DLL Dosyaları Eksik Hatası Çözümü

DLL dosyaları eksik hata çözümleri için hazırlamış olduğumuz bu yazı size rehber olacaktır. Yazımızı inceleyerek DLL dosyası eksik hatası nedenlerini öğrenebilir ve çözümlerini bulabilirsiniz.

DLL Dosyaları Eksik Hatası Çözümü
DLL Dosyaları Eksik Hatası Çözümü

DLL Nedir?

DLL, eş zamanlı olarak çok sayıda programın kullanabildiği kod ve verileri içermekte olan bir kitaplık. Windows işletim sistemi kullanırken DLL de bulunan aç işlevi pek çok program tarafından aynı anda kullanılabilir. Böylece bu kod tekrarlı bir şekilde verimli olarak bellek kullanımı yapılmasına yardımcı olmaktadır. DLL kullanmanız halinde bir programın farklı bileşenler şeklinde modüler hale getirilebilmesini sağlayabilirsiniz.

DLL sayesinde güncelleştirme yapılan bir programın geride kalan kısımlarının etkilenmesi engellenerek her modül üzerinde uygulanması daha kolay bir şekilde gerçekleşecektir. Örnek vermek gerekirse bir muhasebe programı kullandığınız sırada, programdaki herhangi bir oranı değiştirmeniz gerektiğinde bunu DLL üzerinden yansıtırsanız bütün programı baştan oluşturmanıza gerek kalmaz ve güncelleme sorunsuz bir şekilde tamamlanarak uygulanır.

DLL Dosyaları Eksik Hatası

Programları çalıştırmak için gerekli olan DLL dosyasının eksik olması halinde DLL dosyaları eksik hatası alırsınız. Çalıştırmak istediğiniz program açılmayarak, Windows tarafından eksik olan DLL dosyası için xxx.dll bulunamadı uyarısı verilecektir.  Bu yüzden programı çalıştırmak için eksik olan DLL dosyasına sahip olmak gerekmektedir.

DLL Dosyaları Eksik Hatası Nasıl Çözülür?

DLL dosyası eksik hatası alıyorsanız ve sisteminizde herhangi bir sıkıntı bulunmuyorsa, çok kısa bir süre içerisinde sorununuzu ortadan kaldırmak ve çözüme kavuşturmak mümkündür. http://www.dlldownloader.com/tr/ adresinden eksik DLL dosyasını indirebilirsiniz. Daha sonra yapmanız gereken şey bu dosyayı eksik olan programın yer aldığı klasör içerisine eklemek olacaktır.

Alternatif DLL Hatası Çözüm Yöntemi

Herhangi bir programı çalıştırmak istediğinizde almış olduğunuz DLL dosyası hatası Windows güncellemelerini yapılmaması nedeniyle görülebilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak ve programınızı eskisi gibi kullanabilmek için Windows güncellemelerini yapmanız gerekmektedir. Windows güncellemelerini eksiksiz olarak bilgisayarınıza yükledikten sonra DLL dosyası hataları da düzelecektir. Böylece, programınızı eskisi gibi yine sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu konu ile ilgili soru ve görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın