KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır? KPSS Başvuru Rehberi
Genel

KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır? KPSS Başvuru Rehberi

KPSS Başvurusu nasıl yapılır sorusu, devlet bünyesinde işe girmek isteyen üniversite ve lise mezunları tarafından dönemsel olarak araştırılmaktadır. Birden fazla alanda girilebilen ve en az iki oturumdan oluşan bu sınav, uzmanlık alanına göre devlet bünyesinde işe girmenizi sağlamaktadır. Fakat bu noktada mülakat gibi sınavlar da etkili olabilmektedir. Yine de en yakın KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) başvurusunu yapmak istiyorsanız, içeriğimiz tüm detaylarıyla inceleyebilirsiniz. Burada KPSS başvurusu nasıl yapılır sorusunu yanıtlandıracağız.

İçerik Haritası

KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır? KPSS Başvuru Rehberi
KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır? KPSS Başvuru Rehberi

KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

KPSS başvurusu oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bir sonraki sınavımız 2022 yılının yaz ve güz aylarında gerçekleştirileceği için şimdilik başvurular kapalıdır. Ancak belirlenen tarihlerde tekrar aktif olacaktır. Başvuru yöntemi ise ÖSYM sitesine girmektir. Bunun için öncelikle daha önceden kayıt olmadıysanız AİS ÖSYM’ye kayıt olmanız, eğer kayıt olduysanız bilgilerinizi güncellemeniz gerekmektedir.

 • ÖSYM aday işlemleri sayfasına girerek E-Devlet ile veya T.C. Kimlik numaranız ile giriş yapın.
 • Sol menüde yer alan “Başvuru Sürecindekiler” seçeneğinin üzerine gelerek KPSS başvurusunu seçin.
 • Herhangi bir sorun bulunmaması halinde bilgilerinizi onaylayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?
KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu işlemleri tamamlamanız halinde KPSS başvurunuz yapılmış olacak ve sizden ödeme yapmanız beklenecektir. Sınav tarihi geldiğinde ise giriş belgeniz ile birlikte sınava katılabilirsiniz. Bu süreçte belirtilecek olan gelişmeleri ve güncellemeleri takip etmeniz, sınava sorunsuz bir şekilde girebilmeniz açısından büyük önem taşımaktadır.

KPSS Hangi Tarihlerde Yapılmaktadır?

KPSS, her yıl bir kez çoklu oturumlar şeklinde yapılmaktadır ve başvuru süreçleri de farklı tarihlerde bulunmaktadır. Bu yüzden bir sonraki sınava katılmak istiyorsanız tarihleri kaçırmamalı ve düzenli olarak takip etmelisiniz. ÖSYM tarafından açıklanan bilgilere göre ise önümüzdeki KPSS için belirlenen sınav tarihleri şöyledir:

 • KPSS Genel Kültür / Genel Yetenek Sınavı 31 Temmuz 2022 tarihinde yapılacaktır.
 • KPSS Lisans Alan Bilgisi Sınavları 6-7 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılacaktır.
 • KPSS Öğretmen Alım Sınavı 14 Ağustos 2022 tarihinde yapılacaktır.
 • KPSS Ortaöğretim (Lise) sınavı 6 Kasım 2022 tarihinde yapılacaktır.
 • KPSS Önlisans Sınavı 2 Ekim 2022 tarihinde yapılacaktır.

Başvuru tarihleri ise 2022 yılının yaz aylarının başlangıcında açılacaktır. İlk olarak 24 Mayıs – 6 Haziran tarihleri arasında lisans başvuruları alınacaktır. Önlisans başvuruları 3-15 Ağustos, ortaöğretim başvuruları ise 1-13 Eylül tarihleri arasında yapılacaktır. Bu tarihlerde başvurularını gerçekleştirmeyen adaylar, maalesef bir sonraki sınava katılmak zorunadırlar.

KPSS Başvuru Nasıl Yapılır?
KPSS Başvuru Nasıl Yapılır?

KPSS Ücreti Ne Kadardır?

KPSS 2022 yılı için ücretleri henüz açıklanmış değildir. Fakat bir önceki KPSS’den yola çıkarak önümüzdeki sınavın hangi ücretlerde olabileceğini tahmin edebilmeniz mümkündür. Sınavdan sınava ücret değişebilmekle birlikte, belirtilen ücretler ülkenin her yerinde aynı olacaktır.

 • KPSS Genel Sınav / Genel Yetenek Sınavı – 90TL
 • KPSS Alan Bilgisi Sınavı – Sınav Başına 65TL
 • KPSS Öğretmen Alım Sınavı – Sınav Başına 90TL
 • Geciktirilmiş başvurularda ücret %50 oranında arttırılacaktır.

Bu ücretler bankalar ve ATM’ler üzerinden ÖSYM numarası girilerek yapılmaktadır. Herhangi bir banka üzerinde mobil bankacılık hizmetlerini veya ATM’leri kullanarak ÖSYM Ödemeleri sayfasına ilerleyebilir ve buraya gerekli bilgilerinizi girerek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Güvenlik açısından dekontu alabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz işlemleri yapmanız halinde KPSS ismi verilen sınava katılmaya hak kazanırsınız. Böylece en yakın tarihte sınav bilgileriniz mesaj ve eposta yoluyla size gönderilecektir. Umarız içeriğimiz sayesinde KPSS başvurusu nasıl yapılır sorusuna yanıt bulabilmişsinizdir. Ayrıca KPSS Giriş Belgesi Nasıl Alınır? Başlıklı içeriğimizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.