Microsoft’un yeni nesil Surface Pro X’i şimdiden rakiplerini solladı!

İnternete sızan son bilgiler, Microsoft’un yeni bir ARM tabanlı Surface cihazı geliştirdiğini gösteriyor. Peki, Microsoft’un yeni dizüstü bilgisayarı neden bu kadar iddialı? Rakiplerini geride bırakacak hangi niteliklere sahip? İşte, son model Microsoft imzalı cihazın detayları!

Microsoft, Yeni Bir Surface Pro X Modelini Tanıtacak

Şirketin yeni nesil Surface Pro X dizüstü bilgisayarı, Snapdragon 8cx Gen 3 işlemcisi ile Intel Tiger Lake-U işlemcileri geride bırakıyor. Muhtemelen yeni nesil bir Surface Pro X olan cihaz, Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3 işlemcisi sayesinde Intel’in en hızlı Intel Tiger Lake-U işlemcisinden daha iyi; çok çekirdekli performansta rakipsiz!

Teknoloji devinin üzerinde çalıştığı yeni cihazı Geekbench’te tespit edildi. Cihaz şimdilik “OEMVL OEMVL Product Name EV2” adı altında listeleniyor. İddiaya göre bu cihaz yeni bir Microsoft Surface laptop modeli, muhtemelen yeni nesil Surface Pro X’in ilk test çalışmaları gerçekleşiyor.

Microsoft, yeni bir ürünü piyasaya sürmeden önce o cihaz, Tasarım Doğrulama ve Üretim Doğrulama (DVT/PVT) testinden geçer. Bu nedenle, burada kıyaslanan cihazın piyasaya sürülmesine muhtemelen birkaç ay kaldı. Geçmiş takvimlerden yola çıkarsak, yeni Microsoft dizüstü bilgisayarı 2022 ilkbahar veya sonbaharında piyasaya sürülebilir.

Qualcomm’un Aralık ayında piyasaya sürdüğü Snapdragon 8cx Gen 3 işlemcisi, Microsoft’un Surface Pro X dizüstü bilgisayarına büyük bir güç verecek. Bu işlemci; 2.99 GHz saat hızındadört ARM Cortex-X1 CPU çekirdeği ve 2.4 GHz hızında dört Cortex-A78 çekirdeği içeriyor. Intel’in Core i7-1185G7 ve Core i7-1195G7 çekirdeklerine denk bir performans sunduğu görülüyor. Intel’in en hızlı Intel Tiger Lake-U işlemcisinden çok daha iyi olduğu anlaşılıyor.

İlgili İçerik: M2 İşlemcili 13 İnç Apple MacBook Pro’nun Tanıtım Tarihi Belli Oldu

Akıllı telefon işlemcilerinden farklı olarak Snapdragon 8cx Gen 3, tam performans sunmak adına verimlilik çekirdeklerinden ayrılıyor. Şimdi, Microsoft‘un bu yıl çıkaracağı yeni Surface’i bu işlemciyle gelecek.

Geekbench’teki işlemci kıyaslamalarına göre, Snapdragon 8cx Gen 3, tek çekirdekli görevlerde yetersiz kalsa bile, çok çekirdekli testlerde en büyük rakiplerini ezip geçiyor. Fakat ne yazık ki, Snapdragon 8cx Gen 3 işlemcisi şu an için Apple’ın M1 işlemcisine erişemiyor. iPad Pro 11, iPad Pro 12.9 ve MacBook Air’e güç sağlayan Apple M1’e ayak uyduramıyor.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın