Başlangıç Haber Google, Chromebook Bilgisayarlar için Kendi İşlemci Modelini Üretiyor

Google, Chromebook Bilgisayarlar için Kendi İşlemci Modelini Üretiyor

0

Bilindiği üzere Google, Pixel 6 modeli ile ilk kez kendine ait işlemci modeli ile telefon üretecek. Ancak gelen bilgilere göre şirket, aynı politikayı Chromebook modelleri ile de izlemek istiyor. Google Chromebook işlemci modelleri hakkında detaylar ve daha fazlası haberimizin devamında…

google-chromebook-islemci-min

Uzun süredir internet üzerinde paylaşılan bilgilere göre Google, Pixel 6 modelinde kendine ait işlemci modelini kullanacaktı. Aylar boyunca sessiz kalan şirket, bir süre sonra bu bilgileri doğruladı. Tensor isimli bu işlemci, ilk olarak Pixel 6 akıllı telefon modelinde kullanılacak.

Ancak şimdi ortaya atılan bilgilere göre Google, aynı zamanda Chromebook bilgisayar modelleri için de aynı politikayı izlemek istiyor. Google, Chromebook modellerinde Intel, AMD ve MediaTek gibi bilinen işlemci modellerini terk etmek için hazırlanıyor. Google, bu bilgisayar modellerinde tamamen kendisine ait bir işlemci üretecek.

İlgili İçerik: Google Pixel 6 Serisinin Tanıtım Tarihi Açıklandı

Google, bu adımında Apple tarafından hayata geçirilen M1 işlemci girişimi örnek alınmış. Apple, M1 işlemci modeli ile kendisine ait bir işlemci üretmeye başlamıştı. Üstelik bu işlemci, hızlı bir şekilde tüm uygulamalar ile de uyumlu bir şekilde çalışmaya başladı. Bununla birlikte Google, benzeri bir adım atmak için hazırlanıyor.

google-islemci-min

Google tarafından üretilecek olan işlemci, ARM tabanlı mimariyi kullanacak. Ancak üretilecek işlemcilerin detayları konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor. Bunun yanında Google Chromebook işlemci modellerini 2023’ten önce çıkarmayacak.

Ayrıca Google işlemci modelleri, dizüstü bilgisayarların yanında tabletlerde de kullanılacak. Ancak Google, kendisine ait tablet üretmediği için, bu işlemciyi harici tablet üretici markalar kullanacaktır.

Peki siz Google tarafından atılan bu adım konusunda ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!