Facebook Arama Geçmişi Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Facebook arama geçmişi silme isteğinde olan kullanıcıların sayısının oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Kullanıcılar, özel alanları olarak gördükleri Facebook hesaplarında, yaptıkları aramalarla ilgili herhangi bir sonuç kalmasını istememektedir. Bu sebepten ötürü de belirli zaman periyotları içerisinde arama sonuçlarını silmektedir.

Facebook Arama Geçmişi Silme
Facebook Arama Geçmişi Silme

Facebook gibi diğer sosyal medya ağları da insanların özel alanları içerisine girmektedir. Bu özel alanlar içerisinde insanlar özgürce hareket edebilmek istemektedir. Fakat zaman zaman, şartların da etkisiyle bu durum mümkün olmamaktadır. Özgürce hareket edebilecek şartlar oluşmamaktadır. Yapılan her işlem ve eylem bir sorumluluk yüklemektedir. Facebook aramaları da bu kapsam da sayılabilmektedir. Özellikle ilişkilerde Facebook aramalarının önemli ölçüde sorun yarattığı görülebilmektedir. Hesap sahibinin karşı cinsten bir kişinin profilini araştırma, ilişki yaşadığı kişi tarafından pek de hoş karşılanmamaktadır. Hatta bu durum önemli ölçüde sorunları beraberinde getirmektedir. Bu şekilde sorunlarla muhatap olmamak adına arama geçmişinin kontrol edilmesi ve silinmesi gerekmektedir. Bu sebepten ötürü de Facebook arama geçmişi silme işlemine ihtiyaç duyulmaktadır.

Facebook Arama Geçmişi Silme – Mobil Uygulama

Sosyal medya hesapları bireysel kullanıma yönelik olarak tasarlanmış olsa da zaman zaman ikincil kişiler tarafından da kullanılabilmektedir. İkincil kişilerin de kullanım gerçekleştirmesi durumunda özel olan hiçbir bilgi ve veri kalmamaktadır. İkincil kişilerin kullanıma başlaması öncesinde özel olduğu düşünülen bilgi ve verilerin temizlenmesi gerekmektedir. Facebook aramaları da kişinin özel olduğu düşünülen verileri arasında yer almaktadır. Bu sebepten ötürü temizlenmesi gerekmektedir. Facebook platformunu mobil uygulama üzerinden kullananlar için Facebook arama geçmişi silme işlemi aşağıda ifade edilen adımlar yardımıyla uygulanmaktadır.

 • Mobil cihazınızdan Facebook mobil uygulamasını açınız. (İfade edilen adımlar eşdeğer olması açısından uygulamanın güncel olmasına özen gösteriniz.)
 • Ekranın sağ kısmında gördüğünüz üç çizgiye tıklayarak menüyü açınız.
 • Menü içerisinde öncelikle “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine, devamında oluşan listeden “Ayarlar” seçeneğine tıklayınız.
 • Ekrana gelen sayfayı aşağıya doğru kaydırarak “Facebook Bilgilerin” başlığına ulaşınız.
 • Başlığın alt kısmındaki “Hareketler Dökümü” seçeneğine tıklayınız.
 • Ekrana gelen sayfada birçok hareketiniz listelenecektir. Listelenen hareketler arasından yaptığınız aramaları bulmak için “Filtreler” kısmına tıklayınız.
 • Sonrasında “Kategoriler” kısmına tıklayınız.
facebook arama geçmişi silme
facebook arama geçmişi silme
 • Ekranın en alt kısmındaki “Kayıtlı İşlemler ve Diğer Hareketler” yazısına tıklayınız.
 • Hemen altında listelenen seçenekler arasından “Arama geçmişi” seçeneğine tıklayınız.
uygulama üzerinden geçmişi silme
uygulama üzerinden geçmişi silme
 • Karşınıza yapılan aramaların listesi sunulacaktır. “Arama kayıtlarını sil” yazısına tıklayarak işleminizi tamamlayınız.

Facebook Arama Geçmişi Silme – Web Sitesi

Her kullanıcının sosyal medya hesaplarında gizlilik konusuna azami derecede önem vermesi gerekmektedir. Bazı kullanıcılar, özel sohbetleri olmadığı gerekçesiyle hesaplarının açık kalmasından, başkalarının erişim sağlayabilme ihtimallerinden endişe etmemektedir. Fakat sosyal medya hesapları, görünenin dışında birçok veriyi de depolamaktadır. Depolanan veriler konusunda bilgisi olan kişiler, siz farkında olmadan bunlara erişim sağlayabilmektedir. Facebook üzerinden yapılan aramalar, beğeniler, yorumlar, arkadaşlık istekleri vb. de buna dâhildir. Platformlar hakkında detaylı bilgiye sahip olmayan kullanıcılar, bu sebepten dolayı mağduriyet yaşayabilmektedir. Yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçmek adına Facebook arama geçmişini silme işleminin uygulanması gerekmektedir. İşlem, aşağıda ifade edilen adımlar yardımıyla uygulanmaktadır.

 • İnternet tarayıcınızı kullanarak Facebook web sitesinden hesabınıza giriş yapınız.
 • Sol üst kısımdaki “Facebook’ta Ara” isimli kutucuğa tıklayınız.
 • Sonrasında “Yakındaki Aramalar” başlığının yanında yer alan “Düzenle” seçeneğine tıklayınız.
facebook geçmiş silme
facebook geçmiş silme
 • Ekrana gelen sayfanın sol kısmında “Arama geçmişi” yer almaktadır. Hemen yanında bulunan “Arama kayıtlarını” sil yazısına tıklayarak işleminizi tamamlayınız.

İlginizi Çekebilir:

Arama kayıtlarının yanında yer alan üç noktayı kullanarak tek tek silmeniz de mümkündür. Yaptığınız aramalar arasında önemli olarak nitelendirdiğiniz aramalar bulunuyorsa tekli silme yöntemini kullanmanız daha faydalı olacaktır. Aynı zamanda Facebook arama geçmişi silme hususunda ifade edilen anlatımla ilgili olarak belirtilmesi gereken önemli bir nokta bulunmaktadır. İfade edilen anlatımlar, güncel sürüm dikkate alınarak gerçekleştirilmektedir. Sosyal ağlar sürekli olarak güncelleme aldığından dolayı bazı adımların işleyişinin değişmesi ihtimali bulunmaktadır.

Yorum yapın