IOTA Coin Nedir? MIOTA Nasıl ve Nereden Alınır?
Borsa, Haber, Kripto Para

IOTA Coin Nedir? (MIOTA) ✔️ Fiyatı, Geleceği, Yorumu, Satın Al

Nesnelerin interneti kavramı gittikçe daha popüler bir hale geliyor ve daha fazla alanda kullanımı yaygınlaşıyor. Bunun için geliştirilen blok zincirleri ve kripto paralar da büyük ilgi görüyorlar. IOTA Coin nedir sorusu da bu sebeple birçok yatırımcı, yazılımcı, geliştirici ve teknoloji ilgilisi tarafından araştırılıyor. Bu alanda blok zincirleri üzerinde atılan ilk adım olan MIOTA projesi, nesnelerin internet ile blok zincirlerini entegre bir hale getirmeyi amaçlıyor. Bu durum da kripto paramızın sürekli olarak daha da ilgi çekici bir hale gelmesini sağlıyor. Bizler de bu içeriğimizde nesnelerin interneti nedir, IOTA Coin nedir, nereden alınır, geleceği nasıl olacak, fiyatı ne kadar gibi çok merak edilen soruları cevaplandıracağız.

IOTA Coin Nedir? MIOTA Nasıl ve Nereden Alınır?
IOTA Coin Nedir? MIOTA Nasıl ve Nereden Alınır?

Nesnelerin İnterneti (IOT)

Nesnelerin interneti kavramı, en basit tanımıyla yapı ve özellik olarak birbirlerinden farklı olan cihazların aynı ağ üzerinde birbirleri ile iletişim kurabilmesi olarak tanımlanabilir. Yani örneğin evinizdeki buzdolabından çamaşır makinesine, bilgisayarınızdan aydınlatmalarınıza kadar tüm cihazlar bir ağ içerisinde ortak şekilde çalışırlar. Google Home gibi uygulamalar nesnelerin internetine büyük bir örnektir.

Gelecekte hayatımızın her anında göreceğimiz bu teknoloji bugün yükselerek popülerliğini arttırmaktadır. Sahip olduğumuz tüm cihazlar akıllı hale getirilmekte ve yönetilmektedir. Bugün evimizin aydınlatmasını sağladığımız ampuller bile ağa bağlanabilir akıllı hale gelmiştirler. Fakat bu tür bir ağ yapısında büyük güvenlik zafiyetleri ortaya çıkabilmektedir. İşte bu noktada blok zincirlerinin kullanımı büyük önem taşımaktadır.

IOTA Coin (MIOTA) Nedir?

IOTA Coin ve projesi 2015 yılında tamamlanmış, 2017 yılında ise halka arzı gerçekleştirilmiştir. Adından da anlaşılacağı üzere IOTA Coin, nesnelerin internetini (IOT) blok zincirlerine entegre bir şekilde geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu noktada hem güvenlik konusunda hem de veri aktarımlarının gerçekleştirilmesi noktasında büyük atılımlar yapmıştır. Özünde bir blok zinciri altyapısına sahip olmayan ve Tangle ismi verilen teknolojik bir sistem altında çalışan IOTA Coin, işlem ücretleri ve aktarım süreleri konusunda da çok daha iyi fırsatlar sunmaktadır.

IOTA Coin altyapısında, süreç işlemler arasında bağlantılı bir şekilde gerçekleşmektedir. MIOTA ağı üzerinde işlem yapmak isteyen kullanıcı kendinden önceki iki işlemi onaylamak zorundadır. Böylece kendi işlemi de onay sürecine girecek ve döngü bu şekilde devam edecektir. Böylece madencilik masrafları ve enerji tüketimi ortaya çıkmaz. Aktarım ücretleri de tamamen ortadan kalkmaktadır. Tüm bunları yaparak nesnelerin interneti teknolojilerinde elde edilen verilerin biriktirilmesi ve dünyadaki gelişmeler için kaynak olarak pazarlara sunulması istenmektedir.

kripto para
kripto para

IOTA Coin İstatistikleri

IOTA Coin, çıktığı 2017 yılı itibariyle kripto paraların ve blok zincirlerinin çok daha önemli amaçlar için kullanılabileceğini kanıtlamış oldu. Bu sayede geleceğin teknolojilerine yatırım yapmak isteyen kişiler IOTA Coin’i tercih ettiler. Böylece IOTA Coin istatistikleri hızlı bir şekilde yükseliş göstererek günümüz değerlerine ulaşmayı başardı. Bugün maksimum arz miktarına ulaşmış bir kripto para birimi olarak değerlenmektedir.

 • IOTA Coin (MIOTA) toplam market hacmi 4 Milyar Dolar seviyesinin üstündedir.
 • Kripto paramızın hem toplam hem de dolaşımdaki arz miktarı 2,78 Milyar adettir.
 • IOTA Coin, tüm kripto para piyasalarının %0,16’lık kısmına hâkim durumdadır.

IOTA Coin, değeri bir süre boyunca bilinmemiş ancak yüzbinlerce kişiden oluşan bir kitleyi kendisine çekebilmiş projelerdendir. Nesnelerin interneti kavramının yaygınlaşması kripto paramızın popülerliğini arttırmakta ve daha fazla noktada kullanımının önünü açmaktadır.

