Instagram Şifre Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram şifre yenileme işlemi, güvenlik açısından son derece önemli bir konu. Instagram şifre değiştirme aşamalarını yazımızın devamında detaylı olarak bulabileceksiniz. Instagram şifrenizi değiştirmek için tablet, telefon ve bilgisayar kullanabilirsiniz.

Instagram şifre yenileme, hesap güvenliğinin sağlanması konusunda endişelere sahip olan kullanıcıların belirli periyotlarla uygulamış olduğu bir işlemdir. Hesaba ait şifrenin farklı yollarla ele geçirilmesinin ve hesaba erişim sağlanmasının önüne geçmek amaçlanmaktadır. Şifre yenileme işleminden önce güçlü şifre oluşturmanın önemini şifre kırma yöntemleri ile öğrenmek isterseniz ilgili içeriğimize göz atabilirsiniz.

instagram şifre yenileme
instagram şifre yenileme

İnternet üzerinden erişim sağlayan teknolojik cihazların içerisinde oldukça fazla sayıda kişisel verinin bulunduğu bilinmektedir. Özellikle cihazlar üzerinde depolanan kişisel veriler sosyal medya platformlarında kullanılmaktadır. Gerek sohbetlerde gerekse gönderi paylaşımlarında bu tarz verilere sıkça yer verilmektedir. Kişilerin kendisine ait verilerin başkasının eline geçmesini istememesi sebebiyle bu verilerin korunması gerekmektedir. Bu bağlamda da sosyal medya hesaplarında şifrenin yanı sıra ek güvenlik önlemleri kullanılmaktadır.

Her ne kadar ek güvenlik önlemleri kullanılıyor olsa da güvenliği sağlayan ilk eleman olan şifrenin güçlü olması gerekmektedir. Şifrenin güçlü olması da bazı durumlarda yetersiz gelebilmektedir. Şifrenin çeşitli yollarla kayıt altına alınması ve ele geçirilmesi durumları söz konusu olabilmektedir. Böyle durumlarla karşılaşmamak adına sürekli olarak Instagram şifre yenileme işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Instagram Şifre Yenileme – Mobil Uygulama

Instagram gibi sosyal medya platformlarını özgürlük alanları olarak değerlendiren ve kişisel verilerini buralarda bulundurma konusunda endişe taşımayan kullanıcılar olabilmektedir. Her ne kadar özgürlük alanı olarak görülse de mutlaka tedbirli davranmak gerekmektedir. Kötü niyetli eylemlerde bulunma eğilimi olan kişilere karşı hesabı daha korunaklı hale getirmek gerekmektedir. Bu bağlamda da şifrenin önemi oldukça artmaktadır. Ele geçirilmesinin engellenmesi adına belirli zaman dilimleri içerisinde Instagram şifre yenileme işlemiyle yenilenmesi gerekmektedir. Yenileme işlemini yapmak isteyenlerin izlemesi gereken adımlar şunlardır:

instagram şifre yenileme mobil
instagram şifre yenileme mobil
 • Instagram uygulamanızı açarak kullandığınız hesaba giriş yapınız.
 • Profil sayfanıza ve sonrasında üç çizgiye dokunarak “Ayarlar” sayfasına giriniz.
 • Ayarlar menüsündeki çeşitli seçenekler arasından “Güvenlik” kısmına giriniz.
 • “Giriş Güvenliği” başlığının hemen altındaki “Şifre” kısmına giriniz.
 • Kullanmakta olduğunuz şifreyi “Mevcut şifre” kutucuğuna giriniz. Devamında ise yeni şifrenizi iki farklı kutucuğa giriniz.
 • İstenen tüm bilgileri girdikten sonra sağ üstteki onay simgesine tıklayınız.

Instagram Şifre Yenileme – Web Sitesi

instagram şifre yenileme masaüstü
instagram şifre sıfırlama

Hesabına erişim konusunda sürekli olarak sıkıntı yaşayan ve bu sebepten ötürü farklı cihazlardan giriş yapmak durumunda kalan kullanıcılar için şifre yenileme son derece önemli bir işlemdir. Giriş yapılan tüm cihazların güvenliğinden emin olmak mümkün değildir. Cihazın sahibiniz bilgisi olmasa daha internet erişimi üzerinden kötü amaçlı yazılımların yüklenmiş olması gibi bir ihtimal vardır. Böyle bir durumda cihaz üzerinden yapılan tüm işlemlerin kayıt altına alınması mümkündür.

Özellikle sosyal medya gibi özel mesajların ve verilerin bulunduğu ortamlar risk altına girmektedir. Olumsuz olarak ifade edilebilecek olan bu tarz durumlar sebebiyle her zaman tedbirlik olmak gerekmektedir. İnstagram gibi bir platformda da tedbir almanın en basit yolu İnstagram şifre yenileme işlemini sık sık gerçekleştirmektir. Bu sayede hesabın risk seviyesi düşürülebilecektir. Yenileme işlemini yapmak isteyenlerin izlemesi gereken adımlar şunlardır:

 • Instagram web sitesine giriş yapmak üzere internet tarayıcınızı açınız.
 • İnstagram web sitesine girerek kullandığınız hesapla oturum açınız.
 • Ana ekranın sağ kısmındaki öneriler listesinin üzerinde yer alan kullanıcı adınıza tıklayınız.
 • Tıkladıktan sonra profil sayfasındaki “Profili Düzenle” butonuna tıklayınız.
 • Pencerenin sol kısmındaki “Şifreyi Değiştir” seçeneğine tıklayınız.
 • Kullanmakta olduğunuz eski şifreyi girdikten sonra kullanmak istediğiniz yeni şifreyi iki farklı kutucuğa giriniz.
 • Sonrasında ise mavi renkli “Şifreyi Değiştir” butonuna tıklayınız.

Şifre değişikliklerinden sonra hesabınıza bağlı olan e-posta adresine veya cep telefonu numarasına bilgilendirme mesajı gönderilecektir. Gönderilen mesajda İnstagram şifre yenileme işlemi hakkında bilgi verilirken, işlemden haberdar olmamanız durumunda yapmanız gerekenler ifade edilecektir.

Instagram hesabınızın şifresini değiştirmek için basit birkaç dizi işlem yapmanız gerekiyor. Bu işlemleri hesabınız bir tehlike ile karşı karşıya gelmeden önce yapmanız son derece önemli. Instagram hesap kurtarma hesabımızdaki yorumları inceleyerek bu konuda mağdur olan yüzlerce insan hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Onların durumuna düşmemek adına bilgisayarınızın ve telefonunuzun güvenliğini sağlamalısınız. Bunu nasıl yapacağınızı merak ediyor iseniz İnternette Güvende Olmanın 14 Yolu başlıklı yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Önermiş ve yayınlamış olduğumuz içeriklerin bir çoğu, Instagram ve diğer sosyal hesaplarınızın güvenliğini önceden sağlamayı hedefliyor. Bu sebeple sitemizdeki güvenlik içeriklerini dikkatle okumanızı ve tavsiyelerimize uymanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yorum yapın