Ales Kaç Dakika? Ales Sınav Süresi ✔️ 2023

Senede 3 sefer düzenlenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı (Ales) lisansüstü öğrenci alımı ve üniversite kadro alımı için düzenlediği bir sınavdır. En çok merak edilen soruların başında gelenler: Ales kaç dakika? Ales kaç sorudur? ve Ales kaç sene geçerliliğini korumaktadır?

Lisans, mezun veya lisansüstü öğrenciler bu sınava girebilmektedir. Tezli yüksek lisans ve doktora programlarına başvuru şartlarında Ales puanı ibrazı zorunludur. Ayrıca, üniversitelerde açılan araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman ve uzman gibi kadrolara başvuru yapabilmek için Ales’e girmek zorunludur. Bununla birlikte ÖSYM ve MEB’in açmış olduğu bazı yurtdışı başvurularında da Ales şartı aranabiliyor.

Ales Kaç Sorudur?

Ales 100 sorudan oluşmaktadır. Üniversiteye giriş sınavından farklı olarak sayısal ve sözel bölüm olarak ayrılmış bir şekilde iki alandan sorular yöneltiliyor. Sözel kısımda Türkçe, Dil Bilgisi ve Sözel Mantık soruları karşınıza çıkarken sayısal bölümde ise Matematik, Geometri ve Sayısal Mantık soruları yönetilmektedir.

Ales Kaç Dakika? Ales Sınav Süresi
Ales Kaç Dakika? Ales Sınav Süresi

50 soru sözel kısımda, 50 soru sayısal kısımda olmak üzere çıkan sorular lisans eğitimi ne olursa olsun öğrencilerin ve mezunların yanıtlayabileceği sorulardan oluşturmaktadır. Çalışma açısından özellikle sözel mantık ve sayısal mantık için çeşitli ipuçları internetten ve kitapçılardan bulunabilir. Ales kaç dakika sorusunun ardından en çok merak edilen sorunun cevabı olarak, sınavın 100 sorudan oluştuğu belirtilebilir.

Ales Kaç Sene Geçerlidir?

Ales’in 2017 yılından itibaren geçerlilik süresi 5 yıl olarak belirlendi. Lisans mezunu olmak veya lisans eğitimini devam ettiriyor olmak bir fark yaratmıyor. Sınava girdiğiniz tarihten itibaren alınan puan, lisansüstü ve kadro başvurularında kullanılabilir.

Ales Kaç Dakika?

Ales’in süresi 150 dakikadır. 100 soru 150 dakika olarak sınırlandırılan sınavda, ilk 110 dakika ve son 15 dakika sınavdan çıkmak yasaktır. Daha önceki sınavların erişime açılmasıyla birlikte sınav öncesinde zaman alıştırması yapmak isteyenler daha önceki çıkmış sorulardan faydalanabilir.

Ales Girişte Yanınızda Olması Gerekenler

YKS veya KPSS gibi ÖSYM’nin tarafından düzenlenen sınavlarda olduğu gibi Ales için de çeşitli uyarılar bulunuyor. Sınava gelmeden önce sınav giriş kağıdınızda dikkat etmeniz gerekenler ve sınav salonuna sokulması yasaklı eşyaların açıkça bir listesi bulunuyor. Ales kaç dakika sorusundan daha fazla dikkat edilmesi gereken ise: sınav sabahı mutlaka grötürülmesi gerekenlerdir:

  • Sınav giriş belgesi çıktısı
  • Fotoğraflı nüfus cüzdanı veya zamanı dolmamış olan pasaport
  • Etiketi sökülmüş şeffaf pet su şişesi

Yorum yapın