IOTA Coin Yorum

Yazımızın başında da bahsettiğimiz nesnelerin interneti kavramı, gerçekten de oldukça önemli ve herkesin öğrenmesi gereken bir terimdir. Bugün tüm sektörlerde aktif olarak kullanılmaya elverişli bir teknoloji olan nesnelerin interneti, WEB 4.0 ve bilgi toplumu gibi kavramların da alt başlıklarından biridir. IOTA Coin’in içerisinde bulunan Tangle teknolojisi ise bir blok zincirinden çok bloksuz bir yapı tasarımına sahiptir. Bu yapı bloksuz dağıtımın önünü açmakta ve hedeflerin gerçekleştirilme noktasında ölçeklenebilir, kararlı bir sistem sunmaktadır. Bunları bilen kripto para bilirleri IOTA Coin yorumlarını da çok olumlu şekilde yapmaktadırlar.

IOTA Coin Fiyatı

IOTA Coin fiyatı ise henüz istenilen seviyelere ulaşamamıştır. Piyasaya arz edildiğinde ilgi çekerek hızlı bir şekilde değer yükselişi gösteren IOTA Coin, daha sonrasında kademeli olarak düşüş göstermiş ve mevcut ilgisini kaybetmiştir. Fakat 2021 yılı itibariyle pandeminin de etkisiyle bu tür teknolojiler daha çok dikkat çekmiş ve IOTA Coin de hızlı bir yükseliş sürecine girmiştir. Yine de henüz rekoruna yaklaşamamıştır.

 • IOTA Coin (MIOTA) tüm zamanlar en yüksek değeri Aralık 2017 tarihinde $5.69 olarak kayıtlara geçmiştir.
 • IOTA Coin (MIOTA) tüm zamanlar en düşük değeri ise Mart 2020 tarihinde $0.07962 olarak kaydedilmiştir.

IOTA Coin, günümüzde $1.2 ile $1.5 arasında değişen bir değere sahiptir. Paylaşılabilir bir ekonomi yapısına da sahip olan kripto paramız, yalnızca taleplerden değil, büyük firmaların yatırımları ve nesnelerin internetinden elde edilen verilerin satışından da ciddi oranda değer kazanmaktadır.

IOTA Coin Geleceği

IOTA Coin, direkt olarak bünyesinde geleceğin teknolojilerini barındırdığı için kendi geleceği de buna göre şekillenecektir. Dolayısıyla IOTA Coin geleceği hakkında olumsuz düşünmek mümkün değildir. İlerleyen yıllarda daha fazla noktada kullanılan teknolojiler, kripto paramıza ve projemize daha çok veri sağlayacak ve bu veriler de projenin ilerlemesi noktasında büyük faydaların var olmasının önünü açacaktır. Bu durumu bilen kripto para yatırımcıları da her geçen gün daha fazla IOTA Coin yatırımı yapmakta ve kripto paramızı yakından takip etmektedirler.

IOTA Coin, halihazırda en düşük seviyesinden günümüze %1700 oranında yükselerek ve market hacmini milyar dolarlar seviyesine çıkararak varlığını kanıtlamayı başarmıştır. Bunun yanında ne kadar değerli olduğunu gösteren bir diğer ölçüt de Coinmarketcap sıralamasıdır. Bugün en değerli kripto paralar listesinde 47. Sırada bulunmaktadır. Birçok yatırımcıya göre önümüzdeki yıllarda çok daha ön sıralara ilerleyecek ve eski rekorunu kıracaktır. Fakat bunun için teknolojinin biraz daha ilerlemesini beklemek gerekiyor gibi gözüküyor. IOTA Coin ve altyapısı hakkında daha teknik bilgilere erişmek isterseniz IOTA resmî web sitesini inceleyebilirsiniz.

kripto para
kripto para

IOTA Coin (MIOTA) Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

Yazımızın içerisinde bahsettiğimiz gibi aslında bir blok zinciri altyapısından ziyade Tangle bloksuz dağıtım zinciri yapısına sahip olan IOTA Coin, birçok noktada kabul görmüş ve aktif olarak kullanılan kripto paralar arasında yer almaktadır. Hatta ülkemizde bile birçok noktada kullanımını görebilmek mümkündür. Bunun yanında Binance Smart Chain altyapısını da desteklemesiyle bilinmektedir. Yatırım amaçlı IOTA Coin alım satım işlemleri için ise 50’ye yakın kripto para borsasından birini tercih edebilirsiniz.

 • Binance – En Yüksek Hacme Sahip Borsa
 • Bitfinex
 • Huobi Global
 • Paribu – Türk Borsası
 • Bittrex
 • OKEx
 • Binance TR
 • WazirX
 • HitBTC
 • LATOKEN

IOTA Coin, yalnızca kripto para dünyasında değil, nesnelerin internetinin kullanıldığı her noktada da finansal işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için aktif olarak kullanılmaktadır. Bu sayede global ölçekte aktif ve etkin bir kripto para birimi olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum bile kripto paramıza yatırım yapmak için bir tercih sebebi olabilir.

İçeriğimizde nesnelerin interneti kavramının ne olduğunu basitçe anlattık ve IOTA Coin nedir sorusunu sizlerin daha iyi fikir sahibi olabilmesi için cevaplandırdık. Umarız içeriğimiz sayesinde bu kripto para birimine dair aradığınız tüm bilgilere erişebilmişsinizdir. Benzer inceleme içeriklerimiz için sitemizdeki kripto para kategorisini ziyaret edebilirsiniz. Unutmayın, burada bulunan hiçbir açıklama ve yorum yatırım tavsiyesi değildir!

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[1 kişinin oyu: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.