Başlangıç Teknoloji Silahlı ve Silahsız İnsansız Hava Araçları

Silahlı ve Silahsız İnsansız Hava Araçları

0
Silahlı ve Silahsız İnsansız Hava Araçları
Silahlı ve Silahsız İnsansız Hava Araçları

Silahlı ve silahsız insansız hava araçları gelişimi ve güncel kullanım örnekleri. İnsansız Hava Araçları günümüz savaş doktrinini kesinlikle değiştiriyor. Güncel bir haberden örnek alabiliriz. Ermenistan-Azerbaycan savaşının dengelerini değiştiren şey kesinlikle İHA ve SİHA’dır. Ermenistan’ın Azerbaycan ordusunun geliş güzergahına pek çok hendekler kazıp içine tank ve askerleri yerleştirmişti. Ancak Azerbaycan ordusuna ait SİHA’lar bu stratejiyi yerle bir etti. Tanksavarların da yerini alacak gibi duruyor, Ermenistan’ın birçok tankı SİHA’lar tarafından imha edildi.

Silahlı ve Silahsız İnsansız Hava Araçları

Silahlı ve Silahsız İnsansız Hava Araçları Önemi

Siha’lar son 2-3 yılda çok fazla konuşulmaya başlandı. Özellikle Türkiye’nin üretip sahada aktif olarak kullandığı ve büyük ölçüde başarılara imza atan SİHA’lar artık daha fazla gündeme gelecek. Çünkü gelecekte birçok iş insanların elinden alınıp yapay zekaya teslim edilecek.

Savaşta da böyle olacak gibi. Çünkü, bir F-16 uçaklarının kalkış maliyeti ve pilot faktörü olduğundan SİHA’lar daha mantıklı duruyor. Çünkü, bir SİHA’nın kalkış maliyeti ve pilot eğitimi gibi faktörler olmadığından; maliyeti daha az oluyor. Ayrıca SİHA’lar yakıt bakımından da daha tasarruflu.

Gelecekte ise; S/İHA’lar kargo taşımaclığında çeşitli askeri operasyonlarda, tarama gözetleme gibi unsurlarda daha aktif rol oynayacak. Kargo taşımacılığında ise yakıt, şoför, yağ gibi maliyetler daha aza inecek. Hatta kargo fiyatları bile ucuzlayabilir.

İstihbarat anlamında da çok faydalı olan İHA’lar sahadaki asker riskini de ortadan kaldırıyor. 30.10.2020 tarihinde İzmir’de meydana gelen depremde havadan tarama faaliyetlerine katılıyor. Artık düğünlerde de Drone’ları pek sık görmeye başladık, kameramanların yerine bazı düğün sahipleri Drone’ları tercih ediyor. Eskiden ülkelerin hava sahası işgal edildiğinde F-16 F-4 gibi savaş uçakları kaldırılırdı, şimdi ise S/İHA’lar kaldırılıyor.

Yunanistan sınırında devriye gezen SİHA’larımız için önleme yapmak isteyen Yunanistan, T-6A pervaneli uçaklarını satın aldı.

İnsansız hava araçları gelişimi ile ilgili yorumlarınızı bizlere iletebilirsiniz.

İlk yorumu sen yap!

Ne düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Adınızı Girin!

Exit mobile version