Başlangıç Haber Tesla, Optimus Adında İnsansı Bir Robot Üretecek!

Tesla, Optimus Adında İnsansı Bir Robot Üretecek!

0

Elon Musk, şirketi Tesla’nın “Optimus” adında insansı bir robot üreteceğini açıkladı. Tesla robotları “Tesla Bot”, sahiplerinin sesli komutlarına yanıt vermek ve “tehlikeli, tekrar eden, sıkıcı” görevleri ortadan kaldırmak üzere tasarlanacak.

Elektrikli otomobiller de üreten Tesla şirketi, Optimus olarak adlandırılan insansı robot hakkında bazı detaylar aktardı. Robot, 173 santimetre boyunda ve 57 kilo ağırlığında olacak. Yüz kısmında bir ekran yer alacak olan robotun gövdesi, 40 adet elektromekanik aktüatör ile güçlendirilecek. Optimus ayrıca, 20 kilograma kadar yük taşıyabilecek. Tesla’nın CEO’su Elon Musk, önümüzdeki yıl bir prototipin hazır olacağını açıkladı. Şirketin mühendislik ve araştırma yeteneklerine dikkat çekmek üzere düzenlenen Al Day etkinliğinde konuşan Musk, Tesla’nın insansız otomobillerdeki teknolojiyi insansı robot üretiminde de uygulayabileceğini söyledi.

İlgili İçerik: En Ucuz Elektrikli Arabalar

Musk, “Tesla tartışmasız dünyanın en büyük robotik şirketi çünkü arabalarımızın tekerlekleri yarı duyarlı robotlar gibi. Robotik mekanizmayı, insansı bir forma kavuşturmak mantıklı. Ayrıca sensörler, bataryalar ve aktüatörler konusunda da iyiyiz.” dedi.

Tesla Robot Hangi Özelliklere Sahip Olacak?

Elon Musk, makinenin saatte 8 kilometrelik bir yürüme hızıyla sınırlı olacağını belirtti. Yapay genel zeka, bir insanın yapabileceği herhangi bir görevi tamamlayabilecek varsayımsal Al’lar olarak adlandırılıyor. Tesla’nın üreteceği Al insansı robotlar da tam olarak genel yapay zeka teknolojisini sunacak. Optimus adı verilecek olan insansı robot, halen geliştirilme aşamasında. İleride fiziksel çalışmalara başlanabilir.

İnsansı robot, size istediklerinizi taşıyıp getirebilir ve yüz kısmındaki ekrandan bilgi verebilir. 173 santimetre boyunda ve 57 kilo ağırlığındaki Optimus, 40 adet elektromekanik parçadan güç alacak.

Al Day etkinliğinde robotun neler yapabileceğini göstermek amacıyla takım elbiseli bir dansçı sahneye çıktı. Tesla ayrıca, Dojo adlı bir süper bilgisayarda kullandığı D1 adlı yapay zeka için optimize edilen özel bir bilgisayar çipini de duyurdu.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!