Apple’ın yeni işletim sistemi realityOS hakkında tüm detaylar

Her zaman yenilikçi bir teknoloji markası olan Apple, bu yıl yeni işletim sistemini piyasaya çıkarabilir. Apple’ın yeni sistemi realityOS bu yıl tanıtılacak mı? Peki, şirketin karma gerçeklik gözlüğü rOS işletim sistemiyle mi gelecek? İşte, realityOS işletim sistemi hakkında bilmeniz gereken her şey…

Apple realityOS ne zaman çıkacak? Neler sunacak?

App Store günlükleri ve Apple açık kaynak kodları büyük sürprizi ele verdi! Apple’ın yıl içinde tanıtacağı karma gerçeklik cihazlarında çalışacak olan yeni işletim sistemi hakkında heyecan verici bilgiler geldi. Karma gerçeklik (AR/VR) işletim sistemi olarak hazırlanan ‘realityOS’ şirketin bu yılki sürprizlerinden biri. Karma gerçeklik kulaklığı ve gözlüğü bu yeni işletim sistemini çalıştıracak.

Apple, 2022’nin sonlarında veya 2023’te piyasaya sürülecek bir AR/VR kulaklık seti ile şık bir AR/VR gözlüğü üzerinde çalışıyor. Apple analisti Kuo’ya göre bu kulaklık, Mac düzeyinde bilgi gücü sağlayan iki M1 tarzı Apple silikon çipine sahip olacak. AR ve VR modları arasında sorunsuz geçiş ile yenilikçi bir deneyim sunacak.

Karma gerçeklik kulaklığı rOS adlı işletim sistemine dayanacak. Nasıl ki, tvOS Apple TV’yi, macOS Mac bilgisayarları ve watchOS Apple Watch akıllı saatleri çalıştırıyorsa; rOS de yeni AR/VR cihazları çalıştıracak.

Bloomberg’den Mark Gurman’a göre Apple, kulaklık için oyun, video içeriği akışı ve video konferans odaklı bir “App Store” oluşturmak istiyor. Şirket, 2017’den beri bu cihazları ve işletim sistemini piyasaya çıkarmaya uğraşıyor. Karma gerçeklik kulaklığı ve gözlüğü 2022 sonlarında ya da 2023’te gelecek.

İlgili İçerik: iOS, iPadOS ve macOS Güncellemesi Yayınlandı

RealityOS işletim sistemi, Apple’ın piyasaya süreceği AR/VR kulaklığına güç sağlamak için özel olarak titizlikle hazırlanıyor. Artırılmış gerçeklik ile sanal gerçekliği birleştiren karma gerçeklik, yeni Apple kulaklığı ve gözlüğüne hakim olacak. Kurulacak olan App Store’da ise bu cihazların üçüncü taraf uygulamaları paylaşılacak.

14 inç MacBook Pro için kullanılan 96W güç adaptörünün kulaklık için de kullanılacağı açıklandı. 4nm ve 5nm işlemcilerle de güçlendirilecek olan cihazlar şimdiden tüm dünyadaki Apple hayranlarını heyecanlandırdı.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın