Başlangıç Haber Samsung, Tizen uygulama mağazasını kapatıyor

Samsung, Tizen uygulama mağazasını kapatıyor

0

Samsung’un Z serisi akıllı telefonları için flaş bir karar alındı. Tizen uygulama mağazası kalıcı olarak kapatıldı. Tizen işletim sistemli Samsung cihazları için bir devir kapandı. İşte detaylar…

Samsung, bazı telefonlara desteğini kesti

Bu yıldan itibaren, Samsung’un Tizen uygulama mağazasına hem yeni hem de mevcut kullanıcılar erişemeyecek. Geçen yıl Haziran ayında mağazaya kayıtlar kapatılmıştı. Sadece eski kullanıcılar uygulamaya erişebiliyor ve önceden indirilmiş uygulamaları alabiliyordu.

Yeni yılın girmesiyle beraber Samsung, Tizen uygulama mağazasını kalıcı olarak kapattı. Bu nedenle, Samsung Z serisi bir akıllı telefon kullanıyorsanız, Android veya iOS’a geçmenin zamanı gelmiş olabilir. Çünkü Z serisi akıllı telefonlar Tizen işletim sistemi üzerinden çalışıyordu ve artık şirketin bu telefonlara desteği kalktı.

İlgili İçerik: Samsung Galaxy Watch 4 Serisi Yeni Özellikler Aldı

Son Tizen işletim sistemli cihaz Samsung Z4 akıllı telefon, 2017 yılında piyasaya çıkmıştı. Yani artık eski cihazlar ve eski sistemli modeller kullanılamayacak. Samsung yeniliklerin ismi, akıllı telefonlarında sürekli bir devrim peşinde. Görünüşe bakılırsa, Güney Koreli şirket yavaş yavaş yeni akımlara doğru yol alıyor.

Galaxy Watch 4 serisi Google Wear OS işletim sistemine geçtikten sonra, tam da aynı zamanda Tizen projesine son noktayı koydu. Gelecekte piyasaya çıkacak tüm Galaxy akıllı saatlerinde de artık yeni işletim sistemi devrede olacak.

Samsung Tizen Nedir?

Samsung şirketinin geliştirdiği Tizen işletim sistemi, Linux tabanlı, açık kaynak kodlu bir işletim sistemi. Uygulama akıllı TV, akıllı saat ve akıllı telefonlarda kullanımdaydı. Tek sayfadan tüm içeriklere hızlı erişim, YouTube veya Netflix gibi güncel uygulamalar, zengin bağlantı seçenekleri bu uygulamanın en önemli özellikleri idi.

Yıllar sonra Samsung’un Tizen uygulamasını ve işletim sistemini kapatması eski cihaz sahipleri için büyük bir şok etkisi yarattı. Ancak eminiz ki, şirketin bu konuda getireceği yenilikler çok daha güzel olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!