile telefon şifresi kırılabilir. Fakat bu her model ve her sürüm için geçerli olmayabilir. Bu tür durumlarda Profesyonel destek almakta fayda vardır.

Instagram şifre kırma nasıl yapılır?

Instagram şifre kırma işlemi diğer şifre kırma işlemleri ile neredeyse aynıdır. Bu konuda detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz birkaç içerik:

Instagram Şifre Kırma Yöntemleri: Hesap Güvenliği ✔️
Instagram Şifre Bulma: Instagram Şifrelerini Bul

Tablet şifre kırma nasıl yapılır?

Tablet şifresini kırmak için Google Hesabına erişim elde etmeniz gerekir. Bu Google hesabının tablette açık olan hesap olduğunan emin olmanız gerekir. Bunların yanı sıra Hard Reset yöntemi ile tablet sıfırlanabilir. Bu konularda bilginiz yoksa profesyonel destek almanızda fayda vardır.

Uygulama şifre kırma nasıl yapılır?

Uygulamaların şifrelerini kırmak için ilgili uygulamanın şifremi unuttum bağlantısı kullanılmalıdır. Herhangi bir uygulamanın şifresini kırmak için ilgili uygulamaların güvenlik ayarlarında kurtarma işlemleri başlatılmalıdır.

Telefon şifremi unuttum ne yapmam lazım?

Telefon şifresini unutan kullanıcılar telefonlarına hard reset yapabilirler. Ayrıca şifre kurtarma ve sıfırlama işlemlerini şifre girme ekranından başlatabilirler.

Şifre kırmak ne kadar sürer?

Kırmak istediğiniz şifrenin uzunluğuna, zorluğuna ve diğer detaylarına göre değişir. Basit şifreler birkaç saniyede kırılırken zor şifreler sonsuza kadar süren çözümleme sürelerine sahiptir.

Telefon desen şifresi nasıl kırılır?

Telefona hard reset işlemi yaparak telefon desen şifresi kırılabilir. Fakat telefondaki tüm veriler silineceği için desen kilidini kaldırmak için telefona bağlı Google hesabı ile kurtarma denenebilir.

Uygulama şifresi nasıl kırılır?

Uygulamaların şifrelerini telefon işletim sistemi üzerinden kontrol etmediğiniz durumlarda şifre kırma işlemini şifremi unuttum yöntemi ile yapmanız gerekir.

Bu tehlikeden korunmak için internette güven olmanın yollarını kesinlikle bilmeniz gerekir. Siber Dünya’da güvende olmak ve güvende kalmak için bazı sorumluluklarımız bulunuyor. Eşeğimizi sağlam kazığa bağlamadan eşeğin kaçmamasını isteyemeyiz. Bu içeriğin WikiPedia sürümünü de incelemenizde fayda var. Daha güvenli bir ortamda öğrenmek ve öğretmek dileği ile…

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

“Hackerların Kullandığı 10 Şifre Kırma Metodu” üzerine 87 yorum

 1. Merhaba ben gmail hesabına 2016dan beri giremiyorum sürekli olarak kullandığım bi kaç kelime vardı ama büyük küçün nokta vs yerlerini hatırlayamadığım için giremiyorum yardımcı olabilir misiniz?

  Cevapla
 2. merhabalar öncelikle benim sorunum şöyle çok sevdiğim bir oyun vardı ve oynuyordum taki birisi beni kandıran a kadar şöyleki bende oyun içinde klan a katılmam için ve turnuvaya katılabilmem için bana mail ve şifresini istedi kullanıcı adım ile felan cahillik işte verdim bende sonra hesabımın şifresi felan her şey değişti güvenlik önlemi olmadığı için çok rahat hesap gitti ve şimdi geri alamiyorum microsoft a form doldurarak geri gönderiyorum ama micrasoft bunu doğrulamıyor ne yapabilirim bana bir yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
  • bu tür durumlarda özel yardım veremiyoruz. zaten bu tür durumlarda yardım verilemediği için bu tür içerikleri yayınlıyoruz ki hesabınızı öncesinde korunaklı hale getirin, sonra başınız ağrımasın.

   Cevapla
 3. Merhaba arkadaşlar bütün sorunlarınızı giderecegim ınstagram’dan bana ulaşın fake hesaptan onları cezalandırmak istiyorum Instagram hesabım [sansür]

  Cevapla
 4. ustam bana [sansür] mail’e discord adresini atarsan çok makbule olur,ordan yazışalım olmazmı,anlıyorum burdan yazamıyorsun,şu konuyu bi aydınlığa kavuşturalım artık 🙂

  Cevapla
 5. Ustam hiç yardımcı olmuyorsun ,beni hep bi hedeflere sürüklüyorsun, bana kısaca sayfa bağlantısı,bunu yapabilceğim bir bağlantı olursa iyi olur.Napalım kardeşim bu işleri ilk defa yapmıyoruz.Rom belleğe erişebilmek için yazılım varmıdır,bağlantısını kesebilmek için cihazı açıp ölemi halletmem gerekir, yada açmadanmı halledilir.Biliyorum seninde kafanı ağrıtıyoruz kusuruma bakma,bana sadece sölemissin, ama yazılım ile ilgili bir sayfa,programı varsa linki olsaydı, çok güzel olurdu.

  Cevapla
  • Yani konu şifre kırma metotları üzerine yazılmış. Yönlendirmeye çalışan bir içerik değil teorik bilgiler veren bir içerik. Sorununuzun çözümünü bilmiyorum şahsen. İçeriğin yazarı da değilim bu yüzden yanlış yönlendirmek istemiyorum. Bu tür durumlarda ios zaten bir önlem almıştır, koruması vardır diye üzerine pek gitmiyorum kişisel tercihlerimden ötürü. Zaten bahsettiğiniz şey apple güvenlik ilkelerine de biraz aykırı. Umarım bir yerlerden aradığınızı bulabilirsiniz.

   Cevapla
    • şifre sıfırlama bağlantısı işinize yarayabilir. şifrenizi unuttuğunuzu bildirin ve doğru bilgiler ile parola sıfırlamaya çalışın. herhangi bir bilgiye erişiminiz olmadan kurtarma pek mümkün olmayabilir.

     Cevapla
 6. peki bilir kişi telefon aldım yapabilcekmiyim kırma işlemi icloudun ve yaptım ilk denememde iphone bypas yaptım icloud bilgiler mail ve ceb herşeryi gözüküyordu bunun üzerine apple kimlik unuttum şeçeneğinden mail ve ceb telefonu yazdım yeni ceb istedi onuda yaptım ve iclouddan çıkış yaptım kendi iclodumu kullandım yeni letgodan iclodunu untuulmuş cihaz aldım gine aynısı olur diye bu sefer denedim yaptım icloud bilgileri çıkmadı 🙁 üst üste kaçkere denedim olmadı 4 5 saatimi geçirdim en son jailbreak yaptım system dosyalarından accontsu buldum SQLITE uzantı dosyasını açıçak program buldum onunla açtım içine baktım benim telefonu acarken app storeden ayrı hesab açmıştım mailler hepsi göründü bütün dosyalara baktım benim koyduğum mail dışında n ile başıyan icloud mail bi türlü bulamadım bide bunu geçtim telefonda var onu nasıl bulcam maili bulayımda onu düşünürüm 🙂 benim diğer telefonda deneme yaptım bütün icloud mail herşeyi accounts SQLITE veri dosyasında çıktı bu telefonda neden olmadı düşünsene iphone 6 yı kırıyorum bypas ile içinde bütün icloud ceb numarası herşeyi gözüküyor ad ve telefon kısmına girince ben bu yöntem 1 dede yaptım şimdide yaptım olması lazımdı neden olmadı gözükmedi telefonda virüsmü vardı acaba icloudu tuttu dondurdu engelledi yada yazılımı tam kıramadımı bypas yazılım içinden bi dosya eki çıkarsam icloudu silme veri dosyalarından icloud bilgileri kaldırmasın öle bir muhabbet olurmu artık pes ettim illah oldum kaç günden beri bunla uğraşıyorum bana tek sen yardım edebilcek gibi görebiliyorum şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Ben cümlenin sonuna koyduğun noktayı anlamaya çalışıyorum sadece şuan 😀 Benim seni anlamam için anlamlı bir metin göndermen gerekiyor. Biraz olsun yazım diline dikkat etmeni ve daha özenli olmanı rica ederim. Yoksa bu ve diğer sorunlarını anlatamazsın. Çözüm almak için sorunu tanımlamak gerekir çünkü ve sen şuan derdini anlatamıyorsun bile.

