En Ucuz Elektrikli Arabalar – 12 Uygun Fiyatlı Elektrikli Araba

Elektrikli arabaya geçmek isteyen ancak ülkemizde pahalı olması nedeniyle bunu yapamayan pek çok insan bulunuyor. Bu insanlardan bazıları, piyasada halihazırda ucuz elektrikli arabalar için çeşitli imkanların olduğu gerçeğini fark etmiyor. Bu araçların daha da uygun olacağı düşüncesi ve beklentisi ile elektrikli araba almayı erteliyor. Ülkemizdeki ekonomik dengelerin ve vergilerin de göz önünde bulundurulduğunda araba fiyatları her ne kadar artıyor olsa da birbiri ile kıyaslandığında ucuz elektrikli araba bulmak mümkün olabiliyor. Globaldeki durum her ne kadar ülkemizden bağımsız olsa da dünya genelindeki imkanlar dahilinde sizler için bir liste hazırladık.

en ucuz elektrikli arabalar
en ucuz elektrikli arabalar

Artık 21. yüzyıldayız ve piyasada düşük maliyetli elektrikli araba kıtlığı olmadığını söylemek günümüz şartları ile mümkün. Yıllar önce Tesla henüz bu kadar popüler bir elektrikli araba üreticisi değilken New York Times, Elon Musk’ın elektrikli araba projesi ile alay etmişti. Günümüzde sektörün lideri konumunda olan Tesla, en son lansmanında New York Times’ın bu sefer kendilerini övdüğü makaleyi de kendilerini yerdiği makalenin yanına koyarak insanlara duyurmuştu. Alay konusu olmaktan takdir konusu olmaya uzun bir yolculuğa çıkan Tesla, elektrikli araba üretimine son hız devam etse de asıl yatırım bataryaya yapılıyor.

Elektrikli arabalardan bahsedip bataryalardan bahsetmemek ne mümkün… Eskiden içten yanmalı motorlardan bahsedildiğinde motor hacmi, motor gücü, tork, beygir gibi kavramlara oldukça sık yer verilirdi. Günümüzde elektrikli arabaların batarya performansı, şarj süresi, menzil ve yazılım bilgileri ön planda tutuluyor. Otonom sürüş desteği ve kalitesi de elektrikli araba seçiminde son derece önemli.

Pek çok açıdan günümüzde daha tercih edilesi bir teknoloji olan elektrikli arabaların fiyatları da son derece önemli bir kriter. Kaliteyi ucuza almak istediğimiz bu günlerde sizler için en iyi ve en ucuz elektrikli arabalar listesini hazırlama ihtiyacı hissettik. Bu arabaların dünya genelindeki fiyatlarını gözeteren bu listeyi oluşturduk. Türkiye şartlarında ucuz elektrikli araba olmadığı gerçeği ile yüzleşirsek bu yazıda neden dünya genelindeki fiyatların yer aldığını daha rahat anlayabiliriz.

En Ucuz Elektrikli Arabalar 2021

Elektrikli araba üretimi yapan ve pazarda kendine yer bulan, fiyatı ile rakiplerine sorun çıkaran pek çok araba üreticisi bulunuyor. Rekabetin fazla olması da son kullanıcıya yarıyor. Rekabet olan yerde fiyat son kullanıcıdan yana seyrediyor en nihayetinde. Fiyat performans odaklı hazırlanmış ucuz elektrikli arabalar listemiz ise şu şekilde:

En Ucuz Elektrikli Arabalar 2021
Marka Model Menzil Başlangıç Fiyatı
Hong Guang Mini EV +170 KM $4,162 + KDV
Renault City K-ZE +270 KM $16,400 + KDV
GWM Ora R1 +350 KM $17,705 + KDV
Tata Nexon EV +310 KM $18,375 + KDV
Xpeng G3 +510 KM $22,441 + KDV
BMW Mini Electric +170 KM $29,900 + KDV
MG ZS Electric SUV +260 KM $31,565 + KDV
Nissan Leaf +360 KM $31,670 + KDV
Hyundai Ioniq Electric +270 KM $33,245 + KDV
Renault Zoe +390 KM $33,100 + KDV
Chevy Bolt EV +410 KM $36,500 + KDV
Hyundai Kona Electric +410 KM $37,390 + KDV

Hemen yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi +170 kilometre menzili olan ve +4000 USD fiyata sahip olan son derece ucuz elektrikli arabalar da bu yarışın içerisinde. Dövizin ve vergilerin uygun olduğu ülkelerde pek çok kişinin alabileceği bu otomobillerin detaylarına bir göz atalım…

1. Hong Guang Mini EV – En Ucuz Elektrikli Araba

Hong Guang Mini EV
Hong Guang Mini EV

Hong Guang Mini EV başlangıç fiyatı pek çok kaynakta +4162 Dolar olan bir elektrikli araba. +170 KM tam dolu batarya menzili bulunan bu aracın SAIC-GM Wuling adlı otomotiv şirketi tarafından üretildiğini bilmekte ayrıca fayda var. Aracın pil kapasitesi ise 9,2 kWh ile 13,8 kWh arasında değişiyor. Çin’de en çok satılan elektrikli araba modellerinden biri olma özelliğini taşıyan bu araç kendi lansmanında ilk 50 günde 30.000’den fazla satış yapmayı başardı.

Hong Guang Mini EV, Tesla Model 3’ün 1/8’inden daha az fiyat etiketine sahip ve bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirdiğini satış oranlarından anlamak mümkün. Aracın 741 litre bagaj hacmi bulunuyor. Bu da gündelik kullanımda bu araç ile kişisel eşyalarınızın taşımasını da sorunsuz yapabileceğiniz anlamına geliyor.

Aracın BMS akıllı pil yönetim sistemi, pil yalıtımı, IP68 su geçirmezlik ve toz geçirmezlik sertifikasına sahip olduğunu, bunun yanı sıra 16 zorlu testten başarı ile geçtiğini bilmekte fayda var.

Aracın uygun fiyatla satılıyor olması her ne kadar iyi olsa da bu bazı durumlarda dezavantaj doğurabilir. Örneğin bu araç sadece Çin’de satılıyor. Global pazarda yer alacak kadar etiketi bulunmadığı için ek donanım özelliklerinden feragat edildiğini de söylemekte fayda var.

2. Renault City K-ZE – En Ucuz Elektrikli Araba

Renault City K-ZE
Renault City K-ZE

Renault City K-ZE başlangıç fiyatı pek çok kaynakta +16.400 Dolar olan bir elektrikli araba. 26,8 kWh pil kapasitesine sahip olan aracın +270 KM kadar menzili bulunuyor. DC Hızlı şarj desteği sunan bu elektrikli otomobil dünyanın en ucuz elektrikli arabalarından biridir. Özel anlaşma ve teklifler ile aracın fiyatı 9.000 Dolar’a kadar düşebiliyor. (Sınırlı Ülkelerde)

Listemizdeki bir önceki elektrikli araba gibi bu elektrikli araba da şimdilik sadece Çin’de satılıyor. Global pazardaki talebin artış göstermesi ile Türkiye ve diğer ülkelerde de satışa çıkması olası görünse de yakın zamanda böyle bir şeyin olmayacağını tahmin etmek mümkün. Ülkemizde çok kısıtlı elektrikli araba modelleri bulunuyor ve yeni modellerin bize ulaşması epey zaman alıyor.

Renault City K-ZE ayrıca dünyada yüksek donanıma sahip ilk EV tipi elektrikli araç olduğunu iddia ediyor. Renault City K-ZE saatte 105 KM hıza ulaşabiliyor ve bu şehir içinde kullanım için oldukça yeterli bir değer.

Aracın boyutları ile ilgili bilmeniz gereken önemli bir detay var. Sınırlı bir iç hacmi olan küçük bir otomobil olan Renault City K-ZE ortalama bir insan için arka koltukta yeterli diz mesafesine ve baş boşluğuna sahip olmayabilir. Çin’de tercih ediliyor olması o bölgedeki insanların fizyolojik özellikleri ile de doğrudan ilgili olabilir.

3. GWR Ora R1 – En Ucuz Elektrikli Araba

GWR Ora R1
GWR Ora R1

Dünyanın en ucuz elektrikli arabalarından biri olan GWR Ora R1, 17.700 dolardan başlayan fiyatlarla elektrikli araba dünyasına giriş yapan bir diğer elektrikli araba. 28,5 kWh pil kapasitesi ile +350 KM menzil sunan bu elektrikli araba aynı zamanda DC hızlı şarj özelliğine de sahip.

GWM Ora R1, ilk olarak Kasım 2019’da tanıtıldı. Bu Otomobil ilk olarak, elektrikli otomobilleri tanıtmak için Çin’de uygun fiyatlı elektrikli otomobiller üretme fikriyle ortaya çıktı.

Ora R1, uzun menzilli varyantlar için daha yüksek kapasiteli bir pil paketi ile de satılıyor. Kısa yolculuklar ve şehir içi sürüş için mükemmel olan küçük ve çekici görünümlü bir elektrikli otomobil. GWM Ora R1 ayrıca 2. seviye otonom donanım gibi özelliklerle donatılmıştır. Üstelik 7.700 $’a varan teşvik ve indirimler ile oldukça ucuz fiyata satın alınabiliyor.

4. Tata Nexon EV

Tata Nexon EV
Tata Nexon EV

Dünyanın en ucuz elektrikli arabaları listemizdeki bir diğer isim Tata Nexon EV. 18,300 Dolar gibi bir fiyata satın alabileceğiniz bu elektrikli araba, 30,2 kWh pil kapasitesi ile  310 kilometre kadar menzil sunuyor. DC hızlı şarj desteği de ayrıca araç ile birlikte gelen diğer özelliklerden biri.

Özelliklerini inceleyecek olursak Nexon Electric fiyatına göre değer sunuyor.

Bu kompakt SUV modeli, genel olarak 5 yıldızlı Global NCAP derecelendirmesiyle mükemmel bir yapı kalitesine sahiptir. 30,2 kWh li-ion pil takımı ile yaklaşık 127 BHP ve 245 Nm’lik bir tepe tork üretebilir.

Bunun dışında, spor modu ve rejeneratif fren sistemi gibi modern özellikler ve çok daha fazlasını içeren birden fazla sürüş moduna sahiptir. Fakat bu arabayı şuan sadece Hindistan sınırları içerisinde satın almak mümkün.

5. Xpeng G3

Xpeng G3
Xpeng G3

Ucuz elektrikli arabalar listemizin bir diğer üyesi ise Xpeng G3. Fiyatı yaklaşık olarak 22.400 dolar olan bu elektrikli otomobil 57,5 ve 66,5 kWh pil kapasitesine sahip iki farklı varyanttan oluşuyor. 57,5 kWh olan modeli 460 kilometre, 66,5 kWh olan modeli ise 520 kilometre kadar menzil sunuyor. Bu iki varyantın da hızlı şarj desteği ile geldiğini söylemekte fayda var.

Xpeng Motors, Çinli bir EV üreticisidir ve şu anda yalnızca Çin’de satış yapmaktadır. Xpeng G3 , Çin otomobil endüstrisindeki en uygun fiyatlı elektrikli arabalardan biridir.

Xpeng G3 , bir elektrikli arabada bulunabilecek tüm özelliklere sahiptir. Ancak, kullanıcılar bu otomobil üreticisini, web sitesinin kullanıcı arayüzü Tesla’dan esinlendiği için fikirleri kopyalamakla suçladı. Ek olarak, bilgi-eğlence ekranının içi ve kullanıcı arayüzü ve özellikleri Tesla’yı andırıyor. Şirketin bunu yaptığı için Tesla hayranları tarafından da eleştirilmesi şaşırtıcı değil.

