Başlangıç Mobil Cihazlar Ağda Kayıtlı Değil Ne Demek? Ağda Kayıtlı Değil Sorunu

Ağda Kayıtlı Değil Ne Demek? Ağda Kayıtlı Değil Sorunu

0

Ağda kayıtlı değil ne demek hatası, Samsung marka cep telefonu kullanan kişilerin sıklıkla karşılaştığı bir hatadır. Bu hatanın birden fazla sebebi olabileceği gibi sadece şebekeyle de alakalı kısa süreli yaşanan bir hata da olabilir. Genellikle arama yaparken karşılaşılan Ağda kayıtlı değil ne demek, sorusunun cevabını vereceğimiz bu içerikte sorunun sebeplerini ve çözümlerini detaylıca inceleyeceğiz.

Ağda Kayıtlı Değil Ne Demek
Ağda Kayıtlı Değil Ne Demek

Baz İstasyonu

Bu hatayı gün içerisinde nadiren alıyorsanız bunun sebebi baz istasyonundan kaynaklanmaktadır. Bulunduğunuz yerde kullandığınız operatörün baz istasyonunun verimli çalışmaması veya anlık olarak ağ bağlantısını kaybetmesi neticesinde bu hatayla karşılaşabilirsiniz.

Sim Kartı

Ağda kayıtlı değil hatası genellikle Samsung’un eski modellerinde yaşanmaktadır. Note 2, Note 3, Note 4, Galaxy S3 ve Galaxy S4 gibi eski modellerde karşılaşılan bu sorunun sebebi sim kartı da olabilmektedir. Cep telefonunuzun sim kartını okuyan yuvasında hata olabileceği gibi direkt olarak sim kartınızda da problem olabilir.

Sim kart kaynaklı bir sorun varsa, bunu anlamak için ilk olarak kendi sim kartınızı çıkartıp, çalıştığına emin olduğunuz bir sim kartını takmalısınız. Sorun bu sim kartında da devam ediyorsa telefonunuzun yuva kısmında da sorun olabilir. Kendi sim kartınızı ise çalıştığına emin olduğunuz bir cep telefonuna takın, eğer ağda kayıtlı değil hatası alınmıyorsa, sim kartınızda bir problem olmadığını anlayabilirsiniz.

Ağda Kayıtlı Değil Ne Demek

Ağda Kayıtlı Değil Ne Demek
Ağda Kayıtlı Değil Ne Demek

Cihazınızın bataryasını ve sim kartını çıkartın ve cihazı 15 dakika boyunca çalıştırmayın. Bataryayı ve sim kartı taktıktan sonra cihazınızı açın ve birkaç dakika bekleyin. Cihaz açıkken Ayarlar-Diğer Ayarlar-Mobil Ağlar ardından da Ağ Operatörleri sekmelerine tıklayın. Yalnızca GSM seçeneğini seçin ve “Ağları Ara” seçeneğine tıkladıktan sonra bekleyin. Ağlar bulunduktan sonra da hangi operatörü kullanıyorsanız onu seçin ve cihazın ilgili ağı kayıt etmesini bekleyin. Ağ kayıt edildi uyarısı ekrana geldikten sonra cep telefonunuzu kapatın ve tekrar açın. Sorun hala daha devam ediyorsa hatanın kaynağı IMEI numarası da olabilir.

IMEI Numarasının Çalınması

IMEI numaraları birçok hacker ve suç çeteleri açısından değerli varlıklardır. Cep telefonunuzda sürekli olarak Ağda kayıtlı değil hatası varsa sorun IMEI numaranızdan da kaynaklanıyor olabilir. IMEI numarası çalınan cep telefonları sıklıkla şebeke problemleri yaşamaktadır. Şebeke problemlerinden sonra da cihaz en geç bir ay sonra kapatılmaktadır çünkü IMEI numarasının aynı anda iki cihazda bulunmasına izin verilmemektedir.

IMEI numarasını öğrenmek için arama ekranına *#06# yazın. Ekranda direkt olarak IMEI numarası belirecektir ve bu numarayı bir kağıda yazın. E-devlet girişi yaptıktan sonra arama kısmına “IMEI Sorgulama” yazın ve açılan sayfada IMEI numaranızı sorgulayın. Eğer cihazın numarası kopyalanmış ise e-devlet sorgusunda bu ortaya çıkacaktır. Bu noktada yapmanız gereken ise en yakın Samsung servisine gitmektir.

Samsung marka telefonunuzda yazılım kaynaklı bir hata olduğunu düşünüyorsanız da cep telefonunuza format atabilirsiniz. Diğer yandan, bu hatanın temel sebebi IMEI, Baz İstasyonu (şebeke problemleri) ve sim kartından kaynaklanmaktadır. Cep telefonunuzun garantisi varsa da telefonunuzu servise göndermek en iyi çözümdür.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!