Başlangıç Haber WhatsApp, Fotoğraf Kalitesi Sorununa Çözüm Getirdi

WhatsApp, Fotoğraf Kalitesi Sorununa Çözüm Getirdi

0

WhatsApp, uzun süredir kullanıcılarını üzen bir eksikliğini giderdi ve düşük kalitede fotoğraf gönderme sorununa karşı bir çözüm geliştirdi.

Tüm akıllı telefonlarda kullanılabilen WhatsApp’ın şu ana dek önemli bir eksiği vardı. Popüler mesajlaşma uygulamasında, gönderilen fotoğrafları sıkıştırıldığı için görüntü kalitesi çok düşük oluyordu. Özellikle de yüksek boyutlu fotoğraflar ve dosyalarda bu durum, gönderici ve alıcı tarafından hoş karşılanmayan bir durumdu. Öte yandan, düşük kalite sorununa alternatif çözüm arayan kullanıcılar, fotoğraflarını belge olarak gönderebiliyor.

Uzun zaman sonra WhatsApp, kalite düşme sorunu için kalıcı bir çözüm geliştirdi. Fotoğrafların uygulama içerisinden yüksek çözünürlükte gönderilmesini sağlayan bir özelliğini tanıttı.

Bundan böyle WhatsApp ile yüksek kalitede fotoğraflar göndermek mümkün olacak. Peki ama nasıl?

Android ve iOS işletim sistemli tüm telefonlar için WhatsApp’ın yüksek çözünürlükte fotoğraf gönderme özelliği etkinleştirildi. Şimdilik bu özellik, Beta programına katılmış olan Android ve iPhone sahipleri tarafından kullanılabilecek. Özellikte, 3 farklı fotoğraf kalitesi seçeneği karşımıza çıkacak.

Bunlar ise;

  • Auto (tavsiye edilen)
  • Best quality (en iyi kalite)
  • Data saver (veri tasarrufu) seçenekleri olacak.

WABetaInfo, WhatsApp’ın yakında gelecek yeni özelliklerini sızdırmaya devam ederken, son olarak ‘fotoğraf kalitesi’ seçeneklerine dair bir ekran görüntüsü paylaştı.

Otomatik seçeneği, görüntüleri sıkıştırıp sıkıştırmama kararını uygulamaya bırakacak. Burada cihazın ağ hızı dikkate alınacak.

En iyi kalite seçeneği, mümkün olan en yüksek çözünürlüğü sağlayacak.

Veri tasarrufu seçeneği ise, veriden ve depolama alanından tasarruf etmek için görüntüleri sıkıştıracak.

Fotoğraflarınızı ‘En iyi kalite’ seçeneği ile gönderdiğinizde, yüzde yüz orijinal kaliteyi yakalayamayacaksınız. En iyi kalite seçiminde orijinal kalitenin yüzde 80’i korunabilecek.

İnternetiniz az ise, ‘Veri tasarrufu’ seçeneğine geçebilirsiniz. ‘Otomatik’ seçeneğinde ise uygulama sizin için internet tüketimi ile görüntü kalitesi arasında bir denge sağlayacak.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!