Bu elektrikli SUV, performans ve özellikler söz konusu olduğunda iyi. Xpeng G3, 0’dan 62 mil / saate 8,5 saniyeden daha kısa sürede ve 170 Km/s hıza ulaşabilir.

6. BMW Mini Electric

BMW Mini Electric
BMW Mini Electric

Otomobil sektörünün dev markalarından biri olan BMW, ucuz elektrikli arabalar üreten bir diğer firma oldu. Bu yarışa ucuz bir elektrikli araba ile katılmasını rakipleri de beklemiyor olacak ki güçlü rakiplerini bu yarışta göremiyoruz. 29.900 Dolar başlangıç fiyatına sahip olan BMW’nin Mini Electric modeli, 32,6 kWh hızlı şarj desteğine sahip pil ile satılıyor. 170 Kilometreden fazla menzile sahip olan Mini Electric, pazarda oldukça ilgi gören bir elektrikli araba.

BMW Mini Electric, iki kapılı kompakt bir elektrikli otomobildir. Uzun bir sürüş aralığı sağlamasa da, performansı söz konusu olduğunda oldukça etkileyicidir.

Mini Electric, 0’dan 100 KM hıza sadece 6,9 ​​saniyede ulaşabiliyor. Ek olarak, motorları 181 HP’ye kadar güç ve 270 Nm’lik bir tepe tork üretebilir. Ayrıca, mükemmel bir yapı kalitesi ve modern özelliklerle en kaliteli görünümlü arabalardan biridir.

Şirketin web sitesinde çevrimiçi olarak rezerve edilebilir olan bu elektrikli arabanın tahmini teslim süresi en az üç aydır.

Aracı bazı ülkelerde 7.500 Dolar indirim ve teşvik ile satın almak mümkün.

7. MG ZS EV

MG ZS EV
MG ZS EV

Bu ucuz elektrikli arabalar listesindeki diğer rakiplerine özellikleri bakımından güçlü bir rakip olan MG ZS EV, 31.000 dolar fiyat bandında satışa sunulan iyi bir elektrikli araba. 44,5 kWh pil kapasitesi ve 260.000 KM menzili bulunan bu elektrikli otomobil hızlı şarj desteğine de sahip.

MG ZS EV , akıllı ve özellikli bir elektrikli SUV’dir. Bu aracın üreticisi kanatlarını uluslararası pazara açmış olsa da, hala ABD’de mevcut değil. Bu da Türkiye gibi ülkelere halen üretim ve dağıtım yapmadığı anlamına geliyor.

İnternete bağlı bir otomobil olmasının yanı sıra, PM 2.5 hava filtresi, rejeneratif fren sistemi, hız sabitleyici ve çok daha fazla özelliklerle donatılmıştır.

Ayrıca bu elektrikli SUV güçlü bir performans sağlıyor. MG ZS EV, 140 BHP’den fazla güç ve 350 Nm tork üretir. Üstelik govt. of UK 3000 sterlinlik bir Plug-in Car Grant sağlıyor ve bu da böylesine premium bir elektrikli SUV’yi alıcılar için uygun fiyatlı hale getiriyor.

8. Nissan Leaf

Nissan Leaf
Nissan Leaf

Bu listedeki ucuz elektrikli arabalar size belki tanıdık gelmeyebilir. BMW hariç tabii. Fakat listemizde şimdiki sıra bilindik bir marka olan Nissan’ın. Nissan Leaf olarak tanınan bu elektrikli araba, 31.600 dolar fiyat bandına sahip popüler bir elektrikli araba. 40 kWh ve 62 kWh pil kapasitesine sahip iki ayrı varyantı olan otomobilin 360 bin kilometreye kadar da menzili bulunuyor. Ayrıca bu elektrikli otomobilde hızlı şarj desteği de bulunuyor.

Nissan, Renault ve Mitsubishi’nin ittifakı olduğu için Renault Zoe ve Nissan Leaf benzer teknolojiyi paylaşıyor. Bununla birlikte, her ikisinin de farklı pil paketi boyutları vardır ve kendi yönleriyle benzersizdir.

