WordPress

WordPress Aşırı RAM Kullanma Sorunu ve Çözümü

WordPress aşırı RAM kullanma sorunu nasıl çözülür? WordPress kurulu site sahiplerinin bazıları zaman zaman bu sorun ile mücadele ederler. WordPress aşırı RAM kullanma sorunu genellikle siteye girdiğinizde 503 hatası almanıza sebep olur. Eğer siz de 503 hatası alıyorsanız yapmanız gereken ilk şey sitenizin kontrol panel (Cpanel) kısmına girerek RAM ya da CPU kullanımını kontrol etmek olacaktır.

Wordpress Aşırı RAM Kullanma Sorunu ve Çözümü

WordPress Aşırı RAM Kullanma Sorunu

Cpanel kısmında Ram kullanımının %100 seviyelerine ulaştığını göreceksiniz. Bu durum aynı zamanda sitenize dışarıdan bir saldırı olduğunun da göstergesidir. Bu konudan daha çok emin olmak isterseniz yine Cpanel kısmından sitenizi ziyaret edenlerin IP numaralarına bakabilirsiniz. WordPress tabanlı sitelere yapılan saldırılar genellikle birkaç saniye içinde 4 veya 5 farklı IP adresi üzerinden yüzlerce defa siteye giriş yapılması şeklinde görülür. Durum böyle olunca da hosting firması bu sorun ortadan kalkana kadar sitenize erişimi durdurur. Elbette durdurmayanlar da vardır ancak zaten siteniz düzgün çalışmadığı için kimse giriş yapamayacaktır.

WordPress aşırı RAM kullanma sorunu ile karşılaştığınızda yapabileceğiniz tek şey eğer elinizde varsa sitenizin bir yedeğini tekrar sitenize yüklemek olacaktır. Bu durum sitenizin eski haline dönüp düzgün bir şekilde çalışması için yeterli olmayabilir. Bu yüzden hosting firmanızla da iletişime geçip sitenize yapılan saldırı ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Bazı durumlarda elinizdeki yedeği tekrar yüklediğinizde yeni saldırılar başlayana kadar biraz süre kazanmış olursunuz.

Saldırı Ne Kadar Sürer?

Elinizdeki yedeği yükledikten sonra da saldırılar devam edebilir. Bu yüzden sitenizi en azından saldırı kesilene kadar Cloudflare’e taşıyabilirsiniz. Bu sayede sitenizin açık kalmasını da sağlayarak hitlerinizde bir azalma olmasının da önüne geçersiniz. WordPress aşırı RAM kullanma sorunu oluşmasına sebep olan saldırıların pek çok sebebi vardır. Bunların başında sitenizde kullandığınız tema gelmekte. Eğer internet üzerinden indirdiğiniz kırılmış bir tema kullanıyorsanız bu tema üzerindeki açıklardan çok rahat bir şekilde sitenize saldırı gerçekleşebilir. Unutmamak gerek ki bu temaları kıranlar bu saldırıları kendileri yapıyor dahi olabilirler. Bu yüzden lisanlı tema kullanmak bu tarz sorunlarla karşılaşıldığında çok daha kolay şekilde çözüme ulaşmanızı sağlayacaktır.

Hosting Firmanız Özellik Kısıtlamasına Gidebilir

Bazı hosting firmaları saldırı altında bulunan sitelerde özellik kısıtlamasına gidebiliyorlar. Özellikle WordPress tabanlı sitelerde saldırı geçtikten sonra site yine düzgün çalışmayabiliyor. Bu da firmanın eklenti ya da diğer başka özellikleri devre dışı bırakmasından kaynaklanıyor. Saldırının geçtiğinden eminseniz ve sitenizde çalışmayan bir yerler varsa hosting firmasına durumu anlatabilirsiniz.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Bilir Kişi

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bilgi, belirli bir ücret karşılığında herhangi bir mahzene tıkılmamalı. (World Wide Web) Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.