iPhone’da Konferans Nasıl Yapılır? (Telekonferans)

Birden çok kişinin aynı anda görüşmesini sağlayan konferans, iPhone telefonlarda da yapılabiliyor. Sesli ve görüntülü olarak yapılan konferans görüşmelerin iPhone telefonlarda nasıl yapılacağını öğreneceğiz. Yani bir diğer değişle iPhone’da konferans nasıl yapılır sorusunun cevabını bu sayfada bulacağız.

iPhone kullanıcılarının birden fazla kişiyi aramaya dahil etmek istediği durumlarda iPhone’da konferans nasıl yapılır sorusunu sorduğuna tanık oluyoruz. Bazı operatörlerin telekonferans ayarlarının varsayılanda pasif olarak ayarlanmış olması bu soruyu daha sık sorulur kılıyor.

Örneğin Vodafone hatlar için konferans görüşmesi varsayılan ayarlarda kapalı olarak ayarlanmış olabiliyor. Yani Vodafone kullanan iPhone kullanıcıları konferans yapmak için öncelikle konferans görüşme ayarlarını aktif etmeli. Bu ayarlar değişmediyse, Vodafone bu soruna bir çözüm bulduysa ek ayara gerek yok. Fakat bu durumu değiştirmediler ve önlem almadılarsa Konferans görüşmesi nasıl yapılır? (Tüm Hatlar) başlıklı yazımıza giderek bu ayarların nasıl yapıldığını görebilirler.

iPhone’da Konferans Nasıl Yapılır? (Telekonferans)

Eğer iPhone telefonunuzda konferans görüşmesi yapmak istiyorsanız hattınızın bunu destekliyor olması gerekiyor. Hangi operatörü kullanıyor olursanız olun konferans görüşmesi destekleniyordur. Fakat sadece ayarlardan aktif etmeniz gereken durumlar olabilir. Yukarıda bahsettiğimiz içerikte daha önce tüm hatlar için konferans ayarlarını anlatmıştık.

iPhone’da konferans nasıl yapılır?

  1. Katılacak ilk kişiyi arayın ve aramanın bağlanmasını bekleyin.
  2. Arama ekle artı düğmesine dokunun.
  3. Katılacak ikinci kişiyi arayın ve aramanın bağlanmasını bekleyin. 
  4. Konferans konferans düğmesine dokunun.
  5. İki arama birleştirilerek bir konferans araması oluşturulur. Daha fazla katılımcı eklemek için 2-4 arasındaki adımları tekrarlayın.

Konferansa katılacak kişi sayısı genellikle operatörünüz tarafından belirlenir. Turkcell, Türk Telekom, Vodafone, Bimcell ve diğer operatörler konferans için birkaç kişiye kadar izin verir. Bu operatörlerin izin verdiği katılımcı sayısı farklılık gösterebilir. Tam sayıyı öğrenmek için ilgili operatörlerin müşteri hizmetlerine ulaşmanız tavsiye edilir.

Konferans görüşmesini başlatan kişinin arama hakkından düşecek arama hakkı miktarı arama süresi kadardır. Yani 5 dakikalık bir konferans araması her bir katılımcı başına ücretlendirilmez. Yine tek bir arama yapıyormuş gibi görüşme süresi kadar dakika ücreti uygulanır. Bir diğer deyişle 5 dakikalık bir görüşme, konuşma paketinizden 5 dakika eksiltir.

iPhone'da Konferans Nasıl Yapılır? (Telekonferans)
iPhone’da Konferans Nasıl Yapılır? (Telekonferans)

Konferans görüşmesi neden gereklidir?

Telefon konferansı, birden fazla kişinin aynı anda uzaktan bir görüşme yapmasını sağlayan bir iletişim aracıdır. Aşağıdaki durumlarda telefonda konferans görüşmesi yapmak çok gerekli olabilir:

  1. İş toplantıları: İş dünyasında, uzaktan çalışma veya şehir dışındaki toplantılar nedeniyle insanlar sık sık telefon konferansı yaparlar. Bu toplantılar, proje güncellemeleri, planlama ve strateji görüşmeleri, raporlama ve bütçeleme gibi konularda yapılabilir.
  2. Eğitim amaçlı toplantılar: Uzaktan eğitim programları veya öğrencilerin aynı sınıfta olmadıkları dersler için telefon konferansı yapmak çok yararlıdır. Öğrenciler ve öğretmenler bir araya gelerek soruları cevaplayabilir, ödevler hakkında tartışabilir ve ders materyallerini paylaşabilirler.
  3. Müşteri toplantıları: Çok sayıda müşterisi olan bir işletme, uzak mesafelerdeki müşterileriyle telefon konferansı yoluyla görüşebilir. Bu, müşteri desteği, satış sunumu veya ürün tanıtımı için kullanılabilir.
  4. İşe alım görüşmeleri: Şirketler, adayların şehir dışında olduğu veya seyahat edemeyeceği durumlarda telefon konferansı yaparak işe alım görüşmeleri yapabilirler.
  5. Acil durumlar: Doğal afetler veya acil durumlar gibi durumlarda, insanlar telefonda konferans görüşmesi yaparak bir arada kalabilir, koordinasyon sağlayabilir ve güvenliği sağlamak için birlikte çalışabilirler.

Bu durumlar dışında, insanlar telefon konferansı yaparak arkadaşları veya aileleriyle de bir araya gelebilirler.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın