Msvcp140 Dll Hatası Nedir? Nasıl Çözülür?

Msvcp140 Dll hatası yaygın olarak karşılaşılan bir hatadır. Msvcp140 Dll hatası çoğunlukla, kullanıcılar online bir oyun açtıkları ya da Skype ve benzeri diğer bir yardımcı uygulama açmaya çalıştığı sırada ortaya çıkmaktadır.

Eğer Msvcp140 Dll hatası alıyorsanız, bu hata gerekli olan dosyanın kaybolduğunu, bozulduğunu ya da düzgün çalışmadığını gösteriyordur. Bu sebeple açmaya çalıştığınız program ilgili Msvcp140 Dll dosyası olmadan ya da onarılmadan çalışmayacaktır.

Msvcp140 Dll Hatası
Msvcp140 Dll Hatası

Birçok durumda Msvcp140 Dll hatasının arkasında bulunan asıl neden, dosyanın bozulmuş olması ya da zararlı bir yazılım bulaşmış olmasıdır. Ayrıca Msvcp140 Dll hatası son dönemde PUBG oynamak isteyenlerin sıklıkla gördüğü bir hata olarak karşımıza çıkmakta. Bizler de bu içeriğimizde Msvcp140 Dll hatasından nasıl kurtulabileceğinizden bahsettik.

Msvcp140 Dll Hatası Nasıl Çözülür?

Hatayı düzeltmenin çeşitli yolları bulunmakta, bunları teker teker inceleyip hangi çözüm yolunu kullanmanız gerektiğine göz atın.

1.Soruna Neden Olan Program veya Oyunu Tekrar Yükleyin

Msvcp140 Dll Hatası Nasıl Çözülür?

Yükleme işlemi devam ederken program yükleyicisi bazı sorunlarla karşılaşmış olabilir. Bu sebeple de  hatalı ya da bozuk dosyalar bilgisayarınıza yüklenmiş olabilir. Sorun çıkaran uygulama ya da oyunu bilgisayarınızdan kaldırıp ardından tekrar yüklerseniz hatalı ya da bozuk dosyalar giderildiği için sorun çözülecektir.

2. MSVCP140.DLL Dosyasını Elle Yükleyin

Sorun çıkaran bozuk veya hatalı olan dosyanın yenisini internet üzerinden bulup indirmek ve dosyayı, sysem32 klasörüne elle yerleştirmek etkili bir diğer yöntemdir. Fakat bu aşamada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. İnternetten dosyayı ararken kullandığınız Windows’un özelliğine göre (32 bit veya 64 bit ) uyumlu dosyayı indirmeniz gerekmektedir. Eğer uyumlu dosyanın hangisi olduğunu bilmiyorsanız:

windows özellikler kaç bit

Denetim Masası/Sistem ve Güvenlik/Sistem bu yolu takip ederek Windows’un hangi versiyonuna sahip olduğunu kolayca görebilirsiniz.

Bu yol ile sorun kolayca çözülse de eğer internetten indirdiğiniz dosya zararlı yazılımlar içeriyorsa işleri daha kötü hale getirebilir. Bu sebeple dosyayı indirmek istediğiniz sitenin güvenilir olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Eğer site güvenilir değil ve dosya da zararlı yazılımlar içeriyorsa bu başınızı çok ağrıtabilir. Ayrıca emin olmanız halinde yine de indirdikten sonra da dosyayı taratmanızda fayda var.

Msvcp140 Dll Hatası Nasıl Çözülür?

Dosyanın temiz olduğundan emin olduktan sonra  Disk C > Windows > system32 klasörüne indirdiğiniz dosyayı yapıştırın. Ardından uygulamayı tekrar çalıştırmayı deneyin.

3. Sistem Dosya Denetçisi Kullanarak Hatayı Çözün

Sistem dosyalarından ya da dosyaların içinde bozulan olduğunda, SFC taraması dosyayı buluyor ve ardından onarıyor. Bu sayede bozuk olan Msvcp140 Dll dosyası da onarılmış oluyor.

Msvcp140 Dll Hatası Nasıl Çözülür?
  1. Öncelikle görev çubuğunda bulunan “Mercek” simgesi üzerine tıklayıp “CMD” yazın ve ardından çıkan sonuç üzerinde sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştıralım.
  2. Açılan “Komut İstemi” penceresine “sfc/scannow” yazın ve “enter” tuşuna basın. Bu işlem bozuk dosyaları arayıp bulduktan sonra onaracaktır.
Msvcp140 Dll Hatası Nasıl Çözülür?

4. Windows Güncellemelerini Yapın

Windows güncellemelerini yapmak Msvcp140 Dll hatası için kesin olarak bir çözüm değildir fakat sorunun en baştan oluşmasını engellemede oldukça yardımcı olur. Ayrıca bazen yapılan güncelleme ile hatanın çözüldüğü de görülmüştür.

Msvcp140 Dll Hatası Nasıl Çözülür?

Windows güncelleştirmelerini yapmak için “Ayarlar” kısmına girip ardından “Güncelleştirme ve Güvenlik” kısmına girerek “Güncelleştirmeleri Denetle” butonuna tıklayıp güncelleştirme işlemini yapabilirsiniz.

Msvcp140 Dll hatası almanız durumunda yapabileceklerinizden ve çözüm yöntemlerinden bahsettik. Sorunu oluşturan durumun ne olduğunu tayin edebiliyorsanız size uygun olan yöntemi seçip hatayı giderebilirsiniz.

Ek Bilgiler;

msvcp140.dll hatası çözümü hakkında bilgiler yazımızda. Bilgisayarımıza program yüklemek istediğinizde bazı zamanlarda karşınıza hatalar çıkabiliyor. Bu hatalardan bir tanesi de msvcp140.dll hatasıdır. Msvcp140.dll hatası nedir? Bu soru hakkında detaylı açıklamamız bulunuyor.

msvcp140.dll Hatası Çözümü
msvcp140.dll Hatası Çözümü

Bilgisayarınıza program yüklemek istediğiniz sıklıkla hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bu hataların çoğu genel olarak DLL dosyaları ile ilgilidir. Bu tür hataları çözmeden oyununuzu veya programınızı düzgün bir şekilde çalıştıramazsınız. Bilgisayarda sık görülen dll hatalarından biri olan msvcp140.dll hatasının neden gerçekleştiğini sizlere anlatacağız.

msvcp140.dll Hatası Nedir?

Küçük boyutlu dosyalardan biri olan msvcp140.dll, bilgisayarı uzun süre kullananların karşılaştığı hatalardan biridir. Bu hata bir oyun ya da bir program çalıştığınızda ortaya çıkar. Bu hatayı farklı nedenlerden dolayı alabilirsiniz. Bu program hatası msvcp140.dll dosyasının bilgisayar içerisinde kaybolması, ya da düzgün çalışmıyor olması nedeniyle gözükür. Bu bozulmanın ana nedenlerinden bir tanesi bilgisayara giren zararlı yazılımlardır.

Msvcp140.dll hatasını çözmeden önce sorunun ana kaynağını bilmeniz gerekiyor. Bu bir sistem dosyası olduğundan, düşünmeden iş yapmanız bilgisayarınızda riskli sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. DLL hatalarının genel çözüm yöntemleri arasında dosyayı elle indirip gerekli klasöre atmak geliyor. Bu yöntemle sorunlar genel olarak çözülebiliyor. Fakat dosyayı elle indirmek riskli bir uygulamadır. Bu yüzden çok dikkat etmek gerekir.

Önerilen İçerik: DLL Dosyaları Eksik Hatası Çözümü

Manuel indirip dosyayı klasöre atacaksınız güvenilir ve düzgün bir internet adresi seçmeniz önemlidir. Güvenilmeyen siteden msvcp140.dll dosyasını indirirseniz bilgisayarınıza zararlı yazılım içeren bir dosya alabilirsiniz. Peki, Msvcp140.dll hatası nasıl çözülür?

  • Yeniden yükleme gerçekleştirin,
  • Sistem Dosya Denetçisinden yararlanın,
  • dll dosyasını elle kurun,
  • Güncelleştirmeleri kontrol edin,
  • Yeniden yükleme yapın

Bazı programlar bilgisayara düzgün şekilde yüklenememesi nedeniyle DLL dosyasını göremeyebilir. Bu durum çalışmasının önüne geçer. Eğer bu tür bir hata alıyorsanız programı yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Güncelleştirmeleri Kontrol Edin

Windows için yayınlanan güncellemeler, bilgisayarınızın düzgün şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bu güncellemeler bilgisayarlarınızdaki eksik dosyaları tamamlar. Böylece daha iyi performans sunar.

Sistem Dosya Denetçisini Kullanın

Sistem Dosya Denetçisi bozuk dosyaların onarımını sağlar. Bu sistem msvcp140.dll hatası aldığınız zaman sizlere yardımcı olabilir. Bununla beraber bozuk durumda bulunan başka sistem dosyaları da varsa onları da kolayca görebilirsiniz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın