Başlangıç WhatsApp WhatsApp Kaybolan Mesaj Nasıl Gönderilir?

WhatsApp Kaybolan Mesaj Nasıl Gönderilir?

0

Süreli mesajlar özelliğinin kullanılması ile Whatsapp kaybolan mesaj nasıl gönderilir sorusunu sizin için yanıtlıyoruz. Eğer Whatsapp uygulamasında süreli mesajlar özelliğini aktif ederseniz gönderdiğiniz mesajlar 7 gün süre ile görüntülenir ve sonrasında otomatik olarak silinir. Bu özellik her bir kullanıcı ya da grup için ayrı ayrı etkinleştirilmektedir. Dolayısıyla gönderdiğiniz mesaj kaybolan mesaj olacaktır. süresi dolduğu zaman otomatik olarak kaybolacaktır.

WhatsApp Kaybolan Mesaj
WhatsApp Kaybolan Mesaj

Daha önce Telegram, Signal, Wire gibi uygulamalar tarafından sunulan süreli mesajlar özelliği artık Whatsapp ile de sunulmaya başlandı. Whatsapp görüşmelerinin yüz yüze görüşmelere yakınlaştırılması amacıyla getirilen bu özellikte görüşmeler 7 gün sonra siliniyor. Nasıl ki insanlar sohbetlerini bir süre sonra unutuyorsa Whatsapp görüşmeleri de silinecektir. Ancak bu özellikteki asıl amaçlar mesajların otomatik olarak silinerek hafızada yer açılmasıdır.

Whatsapp kaybolan mesajlar sayesinde sizin mesajlarınızı tek tek silmenize gerek kalmaz. Belirlenen 7 günlük sürenin sonunda mesajlar kendiliğinden silinecektir. Böylece hem hafızada yer sağlanır hem de sizin için gerekli olmayan mesajlar tutulmayacak daha sade bir ekran sunulur.

İlgini çekebilir: Whatsapp Süreli Mesajlar Kapalı Ne Demek?

Kaybolan Mesaj Etkinleştirme

Siz de Whatsapp mesajlarınızın 7 gün sonra kaybolmasını istiyorsanız süreli mesajlar özelliğini etkinleştirmeniz gerekir. Bu özelliği görmek içinse Whatsapp uygulamanızın güncel olması şarttır. App Store ya da Play Store üzerinden uygulamanızı güncelledikten sonra kaybolan mesajlar ayarlarını kullanabilirsiniz.

  • İlk olarak güncel Whatsapp uygulamasına girin.
  • Sohbetlerden ya da kişilerden mesajlarının kaybolmasını istediğiniz kişiyle sohbet başlatın.
  • Sohbet ekranında kişinin adının yazdığı üst panele dokunun.
  • Karşınıza çıkan seçeneklerden “kaybolan mesajlar” seçin.
  • Karşınıza açık ve kapalı seçenekleri gelecektir.
  • Açık olarak seçerseniz bu kişi ile olan görüşmelerinizdeki mesajlarınız 7 gün sonra silinir.
  • Kapalı olarak seçerseniz mesajlar kalıcı olmaya devam eder.
  • Whatsapp kaybolan mesajlar etkinleştirme için açık demelisiniz.
  • Özelliği değiştirmeniz halinde eski mesajları etkilemeyecek ve ileriye dönük mesajları etkileyecektir.

Kaybolan mesajları etkinleştirmeniz halinde karşı taraf sizinle olan görüşmede küçük bir saat simgesi görecektir. Bu simge süre dolduğu zaman mesajların kaybolacağı şeklinde bir uyarıdır. Böylece isterse karşı taraf mesajları kaydetmelidir.

WhatsApp Kaybolan Mesajları Kaydetme

Günümüzde Whatsapp sadece kişisel görüşmelerde kullanılmıyor. Aynı zamanda iş ya da eğitim hayatında gruplar oluşturularak hızlı ve kolay iletişim sağlıyor. Çoğu zaman buralarda kaydedilmek istenen mesajlar gönderilebilir. İşte bu nedenle kaybolan mesaj ayarları grup yöneticisinin inisiyatifine bırakılmıştır. Bu gruba süreli mesaj gönderilip gönderilemeyeceğinin kararını grup yöneticileri verecektir. Örneğin gruplarda iş gibi resmi konularda görüşmeler yapılıyorsa süreli mesajlara izin verilmeyecektir. Ancak arkadaşlık gruplarında süreli mesaj kullanmak avantaj olabilir.

Kaybolan mesajların bir de dezavantajı olabilir. Sizin için önemli olan bir mesaj varsa ve süreli olarak gönderilmişse kaybolacaktır. Süreli mesajlar kayboluyor olsa da kaydetmek mümkündür. Saklamak istediğiniz mesajları başkasına yönlendirme, ekran görüntüsü alma, dışa aktarma ya da yedekleme gibi yollarla kaydetmeniz mümkündür. Whatsapp kaybolan mesajlar bu şekilde kaydedilirse mesaj kaybolsa bile erişim sağlamak mümkündür.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!