İthalatçı Garantili Ne Demek? Garanti Türleri ✔️ 2023

Başta telefon olmak üzere pek çok teknolojik ürünü satın alırken ambalaj üzerinde ithalatçı garantili ifadesini görürüz. Distribütör garantili olarak da karşımıza çıkan bu ifade, ilgili ürünün garanti kapsamı bakımından önemlidir. İçeriğimizde ithalatçı garantili ne demek, distribütör garantili ve resmi satıcı garantili olarak geçen garantilerden farkları nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

Her ülkede bulunan firmalar bünyesinde bulunmayan bazı ürünleri yurt dışından toptan şekilde alırlar. Böylece ürünleri kendi ülkelerine daha ucuz bir maliyetle getirmiş olurlar. Bu ürünler çoğunlukla elektronik cihazlardır. Bunların dışında mobilyadan ev dekorasyonuna, giyimden araba ürünlerine kadar her çeşit ürün getirilebilmektedir.

İthalatçı Garantili Ne Demek?
İthalatçı Garantili Ne Demek?

İthalatçı Garantili Ne Demek?

Alınan ürünler mutlaka gümrüğün yer aldığı ülke üzerine kaydedilerek satılır. Ayrıca malzemelerin garantisini de ürünü getiren firmalar sağlamaktadır. Bu işlemi yapan kişiler aynı zamanda aracılık görevini de üstlenmiş oluyorlar.

Bu ürünleri satın alan kişiler, ürün garantisinin nasıl ve ne kadar süreyle sağlanacağını merak edebilir. Bu konu kapsamında yapılan araştırma sonuçlarına göre alıcıların en çok sorduğu sorunun ithalatçı garantili ne demek sorusu olduğunu görmüş oluyoruz.

Apple Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

İlgini Çekebilir

İthalatçı garantili ne demek sorusunun cevabı en kısa şekilde şudur: Ürünü Türkiye’ye getiren firma ürünün üreticisinden ve Türkiye temsilciliğinden bağımsız olarak garanti kapsamına alır. Yani ürünün garantisi satıcı firmadır. Eğer resmi kaynaklardan ve satıcılardan ürün alırsanız Türkiye Garantilidir ifadesini görürsünüz.

İthalatçı Garantili Ürün İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İthalatçı Garantili Ürün İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İthalatçı yani distribütör garantili ürünler resmi Türkiye garantili ürünlerle aynı ürünlerdir. Fakat ürünün başına bir iş geldiğinde muhatabınız daha farklı kişiler olacaktır. İthalatçı garantili ürünlerde muhatabınız direkt olarak ürünü satın aldığınız firmadır. Bazen bu firmalar size “kullanıcı hatası” diyerek hizmet vermeyebilir.

Fakat resmi Türkiye garantili ürünlerde muhatabınız direkt olarak üretici firmadır. Örneğin Apple servisi ve Samsung servisi. Bu servislere gittiğinizde yasal haklarınızı sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz. Bazı özel kurum ve kuruluşların distribütörü olduğu ürünlerde de garanti sorunu yaşanmayabiliyor. Her firma bir değil.

İthalatçı garantili ürünlerin fiyatları Resmi Satıcı fiyatlarından biraz daha uygun olabilir. Tabii ki tüm haklarınızı kullanabilmek ve geniş garanti kapsamına dahil olmak için resmi Türkiye satıcılarından ürün tedarik etmenizi öneririz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın