Başlangıç Önerilen Kullanıcı Verilerini En Çok Kullanan Şirketler

Kullanıcı Verilerini En Çok Kullanan Şirketler

0

Whatsapp uygulamasının gizlilik politikasında yaptığı değişikliklerden sonra kullanıcı verilerini en çok kullanan şirketler merak edilmeye başlandı. Geçtiğimiz günlerde Whatsapp gizlilik sözleşmesinde kullanıcılar aleyhine değişiklikler yaptı. Bu değişiklikleri de kullanıcılara bir nevi dayattı diyebiliriz. Çünkü 8 Şubat tarihine kadar kullanıcıların bu sözleşmeyi onaylaması gerekiyor. Onaylamadıkları takdirde ise uygulamayı kullanamayacaklardır. İşte bu gelişme kişisel verileri kullanan şirketler hakkında düşündürmeye başladı.

Kullanıcı Verilerini En Çok kullanan şirketler
Kullanıcı Verilerini En Çok kullanan şirketler

Kullanıcı Verilerini En Çok Kullanan Şirketler

Clario tarafından yapılan araştırma ile dünya genelinde kişisel verileri en çok kullanan şirketler belirlendi. Şirketler, veri toplama yüzdesi ve hangi verilerin toplandığı gibi tüm detaylar araştırmada yer aldı.

Facebook

facebook
facebook

Kullanıcı verilerini en çok kullanan şirketler listesinde ilk sırada Facebook gelmektedir. Toplanan veriler yüzde 70 gibi büyük bir orandır. E mail, isim, yaş, cinsiyet, ev adresi, yaşadığı yer, evcil hayvan, medeni hali, cinsel tercih, ırk, dil, din, çalışma durumu, telefon numarası, boy, kilo, hobiler, banka hesapları, satış bilgileri, doğum yeri, akrabalar, sağlık durumu ve çok daha fazla veri Facebook tarafından toplanmaktadır.

Instagram

instagram
instagram

Listenin ikinci sırasında ise yüzde 58 ile İnstagram yer almaktadır. Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından olan İnstagrma da çok sayıda kişisel veri topluyor. Dil, din, ırk, medeni hal, satış bilgileri gibi bilgiler dışındaki diğer verileri toplamaktadır.

Tinder

tinder
tinder

Listenin üçüncü sırasında ise yüzde 55 ile Tinder yer alıyor. Arkadaşlık uygulaması olduğu için kişilerin birbirini tanıması amacıyla pek çok kişisel veri toplamaktadır.

ilgini çekebilir: 2021 İçin En İyi Görüntülü Sohbet Uygulamaları | Android & iOS

Whatsapp

 whatsapp
whatsapp

En çok merak edilenlerden olan Whatsapp ise listenin 45. sırasında yer almaktadır. Whatsapp uygulaması telefon numarası, cihaz bilgileri, isim soyisim gibi sınırlı sayıda veri toplamaktadır. Veri toplama yüzdesi ise yüzde 11 seviyesindedir. Bu araştırma Whatsapp’ın yeni sözleşmesinden önce yapılmıştır. Yani Whatsapp önceden güvenliydi.

Whatsapp uygulamasının Fcaebook çatısı altında olduğu unutulmamalıdır. Gizlilik sözleşmesinde yapılan değişiklik ile Facebook tarafından toplanan veriler Whatsapp tarafından da toplanacaktır. Kullanıcı verilerini en çok kullanan şirketler içinde Facebook başı çekiyor. İşte bu değişiklik Whatsapp’ı 45. Sıradan alarak zirveye çıkaracak bir atılımdır. Kullanıcılar ise ciddi bir güvenlik zafiyeti anlamına geliyor.

Bip

bip
bip

Bip uygulaması yerli olması ile desteklense de açık kaynak kodlu oluşu ve özgür yazılım olmaması nedeniyle dezavantajdır. Verilerin üçüncü kişilerle paylaşılmayacağı yönünde bir taahhüt henüz söz konusu değildir.

Signal

signal
signal

Veri transferlerinin gizliliği noktasında en güvenilir mesajlaşma uygulaması Signal olarak karşımıza çıkıyor. Veriler sadece kullanıcı uygulamalarında tutulur. Kar amacı gütmeyen bir vakfa ait olduğu için kar amacı gütmez. Kapalı kaynak kodlu özgür bir yazılımdır.

Telegram

telegram
telegram

Telegram mesajları kullanıcılar arasında bir şifreleme yöntemi ile iletir. Bu nedenle mesajlar uygulama tarafından bile okunmaz. Görüşmelere sadece hukuki yollardan izin alınarak ulaşılabilir. Kaynak kodları kapalı olduğu için müdahaleye de kapalıdır.

Kullanıcı verilerini en çok kullanan şirketler arasında pek çok şirket bulunur. Bu şirketler dijital dünyada bizi temsil eden dijital kimliklerimizi işlemek zorundadır. Internet ortamında gezinirken karşımıza pek çok alakalı reklam çıkmaktadır. Bu reklamların bizimle ilişkilendirilmesi bu verileri okuyup analiz etmeye bağlıdır. Bu verilerin bir kısmı şirketler tarafından işlenebilir. Özellikle whatsapp gibi mesajlaşma uygulamalarında kişisel mesajlar, resimler, videolar ve dosya ekleri şifreli olarak karşı tarafa gönderilir. Bu bilgiler henüz cihazınızdan çıkmadan şifrelenir. Bu sayede sunucuya da şifreli gitmiş olur. Bu verileri Facebook ve diğer şirketler dahil kimse okunabilir şekilde açamaz. Şifreli verilerin amacı da budur.

Kullanıcı verilerini bu şekilde kullanan şirketler bu verileri mecburen edinmek zorundadır. Aksi halde sistemler geliştirilemez. Geri bildirimler ya da kullanıcı hareketleri gibi veriler analiz edilmeden sistemler daha iyi hale gelemez. Veri toplama her zaman kötü değildir. Fakat bazı durumlarda aşırı tehlikeli olabilir.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!