Başlangıç Haber İkinci El Telefonlar için KDV İndirimi Yayımlandı

İkinci El Telefonlar için KDV İndirimi Yayımlandı

0

Resmi Gazete içerisinde yayımlanan karar ile ikinci el / yenilenmiş cep telefonlarında yeni bir döneme girildi. Yeni karar ile birlikte ikinci el telefonlar için KDV oranı %18’den %1’e düşürüldü. Detaylar ve daha fazlası haberimizin devamında…

ikinci-el-telefon-kdv-webdeyazilim-min

Resmi Gazete’de yayımlanan 4517. karar gereğince, sertifikalı olan ikinci el ve yenilenmiş cep telefonlar için KDV oranı %18’den %1’e düşürüldü. Resmi Gazete’de yayımlanan karar şu şekilde;

İlgili İçerik: Modüler Akıllı Telefon Fairphone 4 5G Piyasaya Sürüldü

MADDE l- 24/12/2007 tarihli ve 2007/13033 sayili Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Mal ve Himetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararin eki I sayılı listeye aşağıdaki sıra eklenmiştir.

“21- “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik’ kapsamında en az bir yıl öncesine ilişkin data, ses ya da kısa mesaj kullanım trafiği bulunan kullanılmış cep telefonlarının yenilenmek ve sertifikalandırılmak kaydıyla yenileme merkezleri ve yetkili satıcılar tarafından yenilenmiş ürün garantisi verilerek teslimleri (Mükelleflerin, indírimli orana tabi işlemlerine art iade hesabına, bu sıra kapsamında teslim ettikleri mallar nedeniyle yüklendikleri vergiler dâhil edilmez.),”

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu. Sayan, yayımlanan kararın, yenilenmiş cep telefonlarının ekonomiye yeniden kazandırılması için güzel bir gelişme olduğunu belirtti.

yenilenmis-telefon-webdeyazilim-min

Yenilenmiş telefonlar, yetkili firmalar tarafından tamamen sıfırlanan ve hasarlı donanımları değiştirilen ikinci el telefonlar olarak görülüyor. Yenilenen telefonlar, teknik açıdan sıfır telefondan farksız bir şekilde kullanıcı ile buluşturuluyor. Ayrıca yenilenmiş telefonlarda, eski kullanıcıdan kalan hiçbir veri yer almıyor.

Peki siz Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karar hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla akıllı telefon haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!