E-Devlet Üzerinden Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden abonelik iptali nasıl yapılır? Bireyler sahip olduğu birçok hizmeti internet aracılığıyla e-devlet abonelik iptali ile sonlandırabilmektedir. Ülkemizde 2006 yılında oluşturulan e-devlet sistemi birçok konuda işlem imkânı sunmaktadır. İşlemler arasında yeni istek ve olanaklar oluşturmak yer almakla birlikte hizmet sonlandırma da bulunmaktadır. Kullanıcı sayısı fazla olan sistem içerisinde birden fazla kurum ve kuruluşa dair işlem gerçekleştirilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Abonelik İptali Nasıl Yapılır?
E-Devlet Üzerinden Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

E-Devlet Üzerinden Abonelik İptali: Doğalgaz Aboneliği

Şehirler arasında doğalgaz ihtiyacının karşılandığı şirketler farklılık gösterir. Bireyler bulunduğu şehre göre abonelik iptalini sağlamak adına e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilmektedir. İzlenmesi gereken temel adımlar içerisinde öncelikle sistem üzerine kayıt gerekmektedir. Daha öncesinde şifre alan ve e-devlet sistemine giriş yapabilen kişilerin izlemesi gereken adımlar daha pratikleşmektedir.

E-devlet doğalgaz abonelik iptali için öncelikle sistem üzerine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş sağlanmalıdır. Arama bölümüne bulunulan şehir ismi ve doğalgaz iptali olarak giriş yapılmalıdır. Buraya tıklayarak arama sonuçlarına da erişebilirsiniz. Sonrasında kayıtlı olunan şehrin bulunduğu alana giriş yapılarak sistem üzerinde belirtilen adımlar izlenerek işlem sonlandırılmaktadır.

E-Devlet Su Abonelik İptali

Su şirketleri ile oluşturulan abonelik iptalleri farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. İzlenebilecek yöntemler arasında:

  • Şirketin web sitesi,
  • ALO 185,
  • E-devlet yer alır.

E-devlet üzerinden iptal talebi oluşturmak mevcut şehirler neticesinde değişiklik göstermektedir. Ancak diğer adımlar sırasında istenen gerek evraklar gerekse harcanacak efor neticesinde e-devlet daha sık tercih edilmektedir.

E-devlet abonelik iptali internet sitesinde giriş yapıldıktan sonra doğalgaz iptalinde olduğu gibi mevcut şirket ya da şehre dair arama yapılır. Kullanıcılar kendilerine uygun olan şehir seçimini yaptıktan sonra gerekli bilgileri doğrulaması gerekir. Doğrulama neticesinde fazladan efor sarf etmeden, gereksiz evrakları tamamlamak zorunda olmadan iptal başvurusunda bulunulmaktadır.

E-Devlet Başvuru İptali Hangi Alanlarda Sağlanır?

Resmî Gazetede geçtiğimiz ay Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından belirtilene göre bireyler fazla efor sarf etmeden artık abonelik iptalinde bulunabilmektedir. Özellikle istenen evraklar, ıslak imzalar neticesinde birçok kullanıcı bu durumdan sıkılıp iptal işlemine girişmemekteydi. Ancak yayımlanan yeni yönetmelik neticesinde istenilen alanda iptaller sağlanabilmektedir. Başvuru yapılacak alanlar arasında:

  • İnternet,
  • Sim kartı,
  • Su ve doğalgaz,
  • Uydu,
  • Televizyon yer almaktadır.
Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın