Başlangıç Mobil Cihazlar iPhone Ayarlardan Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

iPhone Ayarlardan Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

0

iPhone cihazınızın garantisini öğrenmek için uzun işlemlere gerek olmadan iPhone ayarlardan garanti sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Ayarlardan garanti sorgulama özelliği yokken Apple kullanıcıları şirket tarafından sunulan sorgulama sayfasını kullanmaktaydı. Ancak buradan sorgulama yapmak için cihazın seri numarasının bilinmesi gerekir. Bu numaraya ulaşmak ise biraz zahmetli olabilir. İşte bu yüzden ayarlar üzerinden garanti sorgulamak çok daha kolaydır.

iPhone Ayarlardan Garanti Sorgulama
iPhone Ayarlardan Garanti Sorgulama

iPhone cihazların garantisi de diğer cihazlar gibi 2 yıldır. Yurtdışından gelen cihazların garantisi 1 yıl olmaktadır. İkinci el olarak aldığınızın cihazın garanti süresi ise değişkenlik gösterir. Bu nedenle hemen her iPhone kullanıcısı için Garanti sorgulama kolaylık sağlayan bir seçenektir. Çünkü eğer cihazın garanti süresi devam ediyorsa ve kullanıcı hatasından bahsedilmiyorsa ücretsiz olarak bakım, onarım ve hatta değişim hakkına sahip olabilirsiniz.

Ayarlardan Garanti Nasıl Sorgulanır?

iOS 12.2 güncellemesi ile birlikte gelen pek çok önemli özellikten biri de garanti sorgulamaktaki kolaylık oldu. Uzun uzadıya işlemlere gerek olmadan telefonunuz üzerinden kolaylıkla sorgulama yapabilirsiniz. Hatta bir sorgulama bile değildir, ayarlara girdiğiniz zaman garanti süresinin son tarihi gösterilir. iPhone ayarlardan garanti sorgulama için şu adımları takip edin:

 • İlk olarak iPhone cihazınızdan “ayarlar” uygulamasına girin.
 • Açılan seçeneklerden “hakkında” seçin.
 • Ekranı kaydırın ve alt satırlarda göreceğiniz ‘Sınırlı Garanti’ seçeneğine bakın.
 • Bu seçenek size cihazın garanti süresini öğrenmenizi sağlar. Burada belirtilen tarihe kadar garanti devam edecektir.

Eğer sizin telefonunuzda bu ayarlar çıkmıyorsa o zaman iOS sürümünüz güncel olmayabilir. Güncelleme yaptıktan sonra yeniden denemelisiniz. Güncelleme yapmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • iPhone cihazınızdan ayarlara girin.
 • Açılan seçeneklerden genel seçin.
 • Son olarak ise yazılım güncelleme seçeneğine tıklayın.

Diğer ihtimal ise iPhone cihazınızın modeli düşük olduğu için bu güncellemeyi almamış olmasıdır. Eğer cihazınız iOS 12.2 güncellemesini almadıysa Apple garanti sorgulama sayfasını seçebilirsiniz.

İlgini çekebilir: iPhone RAM Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Apple Garanti Sayfasından Sorgulama

iPone ayarlardan garanti sorgulama özelliği yokken sorgulama Apple Garanti Sorgulama sayfası üzerinden yapılıyordu. Bu hizmet halen aktif olarak kullanıcılara sunulmaktadır. Linkte yer alan sayfaya girmeniz halinde sorgulama yapmak için sizden cihazın seri numarasını isteyecektir. Bu bilgiyi girdikten sonra ekranda göreceğiniz doğrulama kodunu yazarak sorgulayın. Karşınıza cihazın garantisinin sona ereceği tarih çıkarılacaktır.

Eğer cihazınızın seri nosunu bilmiyorsanız şu şekilde öğrenebilirsiniz:

 • iPhone cihazdan ayarlara girin.
 • Genel seçeneğini seçin.
 • Hakkında seçeneğine tıklayarak ilerleyin.
 • Cihaz hakkında özellikler açılacaktır. Bunlar arasında seri numarasını da göreceksiniz.
 • Numaraya basılı tutarak kopyalayabilir ya da Apple kayıt veya destek formlarına yapıştırabilirsiniz.
 • iPhone 5’den daha eski cihazlar için SIM tepsisine bakmak gerekir.

iPhone cihazınızın modeli ve iOS sürümüne göre garanti sorgulama farklılık gösterebilir. Ancak yukarıdaki rehber sayesinde tüm iPhone cihazlar için sorgulama yapabilirsiniz. iPhone ayarlardan garanti sorgulama kullanıcıların işini daha da kolaylaştıracak bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!