   Anladığım kadarı ile yanıt vereyim;
   Öncelikle “eskiden yapıyordum şimdi neden yapamıyorum” gibi bir soru sormak pek doğru değil. Çünkü teknoloji gelişiyor. Dün yaptığın şey bugün geçersiz kalabilir. Cihazlar güncelleniyor, servisler güncelleniyor, güvenlik protokolleri güncelleniyor. SQL içindeki verilerin büyük bölümü şifreli olarak depolanır ve bu şifreyi açamazsın. Açılabilenler zaten şifreli olarak saklanmadığı için işini görmeyecek veriler. Hesabı cihazdan koparmak için rom belleğe erişip tam anlamı ile resetlemek gerekiyor. Bunu da profesyonel destek alarak yaparsın. “Kendim araştırım yapacağım” dersen de yoğun bir araştırma yapman gerekecek. Bir yöntem her koşulda işe yaramayabilir.

   Cevapla
 7. Usta günlerdir araştırıyoru mbirçok yazılım programla deneme yaptım iphone 6 icloudunu yazılım ile kırabiliyorum ama yazılım ile bypas oluyor ve sım hiç bişey çalışmıyor bildiğim kadarıyla http suncusunda veririler saklanıyor bu oldukça zor gibi attack yöntemi le kıramanı nbi yolu varmıdır varsa bana bir fikir verirn sadece yazılım ismini söleyin ben araştırım sorun deyil sadece bana bir isim program hakkında

  Cevapla
 8. Öncelikle iyi günler.
  Anahtar bulma işlemi yapabilmem mümkün mü. Şimdi anahtar dediğim iş şöyle. Bi oyunda hile var adamlar paybal hesabıyla dünya paraya satıyor. Programını her şeyini buldum indirdim ama adamlar şöyle bir sistem yapmış. Parayı ödeyenlere anahtar veriyorlar onlarda o key ile giriş yapıyor. Ben bu anahtarlardan 4 5 tane buldum ama şuan geçerli değil değiştiriyorlar. Sanırım elimde anahtarlar belli bir düzene göre yazılmış gibi duruyor ama çözemedim. Bildiğiniz bir yöntem var mı deneyerek anahtar kıran veya benzeri.

  Cevapla
  • bu tür sistemlerdeki anahtarlar şifreleme metotları ile oluşturulur. En basitinden md5 bir anahtarı günümüz teknolojisi ile kırmak imkansıza yakındır. Sözlük saldırısı dediğimiz saldırılar burada ortaya çıkar. Veritabanında karşılığı bilinen şifrelenmiş ifadenin karşılığını bulabiliriz. Fakat herhangi bir wordlist içerisinde yer almayan değerin karşılığını bulmak ve benzerini tahmin etmek en azından bizim için mümkün değil. Bahsettiğiniz durum bir protokolü kırmak. Bu protokoller milyon dolarlık sigorta korumasında. Basit bir ssl bile milyon dolarlık sigorta ile gelir. Henüz kıranı görmedik. Bu protokolü birinci sınıf yazılım geliştirme öğrencisinin basit bir uygulamasında da görseniz kırmanız imkansıza yakındır. Kimin hangi projede kullandığı önemli değildir. Önemli olan teknolojinin yapısı. Ve bahsettiğiniz yapı çekirdeği sabit bir yapı. Ürün anahtarı oluştururken kullanılıyor. Brute force ile lisans denemeleri genellikle başarılı olmaz. Tahmin etmekten ziyade oluştuğu ortamı analiz edip sızmak denenir. Tabii bu tür durumlar da kişinin kendi tercihine kalır ve etik değildir, önerilmez.

   Cevapla
 9. şöyleki wattpad hesabım çalındı e postam ve şifrem değiştirilmiş bende benden hesabımı çalan kişiden kendi hesabımı çalsam ghjknhgdjnghjdn evet evet saçmaydı neys kendi hesabımı nası alırım geri

  Cevapla
 10. Merhaba gomer adli bi yatrm sitesinin șifresini unuttum hatrladim ne varsa denedim olmadi adminlerde ilgilenmediler yardımcı olabilurmusiniz icerde biraz param var

  Cevapla
 11. Hesabım bu sabah girdim instegram güvenliği için sifre yeniledi diyor ama baktigimda eposta sa degismis görünüyor numaramin üstündeydi ama giremiyorum ne yapabilir lütfen yardımcı olun

  Cevapla
 12. Merhaba benim de Instagram hesabım şifremi değiştirmiş ve en kötüsü e posta adresimde telefon numaram da güncel değil çok kötü bir durum yıllardır kullanıyorum çok fazla anım var içinde geri almanın bı yolu olmalı lütfen yardım eder misiniz 🙏🙏🙏

  Cevapla
 13. İnstagram hesabım çalındı hiçbir şekilde giriş yapamıyorum. Satış yaptığım hesabımdı. Tekrar geri alabilmek mümkünmü yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
 14. Merhabalar 2 gün önce biri tarafından ınstagram hesabım çalındı ve çalan kişide hesabımı vermiyor sözlü taciz ve tehdit ediyor lütfen ınstagram hesabımı geri al ak istiyorum yardımcı olur musunuz

  Cevapla
  • e-posta adresinizi kontrol edip kurtarma bağlantısına tıklamayı denediniz mi? çalınma durumlarında hesabınızı geri almanız çok zordur. çalınmadan önce önlem almak bu yüzden önemlidir.

   Cevapla
 15. merhaba benim bilgisiyarımda hacker sızdından şüpheleniyorum mouse kendisi hareket ediyo kendince başkasitelere giriyo

  Cevapla
 16. Hesabım dun gece de vardi bu sabah girdim istegram güvenliği için sifre yeniledi diyor ama baktigimda eposta sa degismis görünüyor numaramin üstündeydi ama giremiyorum ne yapabilir lütfen yardımcı olun

  Cevapla
 17. Takibi bırakanları bulmak için kullandığım uygulama yüzünden instagram hesabım kilitlendi.

  Hesabımın bağlı olduğu e-postanın şifresini unuttum. Aynı zamanda bağlı olan telefon numarası 1 yıldan fazla kullanılmadığı için kapandı.

  Bu sebeple instagram hesabıma giren kişinin gerçekten ben olduğumu kanıtlayamıyorum.

  E-posta ve telefon numarasına erişemiyorum seçeneğine tıkladım. Şu an kullandığım emaile bir kod geldi. O kod, ismim ve kullanıcı adımın yazdığı bir kağıdı elimde tutup yüzümün gözüktüğü bir fotoğraf istendi. Benden istenilen koşulları yerine getirdim. Fakat Facebook ekibinden geri dönüş alamadım bu durumda ne yapmam gerekiyor? Instagram hesabım gerçekten benim için çok önemli. Lütfen yardım edin.

  Cevapla
 18. Instagram hesabım takibi bırakanları görmek için kullandığım uygulama yüzünden kilitlendi. Hesabımın bağlı olduğu telefon numarası artık kullanılmamakta ve bağlı olduğu e-postanın şifresini unuttum. E-posta ve telefon numarasına erişemiyorum seçeneğine bastım ve şu an kullandığım emaile bir kod geldi. O kodu, ismimi ve kullanıcı adını yazdığım kağıdı elimde tutup fotoğrafımı çekmem istendi, yaptım. Fakat hiçbir şekilde geri dönüş alamadım Facebook /instagram ekibinden. Bu sebeple şifresini unuttuğum e-posta adresimin bir şekilde şifresini kırmak istiyorum. Yardımcı olabilecek var mı?

  Cevapla
  • Erişemediğiniz hesabın şifresini kırmanız imkansıza yakın. Şifreniz sadece sayılardan oluşuyor ise ve kısa ise brute force yapılabilir. Bunun için teknik bilginizin olması gerekir. Bunun da doğrulama kodu ile önüne geçildiğini biliyoruz. Eğer öyle olmasaydı herkes herkesin parolasını kırardı 🙂 Instagram ekibine tekrar tekrar ulaşmayı deneyin. +2 milyar hesap ile ilgilenmek oldukça yorucu olmalı.

   Cevapla
 19. Merhaba benim istegram sayfamdan resimler alınıp feys hesabı açılmış ve profil resmi benim bilip bilmedigin erkekler eklenmiş bir çözümü varmı Allah rızası için yardım edin.

  Cevapla
 20. Telefonumda bir uygulama var “Sakın Dokunma” diye. Bazı verilerimi saklamak için kullandığım bir program.Bunun şifresini unuttum. 4 haneli şifre. bunun şifresinin çözümü ile ilgili bilgi verebilir misiniz. Nasıl bir yol izlemeliyim.

  Cevapla
 21. mail hesabı yada face hesabına ulaşmak istiyorum tüm bilgiler mevcut ama mail şifresi bilinmiyor ayrıca face kayıtlı olan numara yıllardır kapalı kullanılmıyor kapatılmış. o sebeple bu konu hakkında bana yardımcı olabilecek var ise ulaşırsa sevinirim

  Cevapla

Yorum yapın