Mercedes-Benz, ChatGPT Entegrasyonu ile Otomobilleri Daha Akıllı Hale Getiriyor

Mercedes-Benz, OpenAI tarafından geliştirilen bir yapay zeka sohbetbotu olan ChatGPT’yi MBUX sesli asistanına entegre ederek sürücüler için daha sezgisel ve yardımcı hale getiriyor. Otomobil üreticisi, MBUX içinde ChatGPT’yi güçlendirmek için Microsoft’un Azure OpenAI Hizmetini kullanıyor.

ChatGPT entegrasyonu, Mercedes sürücülerinin ve yolcularının spor ve hava durumu güncellemeleri almasına, sorulara cevap bulmasına ve sesli komutlarla akıllı ev cihazlarını kontrol etmesine olanak tanıyacak. Microsoft, ChatGPT’nin ekosisteminin ileride restoran rezervasyonları, film bileti rezervasyonları gibi görevleri ve daha karmaşık sorguları mümkün kılacağını iddia ediyor.

Mercedes, bir blog yazısında “Mercedes-Benz, MBUX Sesli Asistanın doğrulanmış verilerini ChatGPT’nin daha doğal diyalog formatıyla birleştirerek en iyi iki dünyayı bir araya getiriyor. Kullanıcılar, doğal sesli komutları kabul eden ve aynı zamanda konuşma yapabilen bir sesli asistan deneyimi yaşayacaklar” dedi.

mercedes openai

ABD’deki Mercedes müşterileri, 16 Haziran 2023 tarihinden itibaren 3 aylık bir beta programına katılarak MBUX’ye sahip 900.000’den fazla araçta yeni ChatGPT destekli sesli asistanı test etme imkanına sahip olacaklar. Müşteriler, “Hey Mercedes, beta programına katılmak istiyorum” diyerek kaydolabilirler. Araştırmanın bulguları, sesli asistanı iyileştirmek ve gelecekteki dağıtım stratejilerini belirlemek için kullanılacaktır.

General Motors da Mart ayında, Microsoft ile bir işbirliği çerçevesinde araçlarında ChatGPT’yi kullanmayı keşfettiğini doğruladı.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın