epic-games-apple
Teknoloji, Haber

Apple, Epic Games’i App Store’dan Çıkardı!

ABD merkezli teknoloji şirketi Apple ile Epic Games’in yasal mücadelesinde yeni bir gelişme yaşandı. Fortnite’a alternatif olarak kendi ödeme sistemini entegre eden Epic Games, Apple’ın engellemesiyle karşılaştı. Zira, Apple Fortnite da kendi ödeme sisteminin kullanılmasını istiyordu. Üstelik bunu isteyenler arasında sadece Apple yoktu. Google da Epic Games’in ödeme sistemine karşıydı.

epic-games-apple
epicgames-apple

Epic Games’in Fortnite’daki değişiklik için geri adım atmaması üzerine Apple, App Store kurallarını ihlal ettiğini söyleyerek Fortnite’ı App Store’dan kaldırdı. Fakat Apple, düzenleme getirilmezse daha da ileri gidebileceğini ve Epic Games’in iOS ve Mac geliştirici hesaplarını silebileceğini, yapımcı firmanın App Store ile bağını kopartabileceğini dile getirmişti. Apple’ın bahsettiği bu durum, gerçeğe dönüştü!

APPLE, EPİC GAMES’İ APP STORE’DAN ÇIKARTTI:

Epic Games’in geliştirici hesabı Apple tarafından silindi. Apple’ın bu kararıyla birlikte Epic Games’in App Store ile tüm ilişiği kesildi. Fortnite dışındaki Epic Games oyunları da App Store’dan çıkarıldı. Yani Epic Games, App Store için tamamen bitti. Google’dan ise henüz bu yönde bir karar gelmiş değil.

Epic Games Apple haberi
Apple

EPİC GAMES OYUNLARI NE OLACAK?

Fortnite dışındaki oyunların App Store’dan silinmesiyle birlikte ”oyuncular ne yapacak?” sorusu akıllara geldi. Bahsedilenlere göre tıpkı Fortnite’ta olduğu gibi diğer Epic Games oyunları da cihaza indirilmişse hiçbir değişiklik yaşanmayacak. Yani oyunu indirdiyseniz, oynamaya devam edebileceksiniz. Mahkeme kararına göre ise Unreal Engine motoru hiçbir şekilde engellenemeyecek. En azından Epic Games’in bu konuda içi rahat.

Apple, eğer ki Epic Games Apple’ın ödeme sistemini atlattığı oyun içi satın alma kısmını kaldırırsa Fortnite’ın mağazasında yer almasına izin vereceğini söyledi. Ancak Epic Games, bunun “Apple’ın iOS’taki uygulama içi ödemelerde kurduğu sisteme göz yummak olacağını” söyleyerek reddetti.

Epic Games Apple davasında ilk karar:

ABD merkezli teknoloji şirketi Apple ile Epic Games’in yasal mücadelesinde yeni bir gelişme yaşandı. ABD mahkemesi olay ile ilgili ilk kararını açıkladı.

epic-games
epic-games
  • Teknoloji dünyası Epic Games ile Apple arasında yaşanan krizi konuşuyor.
  • Son birkaç haftaya damga vuran olayda yeni bir gelişme yaşandı. ABD mahkemesi olay ile ilgili ilk kararını açıkladı.
  • The Verge’de yer alan habere göre, hakim, Fortnite Mobile konusunda Apple’ı, Unreal Engine konusundaysa Epic Games’i haklı buldu.
  • Aynı habere göre, davaya bakan Hakim Yvonne Gonzalez Rogers, Fortnite Mobile ile ilgili konuda Apple’ı haklı bulurken, Epic Games’in geliştirici hesabının kapatılması konusunda Apple’ı haksız buldu.

Sizin Epic Games ile Apple arasında yaşanan dava ile ilgili görüşleriniz neler hemen buradan yorum bırakabilirsiniz.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Mehmet Çoban

`TURKEY 🇹🇷 ▪︎`Edit ▪︎`Decup ▪︎`Photoshop ▪︎`Content Producer ▪︎`Social Media Management

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.