Instagram Video Özelliği Geliyor; IGTV Dönemi Bitiyor

Popüler sosyal medya platformu Instagram, iddialı bir özellikle geliyor. Bundan böyle IGTV videoları tarih olacak. Instagram Video özelliği duyuruldu. İşte yeni sistemin tüm detayları!

Instagram Video Sekmesi, IGTV ve Akıştaki Videoları Birleştirecek

Bundan böyle Instagram’da IGTV videoları ve akıştaki videolar tek bir çatı altında toplanacak. Bu bölümün adı Instagram Video olacak ve akıştaki videolar ile IGTV videoları tek bir formatta birleşecek. Instagram Video, kullanıcıların yeni video içeriklerini keşfetmesini kolaylaştıracak. Bu yeni sekme, profillerde Reels sekmesinin hemen yanında karşımıza çıkacak.

Instagram, geçtiğimiz gün yaşanan global kesintiden hemen sonra yeni video özelliğini duyurdu. Bu değişiklikle birlikte, milyonlarca Instagram kullanıcısı yepyeni bir video deneyimi yaşayacak. Instagram TV uygulamasında IGTV, akıştaki videolar ve canlı yayınlar bulunacak. Ayrıca tüm videolar için kırpma, filtreler, kişiler ve konum etiketleme gibi hayat kolaylaştıran video oluşturma özellikleri de gelecek.

Bir Facebook sözcüsü yeni özellikle ilgili şunları aktardı: “İçerik oluşturucularımızın videolarında hikâyelerini anlatması, eğlenerek vakit geçirmesi ve takipçileriyle bağlantı kurmak için burayı benimsemesini seviyoruz. Instagram’da video oluşturmayı ve bu videoların daha kolay keşfedilir hâle gelmesini istiyoruz.”

İlgili İçerik: Facebook Messenger ve Instagram Arasında Grup Sohbetleri Yapılabilecek

Günümüzde kullanıcılar vaktinin neredeyse yarısını bu tür içeriklerin olduğu platformlarda harcıyor. YouTube ve TikTok’ta bahsedilen video özellikleri zaten mevcut. Bu nedenle Instagram oldukça akıllıca bir hamle yaptı diyebiliriz. Instagram Video sekmesini henüz görmüyorsanız, uygulamayı güncelleyin veya uygulamayı kapatıp tekrar açın.

Seçilmiş Kişiler ile Instagram Hikâyeleri de Düzenlendi

Instagram Video özelliğinin yanı sıra yakın zamanda “Seçilmiş Kişiler” bölümüne de yer verecek. Bu işlev şu anda Brezilya’da test ediliyor. Bu özelliğin, Yakın Arkadaşlar listesine benzer şekilde çalışacağı söyleniyor. Instagram Hikâyeler bölümünde Seçilmiş Kişiler özelliği şu şekilde kullanılabilecek:

Bir Hikâye oluştururken, Paylaş düğmesine dokunarak hikâyenizi görebilen tüm profilleri görüyorsunuz. Burada Yakın Arkadaşlar yerine Seçilmiş Kişiler’e tıklayıp dilediğiniz profillerin işaretini kaldırabilirsiniz. Hikâyenizi kimlerin görebileceğini bu şekilde belirleyebilirsiniz.

Instagram uygulaması yeni özellikler duyurmaya devam ediyor. Peki, siz yeni video sekmesi ve seçilmiş kişiler özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Instagram başka hangi özellikler getirmeli? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın