Vodafone Şebeke Sorunu Nasıl Çözülür?

Vodafone şebeke sorunu nedeniyle telefon çekmemesi günlük hayatta sık sık karşımıza çıkan durumlardan biri. Bu sorun genel olarak bulunulan konumdan kaynaklanıyor. Örneğin şehirden uzak ormanlık ve yüksek bir alanda ya da konser, miting gibi alanlarda şebekenin çekmemesi oldukça doğal karşılanabilir.

Fakat gün içinde gayet normal konumlarda iken yaşanan şebeke kesilmeleri kullanıcıları zorluyor ve uğraştırıyor. Vodafone şebeke sorunun birden çok nedeni olabilir. Örneğin; sim kartından ya da cihazın kendisinden kaynaklı sorunlar nedeniyle şebeke sorunu ortaya çıkabilir.

Vodafone Şebeke Sorunu Nasıl Çözülür?
Vodafone Şebeke Sorunu Nasıl Çözülür?

Vodafone Şebeke Sorunu Çözme Yöntemleri

  1. Öncelikle telefonun sim kartını tanıtıp tanımadığından emin olun. Bunu da sağ üst köşede bulunan sinyal çubukları ile anlayabilirsiniz. Eğer bir ya da daha fazla sinyal gücü alıyorsa sim kartı görüyordur.
  2. Eğer sim kartını görmüyorsa ve sinyal çubukları üzerinde çarpı varsa, telefonunuzun kazara uçak modu açılmış olabilir. Eğer uçak modu açıksa kapatmak için Ayarlar > Uçak modu kısmına gidip ya da bildirim çubuğundan uçak modu simgesine tıklayarak kapatınız.
  3. Eğer hala şebeke sorunu yaşıyorsanız telefonunuzu yeniden başlatınız.
  4. Vodafone şebeke sorunu yeniden başlatmadan sonra da devam ediyorsa telefondan kaynaklı bir hata olduğu düşünebilir. Bu sebeple başka bir telefonda sim kartınızı deneyin. Eğer sim kartınızı takmış olduğunuz telefonda da aynı şebeke hatasını alıyorsanız yüksek ihtimalle sorun sim kartınızdadır.
  5. Teyit etmek, emin olmak istiyorsanız eğer başka bir sim kartını telefonunuza takıp deneyin. Şebeke problemi düzelirse sim kartınız arızalıdır.
  6. Sim kartınızın arızalı olduğunu düşünüyorsanız size en yakın Vodafone bayisini kontrol edip SIM kartınızın değişimini sağlayabilirsiniz.
  7. Sorun sim kartınızda değil ise diğer Vodafone kullanan kişilerin problem yaşayıp yaşamadığını öğrenebilirsiniz. Çünkü zaman zaman ağ operatörünün baz istasyonunda geçici şebeke problemi yaşanması normaldir.
  8. İmei numaranız kopyalanmış olabilir. *#06#  tuşlarına basarak imei numaranızı ve bir sorun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. İmei numarası kopyalanmış olan bir telefon çekmez, şebeke problemi yaşar. Şebeke hatası yaşadığınız Android cihazdan şebeke ayarlarına Ayarlar > Bağlantılar > Mobil Ağlar > Şebeke modu kısmından giriş yapın. Buradaki ayarları değiştirerek deneyiniz.
  9. Dilerseniz telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz fakat tavsiyemiz bu noktaya geldiyseniz ve diğer seçenekler işe yaramadıysa Vodafone müşteri hizmetleri ile mutlaka görüşün ya da Vodafone bayisine uğrayın.

Yorum yapın