Meta, metin girdilerinden müzik üretebilen bir müzik üretme yapay zekası başlatıyor

Generatif AI araçları, metin ve görseller üretme konusunda yaygınlaşıyor ve çevrimiçi platformlarda hızla paylaşılıyor. Peki, AI tarafından üretilen ses ve müzik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bugüne kadar bazı AI tarafından üretilen müzikler gördük. Son zamanlarda Drake ve The Weeknd’in şarkısı tamamen AI tarafından üretilmişti ve sanatçıların hiçbir katkısı olmadan yapıldı. Bu durum, gelecekte müzik endüstrisinde ciddi değişikliklere yol açabileceğini gösteriyor. Generatif AI ayrıca yeni müziklerin oluşturulmasına da yardımcı olabilir.

Meta’nın yeni generatif AI modeli olan MusicGen, sistemdeki örneklerden yola çıkarak, metin veya melodi ipuçları kullanarak orijinal müzikler üretiyor. Temel olarak, MusicGen’e istediğiniz türde bir parça söyleyebilir veya bir melodi mırıldanabilirsiniz ve o farklı varyasyonlarla müzikler ortaya çıkarabiliyor.

Meta, metin girdilerinden müzik üretebilen bir müzik üretme yapay zekası başlatıyor

MusicGen, AI oluşturmaları için girişler sağlayan tam parçalar ve enstrüman örnekleri de dahil olmak üzere 20.000 saatlik müzik üzerinde eğitim aldı. Henüz genel olarak erişilebilir değil, ancak müzisyenlerin, pazarlamacıların ve diğerlerinin müzik yapma şekillerini önemli ölçüde değiştirebilecek potansiyele sahip.

Müzik endüstrisi, telif hakkı içeren içeriğin izinsiz kullanımını durdurmak için güçlü bir şekilde çalışıyor ve bu nedenle MusicGen gibi sistemlerle ilgili yasal zorluklarla karşılaşabilir. Örnekleme gibi konular, yeni kurallarla sonuçlanarak MusicGen gibi sistemlerin kullanımını sınırlayabilir.

Özetle, yakın gelecekte AI tarafından üretilen şarkıların, insanlar farkına varmadan listelerde yükseldiğini duyabiliriz. MusicGen’in potansiyeli, kopyalamayı aşarak, farklı amaçlar için müzik oluşturmak isteyen birçok kişi için yeni yollar açabilir.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın