wish güvenilir mi
Internet

Wish Güvenilir Mi? Wish Sitesi Güvenli Midir?

Çok sayıdaki ürün çeşitliliği ve uygun fiyatları ile herkes alışveriş yapmak istese de Wish güvenilir mi sorusu akılları karıştırıyor. Çünkü ürünler neredeyse piyasa fiyatının onda birine satılıyor. İşte bu yüzden tüketiciler ürünlerin nereden, nasıl geldiğini, fiyatın katlanıp katlanmayacağını ya da gerçekten gönderilip gönderilmeyeceğini merak ediyor. Biz de bu yüzden Wish sitesini ele aldık. Avantaj ve riskleri ile bu siteden alışveriş yapmak nasılmış değerlendirelim.

wish güvenilir mi
wish güvenilir mi

İçerik Haritası

Wish Sitesi Nedir?

Ülkemizde oldukça popüler olan Aliexpress sayesinde Çin’den ucuza alışveriş yapmanın tadına varmıştır. Bu tür siteler giderek çoğaldı ve Wish de bunlardan biridir. Çin üzerinden çok sayıda ve uygun fiyatlı ürünler almayı vaat eder. Sitedeki ürünlere biraz baktıktan sonra daha fazlasını görmek için üye olmanız gerekir. Siteye üye olarak ürünleri ve fiyatları daha iyi inceleyebilirsiniz. E posta, Facebook ya da Google hesabı ile üye olabilirsiniz.

Çin kaynaklı site tüm dünyaya gönderim yapıyor. Site Çin kaynaklı olsa da dünya genelinden satıcılar üye olarak satış yapıyor. Genellikle Asya ve Birleşik Devletlerdeki satışlar aktiftir. Türkiye de bu ülkeler arasında yerini alıyor.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Wish sitesindeki fiyatlar TL üzerinden belirlenmektedir. Bu sayede kur dönüşümü yapmanıza gerek kalmaz. Alışveriş yaparken ürün fiyatına ek olarak bir de gönderim ücreti ödenir. Gümrük, KDV gibi ödemeler satın alma esnasında yansıtılmaz, satıcıya aittir.

Wish sitesi güvenli midir sorusu en çok ödeme kısmında akılları karıştırıyor. Buradan alışveriş yaptığınızda ödeme yöntemi olarak Google Cüzdan, PayPal,Visa veya MasterCard logolu sanal kartlardan ödeme yapılmaktadır. Paypal ülkemizde geçerli olmadığı için kredi kartı ile ödeme yapmak gerekir. Nakit ya da kapıda ödeme gibi bir seçenek söz konusu değildir.

İlgini çekebilir: En İyi Tedarikçi Firmalar; E-Ticaret İçin Tedarikçi Önerileri

Wish Güvenilir mi?

Wish sitesini kısaca tanıdıktan sonra gelelim asıl konumuza. Wish güvenilir mi diyenler için karşılaşabileceğiniz sorunlar şunlardır:

  • En büyük sorun kargo ücretlerinde karşımıza çıkıyor. 3-5 liralık bir ürünü sepete eklediğinizde yaklaşık 10 katı kadar da kargo ücreti ile karşılaşabiliyorsunuz. Alışverişin bütün cazibesi burada kayboluyor maalesef. O yüzden kargo ücretleri hakkında dikkatli olmalısınız.
  • Site her ne kadar Türkçe’ye çevrilmiş olsa da yeterli değildir. Mutlaka İngilizce olan açıklamaları detaylı olarak incelemelisiniz. Çünkü açıklamalarda ürünle ilgili can alıcı detaylar yer alabiliyor. Okumazsanız yanlış ürün alabilirsiniz. örneğin resimde tablet vardır ancak sadece ekran koruyucu kılıf satılıyordur gibi.
  • Satıcı profilleri genelde düşük olduğu için yüksek olanları tercih etmelisiniz. Kullanıcı yorumları pek faydalı sayılmaz. Bu yüzden kendi araştırmanızı iyi yapmalısınız.
  • Eğer ilk kez alışveriş yapacaksanız ürün açıklaması, paket içeriği, son fiyat gibi konularda çok dikkatli olun.
  • Diğer bir sorun ise gönderim süresi diyebiliriz. Site süre olarak 1 hafta gibi bir süre vaat etse de aylar sürebiliyor. Bunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Wish sitesi güvenli midir diyen merak edenler için sadede gelirsek dikkatli bir tüketiciyseniz verim almanız mümkündür. Aksi takdirde hayal kırıklığı yaşama ihtimaliniz çok yüksek. Ancak pek çok kişi halen Aliexpress gibi daha köklü ve bilindik sitelerden alışveriş yapmayı tercih ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.