Nissan Leaf sadece ekonomik bir elektrikli otomobil değil, aynı zamanda dur-kalk, şeritte kal ve çok daha fazlasını içeren yararlı işlevler sunan ProPilot Assist gibi yeni nesil teknolojilerle de donatılmıştır.

Ek olarak, otomobil aynı zamanda daha yüksek bir fiyat etiketine sahip daha büyük bir pil paketiyle birlikte geliyor. Bunun dışında Nissan Leaf, 7.500 $ ‘a kadar olan bölgesel ve ulusal vergiler muafiyetleri için de uygun bir araçtır.

9. Hyundai Ioniq Electric

Hyundai Ioniq Electric
Hyundai Ioniq Electric

Ucuz araçlar listemizin en pahalı elektrikli araçları daha tanınır markalardan geliyor. Bunun sebebi otomotiv sektörünün devi haline gelmiş bu üreticilerin bir standardının olması. Sektördeki araçlarında konfor, güvenlik ve kararlılık gözeten bu üreticilerin en dip fiyatlara elektrikli araç üreten firmalar ile rekabete girmesi mümkün değil. Her zaman daha ucuzu vardır fakat standart gözetilmediği durumlarda ucuz etin yahnisinin pek yeneceğini sanmıyoruz. Bu sebeple binilebilir ve kullanılabilir, gerçek bir otomobili aratmayacak (içten yanmalı alışılagelen) elektrikli otomobilleri tercih etmek daha mantıklıdır. Böyle durumlarda ise standart gözeten otomobil üreticileri tercih edilmelidir. Hyundai gibi…

Hyundai’ın Ioniq Electric modeli 33.245 dolara satışa sunulan ve dünya genelinde belirli bir satış hacmine ulaşmış güzel bir elektrikli arabadır. 38,3 kWh pil kapasitesi sunan bu otomobil 270.000 kilometre menzil sunuyor ve hızlı şarj desteği de bulunuyor.

Hyundai Ioniq, elektrikli menzil ve batarya paketindeki son gelişmelerle kendi segmentindeki diğer tüm elektrikli sedanlardan daha iyi performans gösteriyor. Daha önceki elektrikli sedan modeli 225.000 kilometre menzile sahipti.

Performanstan bahsedersek aracın motoru 134 BHP ve 295 Nm tork üretiyor.

Bunun dışında otomobil çarpıcı bir dış görünüme ve onu uygun fiyatlı bir elektrikli sedan için mükemmel bir seçim haline getiren birinci sınıf bir iç mekana sahip.

Ek olarak, Ioniq, aracın toplam maliyetini daha da azaltacak olan 7.500 $ ‘a kadar olan bölgesel ve ulusal vergiler muafiyetleri için de uygun bir araçtır.

10. Renault Zoe

Renault Zoe
Renault Zoe

Ucuz elektrikli arabalar listemizin bir diğer tanınmış üyesi de Renault Zoe. 33.100 Dolar fiyat etiketi ile satışa sunulan Zoe, 52 kWh pil kapasitesine ve 390.000 kilometre menzile sahip. Hızlı şarj desteği ile birlikte bu menzil şehir içi ve yakın mesafe şehir dışı kullanımlar için son derece uygun.

Renault Zoe, Avrupa’nın en başarılı ve uygun fiyatlı elektrikli otomobillerinden biridir. Ek olarak, Avrupa’daki çoğu ülke, Zoe’nin satın alınabilirliğini artıran EV teşvikleri sağlıyor. Elektrikli araç şirkete 2012’den beri hizmet veriyor.

Yeni Zoe, iç tasarımda önemli bir gelişme kaydetti. Premium bir görünüm veren daha iyi malzemeye sahip olan Zoe modeli ek olarak, temel modelde Android Auto ve Apple CarPlay bağlantısına sahip 7 inçlik bir bilgi-eğlence ekranı ve özelleştirilebilir bir gösterge paneli ekranı sağlıyor.

