Neuralink Projesi Nedir? Elon Musk’un Yeni Projesi

Neuralink projesi nedir? Gün geçtikçe teknoloji alanındaki gelişmeler kat kat artıyor. Modern çağda ki teknolojik buluşları saymakla bitiremeyiz. Öyle ki çağımız birçok büyük projeye ev sahipliği yapmakta. Ve tabi ki bu projeyi geliştiren bilim insanlarının bu konudaki payı çok büyük.

Neuralink Projesi Nedir? Elon Musk'un Yeni Projesi
Neuralink Projesi Nedir? Elon Musk’un Yeni Projesi

Öyle ki artık neredeyse her gün bu bilim insanlarının isimlerini duyuyoruz. Bu insanlar ünlü olmanın getirdiği birtakım durumlar nedeniyle bazen magazinsel olarak da bize yansısa da genelde çalışmalarıyla ön plana çıkıyorlar. Çünkü anlattıkları, yapmak istedikleri toplum üzerinde büyük etkiler yaratıyor.

Elon Musk ise bu bilim insanlarından sadece biri olmakla birlikte bir mühendis, endüstriyel tasarımcı ve girişimcidir.

Son dönemlerde çokça adını duyduğumuz Musk, SpaceX ’in, Tesla.inc’nin kurucu CEO’su, The Boring Company ’nin kurucusu ve eş başkanıdır ve son dönemlerde fazlasıyla yankı bulan çip projesini geliştiren Neuralink’in kurucu ortağıdır.

Neuralink Projesi Nedir?

Neuralink tarafından geliştirilen bu çipin insanların beynine takılacağını ve bu çiple Parkinson gibi sinirsel hastalıkların tedavi edilebileceğini anlatan Musk geliştirilen cihazı beyine takılan ve küçücük kabloları olan bir çeşit akıllı bileklik şeklinde tanımlıyor. Bu çipe de ismini veren Neuralink adlı bu start-up şirketinin kendine koyduğu hedef ise ultra yüksek bant genişliğine sahip beyin ile makine arasında ara yüz oluşturacak çipler geliştirmek.

İnsanlarda kullanılması planlanan ve insan saçının dörtte bir oranı genişliğinde 4 adet elektrot ipliğe bağlı bir minik çipi kapsayan bu küçük cihaz kulağın arkasına yerleştirilecek şekilde tasarlanıyor. Neuralink‘in çeşitli sinir hastalıklarına sahip olan insanların bilgisayarlarını, telefonlarını tamamen kendi zihinleriyle kontrol etmelerini sağlayacağı ön görülüyor. Aynı zamanda takılan bu küçük çipin Alzheimer, bunama gibi hafıza problemlerine yol açan hastalıkları da iyileştirebileceğini, çünkü insan beynine bir hafıza desteği olarak da uyum sağlayacağını söyleyen Musk Ağustos 2020’de çipin ilk prototipinin üretildiğini açıkladı.

Hatta bu prototip yine ağustos ayında bir Gertrude adı verilen domuz üzerinde denendi. Bu denemede domuzun beyninde oluşan dalgalanmalar, hareketlenmeler grafiksel olarak da yorumlanabildi. Bazı bilim insanları mühendislik alanında çığır açacak bir buluş olmadığını mühendislik alanında bu şekilde düşüncelerin zaten var olduğunu söylese de projenin sağlık alanında büyük bir yenilik olacağı tıp alanında uzman kişiler tarafından belirtiliyor.

Elon Musk'un Yeni Projesi

Elon Musk ise bu konudaki asıl zorluğun insan beyninin yapısındaki var olan karmaşıklıkların çözülmesi olduğunu söylüyor.

Neuralink projesi dünyada büyük yankı oluşturan projelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Hem mühendislik hem sağlık alanında da yenilikçi bir proje olması da bu projenin bu kadar yankı yaratmasının sebeplerinden sadece biri.  Teknolojinin sağlık alanında bize sunacağı buluşlardan biri olan bu proje eğer ki hayata geçerse umut verici ve güzel gelişmelere kapı aralayabilir ve Musk’a göre birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir, hayatlarımızı kolaylaştırabilir.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın