Başlangıç Genel Güvenli Moddan Nasıl Çıkılır? Android Güvenli Moddan Çıkma

Güvenli Moddan Nasıl Çıkılır? Android Güvenli Moddan Çıkma

0

Güvenli moddan nasıl çıkılır şeklindeki soruların ağırlıklı olarak Android kullanıcı tarafından sorulduğu görülmektedir. Android kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı güvenli mod sorununa bu şekilde araştırmalar yaparak çözüm aradıkları bilinmektedir. Güvenli mod devreye girdiğinde birçok uygulamanın kullanımının engelleniyor olması, kullanıcıların bu yönde araştırmalar yapmasını mecbur kılmaktadır.

Güvenli Moddan Nasıl Çıkılır
Güvenli Moddan Nasıl Çıkılır

Güvenli mod, bazı kullanıcılar tarafından isteyerek açılsa da birçok kullanıcı tarafından yanlışlıkla açılmaktadır. Yanlışlıkla açan kullanıcılar, telefon ekranının alt kısmında güvenli mod şeklinde bir ibare görmektedir. Böyle bir ibarenin yer almasını tuhaf karşılayan kullanıcılar, birçok uygulamayı kullanamamaları üzerine endişeye kapılabilmektedir. Bunun sonucunda da internet üzerinden çeşitli bilgilere başvurulmaktadır. Elde edilen bilgiler çerçevesinde, güvenli modun birçok uygulamanın kullanımını engellediği anlaşılmaktadır. Kullanımı engellenen uygulamalardan kopamayan kullanıcılar, güvenli moddan nasıl çıkılır sorusuna cevap aramaktadır.

Güvenli Moddan Nasıl Çıkılır? 1. Yöntem

Cep telefonları, işletim sisteminin performansına da bağlı olarak açılış ekranında belirli bir süre beklenmesine sebep olmaktadır. Telefonun açılışı beklenirken, bazı kullanıcılar yanlışlıkla çeşitli tuşlara basmaktadır. Telefon açısı esnasında basılan her tuşun farklı bir görevi bulunmaktadır. Yanlışlıkla bir tuşa basıldığında telefonun bir görevi aktif duruma gelmektedir. Güvenli mod da ses kısma tuşuna basıldığında açılan bir görevdir. Telefon açılışı esnasında uzun süreli olarak ses kısma tuşuna basıldığında, telefon güvenli mod kapsamında açılmaktadır. Bu eylemin bilmeden ve istemeden gerçekleştiren kullanıcılar güvenli moddan nasıl çıkılır sorusunu sormak durumunda kalmaktadır.

android güvenli mod kapatma
android güvenli mod kapatma

Güvenli mod kapsamında açılan bir cep telefonunu normal moduna çevirmek için telefonun yeniden başlatılması yeterli olmaktadır. Bazı telefon modellerinde kapatıp sonrasında telefonu yeniden açmak işe yarasa da birçok telefonda yeniden başlat seçeneğinin kullanılması gerekmektedir. Telefon yeniden başlatıldığında güvenli mod devre dışı bırakılacaktır.

Güvenli Moddan Nasıl Çıkılır? 2. Yöntem

Cep telefonlarına yüklenen uygulamaların büyük çoğunluğu gün içerisinde ihtiyaç duyduğumuz uygulamalardır. Güvenli mod aktif duruma getirildiğinde fabrika uygulamalarının dışında kalan uygulamaların hiçbiri kullanılamamaktadır. Kullanıcı tarafından sonradan yüklenen uygulamaların kullanılamıyor olması, önemli bir eksiklik yaratırken birçok sorunu da beraberinden getirmektedir. Bu durum sebebiyle ortaya çıkabilecek sorunlardan etkilenmemek adına, cep telefonunun normal moda dönüştürülmesi gerekmektedir. Bu dönüşümün nasıl yapılacağının öğrenilebilmesi için güvenli moddan nasıl çıkılır şekilde sorgulamaların yapıldığı bilinmektedir.

İlgini Çekebilir: Root Atma: Android Telefona Root Atma

Bazı telefon modellerinde kullanıcının yüklemiş olduğu uygulamaların dışında, telefonun fabrika üretimi esnasında yüklenen uygulamalar da kullanılamaz hale gelebilmektedir. Telefonun ana uygulamalarının da kullanılamaz hale gelmesi yaşanabilecek aksaklıkların artmasına sebep olmaktadır. Bu tarz aksaklıklardan kurtulmak adına telefonunuz kapalı konumdayken bataryanızı çıkartınız. Bataryanızı çıkartmadan önce eğer bir şarj kablosu bağlıysa kabloyu mutlaka sökünüz. Bataryası çıkan bir cep telefonuna sahipseniz bataryasını çıkartınız. Eğer cep telefonunuz sabit bir bataryaya sahipse ve batarya sökülemiyorsa kesinlikle zorlamayınız. Şarj kablosunu çıkartınız. Telefonunuzun yaklaşık 10-15 dakika kapalı durumda beklemesini sağlayınız. Bu yöntemden de başarılı sonuç alamamanız durumunda kesinlik telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmeyiniz. Bu konu hakkında bilgi veren bazı sitelere bakıldığında, telefonun fabrika verilerine geri döndürülmesinin söylendiği görülmektedir. Fakat bunun için böyle bir şeye gerek yoktur. Cep telefonunuz belirli bir süre kapalı konumda kaldıktan sonra otomatik olarak güvenli moddan çıkacaktır.

Güvenli Modun Açılma Sebepleri

İstem dışı olarak cep telefonunuzun güvenli moda geçiş yapmasının bilinen bazı sebepleri vardır. İlk olarak belirtilecek olan sebep, telefonun açılışı esnasında tuşlara basılmasıdır. Telefonun açılış aşamasında her tuşun bir görevi bulunmaktadır. Herhangi bir tuşa basıldığında, o tuşun üstlendiği görev gerçekleşmektedir. Çoğu telefonda da ses kısma tuşuna basıldığında güvenli mod aktif konuma gelmektedir. İkinci sebep ise, cep telefonunun bir sıvıyla temas etmesi ifade edilebilmektedir. Cep telefonu açık olan herhangi bir kısmında sıvıyla temas ettiğinde, sistem direkt olarak kendisini güvenli moda atabilmektedir. Üçüncü sebep ise, telefon üzerindeki tuşların bozulması veya basılı kalmasıdır. Telefonun açılışı esnasında bir görev üstlenen tuşlar, basılı kaldığında otomatik olarak o görevi gerçekleştirmektedir. Kullanıcının bir müdahalesi olmasa da telefon açılırken tuş görevini yerine getirmekte ve güvenli modu devreye sokmaktadır. Güvenli moddan nasıl çıkılır konusu kapsamında ifade edilen ikinci ve üçüncü sebep, teknik servis müdahalesi ile çözülmesi gereken sebeplerdendir.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!