Renault Zoe, iyi bir ulaşım menziline ve modern özelliklere sahip, akıllı görünümlü bir elektrikli otomobil. Şu an itibariyle bu elektrikli otomobil ABD’de mevcut değil. Buna bağlı olarak da Türkiye gibi ülkelerde de pek sık karşılaşılması mümkün değil.

11. Chevy Bolt EV

Chevy Bolt EV
Chevy Bolt EV

Özelliklerine göre oldukça ucuz bir elektrikli araba olan Chevy Bolt EV, 36.500 dolar fiyat etiketi ile listemizde kendine yer buluyor. 66 kWh hızlı şarj destekli pil kapasitesine sahip bu EV, 650.000 kilometreden fazla menzile sahip.

Bu beş kapılı elektrikli hatchback şu anda en havalı elektrikli arabalardan biridir. Chevy Bolt EV, fiyat aralığında tüm EV segmentlerinde en yüksek Kapasite/Menzil aralığını sağlar.

Bu kompakt hatchback, boyutuna göre oldukça etkileyici bir güç aktarım mekanizmasına sahiptir. Chevy Bolt, yaklaşık 200 BHP çıkış ve 360 ​​Nm maksimum tork ile güçlü bir performans sağlar.

Bununla birlikte, arka bölmesinin genişliği yeterli bulunmayabilir. Genel olarak, sürüş menzili göz önüne alındığında iyi bir aile elektrikli otomobili. ABD’deki diğer elektrikli araçlara benzer şekilde Bolt, federal vergiler ve EV teşvikleri için de geçerli kanunlar dahilinde avantajlı indirim fırsatları satın alınabilir.

12. Hyundai Kona Electric

Hyundai Kona Electric
Hyundai Kona Electric

Listemizde iki elektrikli otomobili bulunan Hyundai, Kona Electric ile listemize tekrar girmeyi başarıyor. 37.300 dolar satış etiketine sahip bu elektrikli araba özellikleri ve kapasitesi bakımından ucuz bir elektrikli araba sayılabilir. 64 kWh hızlı şarj desteği sunan pil kapasitesi bulunan bu EV, 650.000 kilometreden fazla menzil imkanı sunuyor.

Hyundai Kona Electric, dünyanın en popüler elektrikli arabalarından biridir. Hyundai, kitleler arasında onu değerli bir elektrikli otomobil haline getirmek için gerekli tüm özellikleri sağlıyor. Bu konuda başarılı olduğunu da satış oranlarına bakarak gözlemlemek mümkün.

Bu otomobil mükemmel bir elektrik menziline, uygun bir fiyat etiketine ve göz dolduran bir performansa sahip. Hyundai Kona’nın elektrik motorları 200 BHP ve 394 Nm’den fazla tork üretiyor.

Ek olarak, 7.500 $ ‘a varan bölgesel ve ulusal vergi muafiyetleri için de uygun bir elektrikli SUV’dir.

İlgini Çekebilir: Alınabilecek En iyi Elektrikli Araba Modelleri

Ucuz Elektrikli Arabalar Alınır Mı?

Birikiminize zarar vermeden satın alabileceğiniz en iyi elektrikli arabalardan bazılarından bu yazıda bahsettik. Cazip fiyatlarına ek olarak, bu arabaların özellikleri, performansı, güvenliği ve elektrikli menzili açısından sunabileceği çok şey var.

En ucuz EV’yi istiyorsanız, ülkenizdeki en uygun fiyatlı EV’yi tercih edin. Ancak, 30 bin dolara kadar bir bütçeniz varsa, o zaman Nissan Leaf’i öneririz. Şikayet oranı çok düşük olan en güvenilir arabalardan biridir. Tabii ki Türkiye sınırları içindeki fiyatlardan bahsetmek istemeyişimizin sebebini biliyorsunuz. Bu yüzden global fiyatlara değinmeyi tercih ediyor ve önerilerimizi buna göre yapıyoruz. Diğer listelerimizde görüşmek üzere…

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın