Telefon Batarya Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler

Telefon batarya ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler sayesinde telefonunuzun pil ömrü daha uzun süre dayanacaktır. Akıllı telefonlar sahip oldukları özellikler sayesinde hayatı kolaylaştırsa da pil ömrü çok çabuk tükenir. Kullandığınız her özellik şarjın tüketilmesi anlamına gelir. Özellikle görsel veya hareketli platformlar daha fazla şarj tüketilmesine neden olur. Telefonunuzu daha uzun süre ve yüksek verimle kullanmak istiyorsanız bataryanın ömrünü uzatacak ipuçlarını mutlaka uygulamalısınız.

Telefon Batarya Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler
Telefon Batarya Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler

Batarya Ömrünü Uzatma İpuçları

Telefon batarya ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler oldukça kolaydır. Sadece alışkanlık haline getirilmesi zaman alabilir. Şu ipuçlarını uygulayarak batarya ömrünü uzatabilirsiniz:

✔️Telefonunuzun şarjı tamamen doluyken şarjda bırakmamalısınız, çıkarmanız gerekir. Bataryası dolan telefon şarjda durursa elektrik akımından ötürü kötü etkilenir. Özellikle geceleri telefonu şarja takmak bataryayı olumsuz etkiler.

✔️Telefonunun şarjının yüzde 100 olana kadar beklenmesi gerektiği bilgisi aslında yanlıştır. Şarjınız yüzde 90 civarı olduğu zaman şarjdan çıkararak kullanabilirsiniz. Tamamen dolu olan şarj daha kısa süre gidecektir.

✔️Telefonun tamamen şarjı bittikten sonra şarj edilmesi de doğru değildir. Şarjın alarm vermesi yeterlidir artık şarj edebilirsiniz. Şarjın tamamen bitmesi halinde bataryada bazı kimyasal reaksiyonlar olabilir. Bu yüzden sağlıklı bir davranış değildir.

✔️Telefon batarya ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler arasında orijinal batarya ve şarj aleti kullanımı da şarttır. Mutlaka orijinal ürünler kullanmalısınız.

✔️Arka planda çalışan uygulamalar siz görmeden şarj tüketmeye devam eder. Bu nedenle bir uygulamadan çıkarken onu kapatmalısınız. Sinyaller, sunucular, konum derken uygulama açık gibi şarj kullanmaya devam eder.

✔️E posta gibi uygulamalar sürekli olarak senkronizedir ve şarj kullanmaya devam eder. Bu nedenle kullanmadığını hesaplar varsa kapatın. Sadece gerçekten kullandığınız ve bildirimlerini almak istediğiniz hesapları açık tutun.

✔️Wifi, bluetooth, konum gibi özellikler çok fazla şarj tüketebilir. Bunları kullanmıyorsanız kapatın. Örneğin sadece haritalara bakarken konum açın ve işiniz bitince kapatın. Evde wifi kullanıyorsanız dışarı çıktığınızda kapatın. Wifi arayan telefon fazlaca şarj tüketir.

✔️Ekran, parlaklık, kilit ekranı gibi ayarlar da şarj tüketir. Mümkünse telefonunuzu siyah ekran olarak kullanın. Ekran parlaklığını otomatik olarak kullanmak yerine manüel olarak ayarlayın. Geceleri karanlık ekran kullanın.

✔️Ekranın otomatik kapanma süresini mümkün olduğu kadar kısa tutun. Hareketli ekran kullanmayın. Led ışıklarını lazım olmadıkça açmayın.

✔️Titreşimler de büyük oranda şarj tüketmektedir. Bu yüzden titreşim yerine sesli bildirimleri tercih edin.

Telefon Batarya Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler

Bataryanın çok ısınması daha hızlı şarj tüketilmesine neden olur. Aynı şekilde bataryanın soğuk olması da hızlı şarj tüketmesi anlamına gelir. Batarya ömrünü uzatan ipuçları arasında telefonu oda sıcaklığında tutmak da yer alır.

İlgini çekebilir: Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri Nelerdir?

Yukarıdaki ipuçlarına uygun şekilde telefonu kullanmanız halinde şarj süresi daha uzun gidecektir. Bu da telefonu daha uzun süre kullanmak ve ihtiyacınız olan anlarda telefonunuzun yanınızda olması anlamına gelir.

Yorum yapın